Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Moje přítelkyně se rozhodla, že potřebuje notebook. Nějakou dobu již dočasně používá 15.4p Fujitsu. Slušná HW výbava, kroutící plastové zpracování, výdrž tak 2-2.5 hodiny na baterii. Notebook má ale jednu podstatnější vadu. Jede na něm pouze Vista, a nedá se říct, že by přítulka byla spokojená. Moje ségra má například ASUS EEE, frčí na Ubuntu a nemůže si to vynachválit, XPčka dávno vykopla a nechce je zpátky ani za nic. Aktuálně jsem doma rozvířil diskuzi zda notebook nebo netbook a kupodivu zatím vede notebook, protože netbooky přidjou přítelkyni malé, co kdyby se dívala na film . Přitom takový 10palcový ASUS EEE 1000HE s výdrží cca až 9h na baterie, to je opravdu luxus.
U netbooků není co řešit, ale co notebooky. Aktuální kousek co má doma je osazen mobility radeon 3450 (M82M). Ten je sice podporovaný, ale při jakémkoli pokusu o nativní rozlišení spadne Xserver, na jakékoli distribuci, fglrx nejde nainstalovat. Asi se jedá o nějakou specialitku Fujitsu, protože jak jsem zjistil, stejný problém mají i kusy s běžně dobře podporovanými GPU nVidie. Po zkuenosti s tímto NTB mam doslova panickou hrůzu z další ATI.
U levných notebooků s matným displayem moc na výběr není. Jako zajímavý konadidát se mi jeví ACER Travelmate 5720 (Intel C2D 1.6GHz, GM965 , GMA X3100). Za cenu okolo 13 000,- člověk dostane docela slušné zpracování s magneziovým šasi, které mívají většinou notebooky až s cenou okolo 20k více. Konkurence sice nabízí papírově lepší HW, ale je to v rozvrzené plastové pixle k něčemu?
Jako protikandidáta zatím zvažuji ACER Travelmate 5530 (Turion RM-70 2GHz, 780G). Přece jenom výkon 780G by mohl být mnohem výše než X3100. Jak jsem ale řekl, z ATI mám panickou hrůzu. Je ovšem pravda, že GMA X3100 má v Linuxu taky své problémy, například s compizem. Není tak třeba lepší GMA X4500, nebo trpí podobnými problémy? Jaký notebook by jste přítelkyni koupili vy?
Podmínky nutné: 1) Dobrá podpora Linuxu (hlavně GPU, wifi, LAN...) 2) matný display 3) Váha maximálně okolo 3kg +/- 4) cena okolo 15 000,-
Tiskni
Sdílej:
Zde v sekci HW jse mnašel HP Compaq 6730s (NA783ES#AKB). Je deklarován jako plně funkční, včetně GPU, ale můj strach z nefunkčnosti ATI je veliký
Tohle vypadá dost zajímavě. Ale mám jednu fatální otázku. Nemá to náhodou lesklý display?
No s tím rozpočtem ať si přítulka vážně pořídí ten netbook. Měl jsem ThinkPada R61. Prodal jsem ho, koupil EEE 1000H a na ThinkPada si už ani nevzpomněl.. 10" mi na filmy úplně stačilo a během používání jsem nenarazil na jedinou věc, která by mě limitovala výkonem HW. Vlastně narazil - Visty :-P To že jsem ten netbook prodal a pořídil místo toho T-Mobile G1 je další krok evoluce
Pokud bych se rozhodoval pro notebook, koupil bych jedině Dell, HP, Lenovo a se zavřeným okem, uchem a zatměním koupil třeba i ten Asus. Acer už nikdy! Strašný servis, příšerné plasy a nekvalitní vnitřek.
a co netbook+ext. klavesnice+ext. mys+ext. monitor?
Nemuzu s tebou souhlasit Desktop + notebook musis resit spoustu problemu jako synchronizaci dat a pokud to je pro pritelkyni tak nevim jestli se chce otravovat s dvouma pocitacema, takhe prijde zapoji tri kabely a ma z netbooku "desktop" a to ze to zabere misto? nenech se vysmat...
Jak souvisí vyzařovaný teplo s provedením chlazení?
A co ten notebook objednat v zahraničí, vyjde to podstatně levněji viz. www.linuxexpres.cz/hardware/recenze-lenovo-thinkpad-t61-s-linuxem
Resil jsem pred 14 dny uplne stejny problem, kandidaty byl HP550 (ma jen mono zvuk a sasi se pritelkyni moc nelibilo), Lenovo N500 a Asus 1000HE, Asus to tedy nakonec vyhral (cena, vaha, kvalita sasi - napr. oproti Lenovo S10e se mu neprohne klavesnice pri psani).
Mohl bych mít HP 6735b (tedy bussiness řadu -> neplést s 6735s ! ) za cca 13 000,- s Turionem ZM-82 2.2GHz + 780G za nějakých 13 000,-. Šli by jste do toho?
Jak jiz bylo receno, Turion je fakt spatny napad...
V tomo pripade se fakt kouknu pouze po Intelech.
Podařilo se mi najít předváděcí modely 6730b, což je Intel + Intel v bussines verzích za slevněné ceny s plnou zárukou. Přítelkyně se kupodivu toho chytla, i když je to už mimo rozpočet, přece jenom 2.4kg, na 15tku je moc zajímavá hmotnost a když jsem jí vysvětlil výhody kvalitního zpracování, tak se toho chytla
Jak ten akcelerometr dovedu k užitečnosti?
Dík, někdy to zkusím :)
Já jsem to vyřešil kalibrací (jcal -c /dev/input/js0 z joyutils)
Je podstatné shánět Gigabitovou síťovku, Má to v noťasu velký význam?
Dalo by se koupit HP 6730s, za pakatel. Intel Pentium-dualcore + GM45