Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Moje přítelkyně se rozhodla, že potřebuje notebook. Nějakou dobu již dočasně používá 15.4p Fujitsu. Slušná HW výbava, kroutící plastové zpracování, výdrž tak 2-2.5 hodiny na baterii. Notebook má ale jednu podstatnější vadu. Jede na něm pouze Vista, a nedá se říct, že by přítulka byla spokojená. Moje ségra má například ASUS EEE, frčí na Ubuntu a nemůže si to vynachválit, XPčka dávno vykopla a nechce je zpátky ani za nic. Aktuálně jsem doma rozvířil diskuzi zda notebook nebo netbook a kupodivu zatím vede notebook, protože netbooky přidjou přítelkyni malé, co kdyby se dívala na film . Přitom takový 10palcový ASUS EEE 1000HE s výdrží cca až 9h na baterie, to je opravdu luxus.
U netbooků není co řešit, ale co notebooky. Aktuální kousek co má doma je osazen mobility radeon 3450 (M82M). Ten je sice podporovaný, ale při jakémkoli pokusu o nativní rozlišení spadne Xserver, na jakékoli distribuci, fglrx nejde nainstalovat. Asi se jedá o nějakou specialitku Fujitsu, protože jak jsem zjistil, stejný problém mají i kusy s běžně dobře podporovanými GPU nVidie. Po zkuenosti s tímto NTB mam doslova panickou hrůzu z další ATI.
U levných notebooků s matným displayem moc na výběr není. Jako zajímavý konadidát se mi jeví ACER Travelmate 5720 (Intel C2D 1.6GHz, GM965 , GMA X3100). Za cenu okolo 13 000,- člověk dostane docela slušné zpracování s magneziovým šasi, které mívají většinou notebooky až s cenou okolo 20k více. Konkurence sice nabízí papírově lepší HW, ale je to v rozvrzené plastové pixle k něčemu?
Jako protikandidáta zatím zvažuji ACER Travelmate 5530 (Turion RM-70 2GHz, 780G). Přece jenom výkon 780G by mohl být mnohem výše než X3100. Jak jsem ale řekl, z ATI mám panickou hrůzu. Je ovšem pravda, že GMA X3100 má v Linuxu taky své problémy, například s compizem. Není tak třeba lepší GMA X4500, nebo trpí podobnými problémy? Jaký notebook by jste přítelkyni koupili vy?
Podmínky nutné: 1) Dobrá podpora Linuxu (hlavně GPU, wifi, LAN...) 2) matný display 3) Váha maximálně okolo 3kg +/- 4) cena okolo 15 000,-
Tiskni
Sdílej:
Zde v sekci HW jse mnašel HP Compaq 6730s (NA783ES#AKB). Je deklarován jako plně funkční, včetně GPU, ale můj strach z nefunkčnosti ATI je veliký
Tohle vypadá dost zajímavě. Ale mám jednu fatální otázku. Nemá to náhodou lesklý display?
No s tím rozpočtem ať si přítulka vážně pořídí ten netbook. Měl jsem ThinkPada R61. Prodal jsem ho, koupil EEE 1000H a na ThinkPada si už ani nevzpomněl.. 10" mi na filmy úplně stačilo a během používání jsem nenarazil na jedinou věc, která by mě limitovala výkonem HW. Vlastně narazil - Visty :-P To že jsem ten netbook prodal a pořídil místo toho T-Mobile G1 je další krok evoluce
Pokud bych se rozhodoval pro notebook, koupil bych jedině Dell, HP, Lenovo a se zavřeným okem, uchem a zatměním koupil třeba i ten Asus. Acer už nikdy! Strašný servis, příšerné plasy a nekvalitní vnitřek.
a co netbook+ext. klavesnice+ext. mys+ext. monitor?
Nemuzu s tebou souhlasit Desktop + notebook musis resit spoustu problemu jako synchronizaci dat a pokud to je pro pritelkyni tak nevim jestli se chce otravovat s dvouma pocitacema, takhe prijde zapoji tri kabely a ma z netbooku "desktop" a to ze to zabere misto? nenech se vysmat...
Jak souvisí vyzařovaný teplo s provedením chlazení?
A co ten notebook objednat v zahraničí, vyjde to podstatně levněji viz. www.linuxexpres.cz/hardware/recenze-lenovo-thinkpad-t61-s-linuxem
Resil jsem pred 14 dny uplne stejny problem, kandidaty byl HP550 (ma jen mono zvuk a sasi se pritelkyni moc nelibilo), Lenovo N500 a Asus 1000HE, Asus to tedy nakonec vyhral (cena, vaha, kvalita sasi - napr. oproti Lenovo S10e se mu neprohne klavesnice pri psani).
Mohl bych mít HP 6735b (tedy bussiness řadu -> neplést s 6735s ! ) za cca 13 000,- s Turionem ZM-82 2.2GHz + 780G za nějakých 13 000,-. Šli by jste do toho?
Jak jiz bylo receno, Turion je fakt spatny napad...
V tomo pripade se fakt kouknu pouze po Intelech.
Podařilo se mi najít předváděcí modely 6730b, což je Intel + Intel v bussines verzích za slevněné ceny s plnou zárukou. Přítelkyně se kupodivu toho chytla, i když je to už mimo rozpočet, přece jenom 2.4kg, na 15tku je moc zajímavá hmotnost a když jsem jí vysvětlil výhody kvalitního zpracování, tak se toho chytla
Jak ten akcelerometr dovedu k užitečnosti?
Dík, někdy to zkusím :)
Já jsem to vyřešil kalibrací (jcal -c /dev/input/js0 z joyutils)
Je podstatné shánět Gigabitovou síťovku, Má to v noťasu velký význam?
Dalo by se koupit HP 6730s, za pakatel. Intel Pentium-dualcore + GM45