Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
To jsem si dal. Dnes jsem potřeboval něco ověřit a potřeboval jsem instalaci Windows. Za tímto účelem mám vždy nějakou volnou partition. Vložil jsem tedy DVD do mechaniky na nabootoval. Při pohledu na hodinky jsem zjistil, že už je pozdě, nechám to na zítra a raději kouknu na telku. Instalaci jsem odmítl, resetnu komp a hle. Počítač nebootuje. Samotné vložení a start Windows Vista instalačního DVD způsobilo totální destrukci MBR. Sahám po prvním CD co vidím, Ubuntu a jdu zachraňovat grub. Ubuntu ho ani nemůže najít. Zkouším jiné CD, grub zase neexistuje. Tohle se mi ještě nestalo. Zaručený postup nefunguje....
Horečně hledám DVD Zusky. Boot Volba Rescue System najde root partition. Sláva. Končím v root command prompt rozbitého systému. Opravuju zavádeč ručně, odsud to kupodivu jde, nevím proč. Reboot. Systém nastartuje... Poučení?
Nedovol Sviním Remondským dostati se na produkční komp. A když už, tak pouze na samostatném HDD. Amen
Tiskni
Sdílej:
Tohle by se vám s virtualizací nikdy nestalo...
dokud nebude virtualizace umět přístup 3D kartě tak to není alternativa.
nebo vidím ve virtualizovaném systému skutečnou gr. kartu a k ní instaluju "normální" ovladače?To by pak ten virtualizovaný OS mohl běžet jedině na celé obrazovce. Spíš to bude ten první případ.
jj, Widle patří do virtualizovaného počítače případně do nějakého herního stroje.
No jo. Problém je, že Lin vydrží věčně, Win ne. Jednou prostě přijde doba, kdy ho musíš minimálně přeinstalovat.
Tohle řeší samostatný hdd a přehození disků v - /boot/grub/menu.list - sekci Windows - pomocí parametru "map"
Widle mají samotatný HDD, a ani netuší, že není první. Když potřebuješ reinstall, ostatní disky odpojíš
No tak asi jednoho dne konečně zjistím, zda jdou The Sims2 co ségra hraje korektně přes Wine a xp půjdou do věčných lovišť.
Zatím asi ne.
system ako read onlyŽe by to bylo tím?
To si asi po internetu nezahraješ...co sa mna tyka, ak pouzijem win, tak na hry. sietovka zakazana.
sWine na Redmond!
No porad rikam zalohovat zalohovat zalohovat zalohovat.....
A on na to nikdo neslysi.
Nastroj dd nebo cat resi naprosto vse.
Na jednom notebooku mam HDD (250 GB) rozdeleny na 3x 15 GB + zbytek
Win - jakakoli DAVEJTE VZDY na prvni partition !!!
Druha partisna Mandriva
Treti Xubuntu a a ruzny "Live HDD" distra.
V dobe kdyz jsem mel na disku jiz Linuxova distra jsem instalil win XP, Vista, Seven a nikdy naprosto zadny problem.
Mel jsem totiz zalohu MBR - nabootoval jakykoli live distro z flashdisku a pomoci vyse uvedeneho dd nastroje prepsal MBR (512 B)
Po restartu a naslednem bootu z HDD jiz normalne naskocilo menu Grubu a odtud naprosto spolehlive lze spustit jakykoliv windows.
Tvrzeni ze je treba prvne instalit win a potom ostatni je samozrejme pravda, pokud ovsem mate onu MBR zalohu tak muzete zcela bezproblemu postupovat i opacne s libovolnymi windows i Linux distrama.
mám 2 připomínky:
A) Proč vyhradit nejlepší část z HDD vůbec pitomym Widlim?
B) Neni treba zalohovat grub. MBR lze totiz opravit z libovolneho live distra linuxu, nebo z CLI rozbiteho systemu, pokud ho lze spustit. Za zrudnost povazuji spise to, ze Widle prepisuji svevolne MBR, i kdyz instalace ani nezapocala.
to není řešení. Při přeinstalaci ti stejně narvou boot-flag na svoji partition a pak nebootuješ tak jako tak. Osobně nevidím příliš velký rozdíl. Buď hrozí že mi přepíšou MBR (lze grubem opravit) nebo mi přehodí bootflag (lez opravit třeba pomocí Gparted). Výsledek je vždy stejný. Linux bez vnějšího zásahu nebootuje. Jediné bezpečné řešení je další HDD pro Widle.