Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Moje přítelkyně se rozhodla, že potřebuje notebook. Nějakou dobu již dočasně používá 15.4p Fujitsu. Slušná HW výbava, kroutící plastové zpracování, výdrž tak 2-2.5 hodiny na baterii. Notebook má ale jednu podstatnější vadu. Jede na něm pouze Vista, a nedá se říct, že by přítulka byla spokojená. Moje ségra má například ASUS EEE, frčí na Ubuntu a nemůže si to vynachválit, XPčka dávno vykopla a nechce je zpátky ani za nic. Aktuálně jsem doma rozvířil diskuzi zda notebook nebo netbook a kupodivu zatím vede notebook, protože netbooky přidjou přítelkyni malé, co kdyby se dívala na film . Přitom takový 10palcový ASUS EEE 1000HE s výdrží cca až 9h na baterie, to je opravdu luxus.
U netbooků není co řešit, ale co notebooky. Aktuální kousek co má doma je osazen mobility radeon 3450 (M82M). Ten je sice podporovaný, ale při jakémkoli pokusu o nativní rozlišení spadne Xserver, na jakékoli distribuci, fglrx nejde nainstalovat. Asi se jedá o nějakou specialitku Fujitsu, protože jak jsem zjistil, stejný problém mají i kusy s běžně dobře podporovanými GPU nVidie. Po zkuenosti s tímto NTB mam doslova panickou hrůzu z další ATI.
U levných notebooků s matným displayem moc na výběr není. Jako zajímavý konadidát se mi jeví ACER Travelmate 5720 (Intel C2D 1.6GHz, GM965 , GMA X3100). Za cenu okolo 13 000,- člověk dostane docela slušné zpracování s magneziovým šasi, které mívají většinou notebooky až s cenou okolo 20k více. Konkurence sice nabízí papírově lepší HW, ale je to v rozvrzené plastové pixle k něčemu?
Jako protikandidáta zatím zvažuji ACER Travelmate 5530 (Turion RM-70 2GHz, 780G). Přece jenom výkon 780G by mohl být mnohem výše než X3100. Jak jsem ale řekl, z ATI mám panickou hrůzu. Je ovšem pravda, že GMA X3100 má v Linuxu taky své problémy, například s compizem. Není tak třeba lepší GMA X4500, nebo trpí podobnými problémy? Jaký notebook by jste přítelkyni koupili vy?
Podmínky nutné: 1) Dobrá podpora Linuxu (hlavně GPU, wifi, LAN...) 2) matný display 3) Váha maximálně okolo 3kg +/- 4) cena okolo 15 000,-
Tiskni
Sdílej:
Zde v sekci HW jse mnašel HP Compaq 6730s (NA783ES#AKB). Je deklarován jako plně funkční, včetně GPU, ale můj strach z nefunkčnosti ATI je veliký
Tohle vypadá dost zajímavě. Ale mám jednu fatální otázku. Nemá to náhodou lesklý display?
No s tím rozpočtem ať si přítulka vážně pořídí ten netbook. Měl jsem ThinkPada R61. Prodal jsem ho, koupil EEE 1000H a na ThinkPada si už ani nevzpomněl.. 10" mi na filmy úplně stačilo a během používání jsem nenarazil na jedinou věc, která by mě limitovala výkonem HW. Vlastně narazil - Visty :-P To že jsem ten netbook prodal a pořídil místo toho T-Mobile G1 je další krok evoluce
Pokud bych se rozhodoval pro notebook, koupil bych jedině Dell, HP, Lenovo a se zavřeným okem, uchem a zatměním koupil třeba i ten Asus. Acer už nikdy! Strašný servis, příšerné plasy a nekvalitní vnitřek.
a co netbook+ext. klavesnice+ext. mys+ext. monitor?
Nemuzu s tebou souhlasit Desktop + notebook musis resit spoustu problemu jako synchronizaci dat a pokud to je pro pritelkyni tak nevim jestli se chce otravovat s dvouma pocitacema, takhe prijde zapoji tri kabely a ma z netbooku "desktop" a to ze to zabere misto? nenech se vysmat...
Jak souvisí vyzařovaný teplo s provedením chlazení?
A co ten notebook objednat v zahraničí, vyjde to podstatně levněji viz. www.linuxexpres.cz/hardware/recenze-lenovo-thinkpad-t61-s-linuxem
Resil jsem pred 14 dny uplne stejny problem, kandidaty byl HP550 (ma jen mono zvuk a sasi se pritelkyni moc nelibilo), Lenovo N500 a Asus 1000HE, Asus to tedy nakonec vyhral (cena, vaha, kvalita sasi - napr. oproti Lenovo S10e se mu neprohne klavesnice pri psani).
Mohl bych mít HP 6735b (tedy bussiness řadu -> neplést s 6735s ! ) za cca 13 000,- s Turionem ZM-82 2.2GHz + 780G za nějakých 13 000,-. Šli by jste do toho?
Jak jiz bylo receno, Turion je fakt spatny napad...
V tomo pripade se fakt kouknu pouze po Intelech.
Podařilo se mi najít předváděcí modely 6730b, což je Intel + Intel v bussines verzích za slevněné ceny s plnou zárukou. Přítelkyně se kupodivu toho chytla, i když je to už mimo rozpočet, přece jenom 2.4kg, na 15tku je moc zajímavá hmotnost a když jsem jí vysvětlil výhody kvalitního zpracování, tak se toho chytla
Jak ten akcelerometr dovedu k užitečnosti?
Dík, někdy to zkusím :)
Já jsem to vyřešil kalibrací (jcal -c /dev/input/js0 z joyutils)
Je podstatné shánět Gigabitovou síťovku, Má to v noťasu velký význam?
Dalo by se koupit HP 6730s, za pakatel. Intel Pentium-dualcore + GM45