Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Dá se použít i Freedos, který je například součástí CD System Rescue CD. V něm příkaz fdisk /mbr
stále funguje.
dd
(což ostatně LILO, nepletu-li se, dělá automaticky). Připadá mi to podstatně pohodlnější a praktičtější než nutit hloupoučký NT-bootloader k bootování Linuxu. Ale na mne ať se nikdo neohlíží, mně připadá absurdní už sama představa, že bych z dual-boot systému, kde je Linux a Windows, odinstalovával Linux… :-)
To ovšem mlčky předpokládáte, že se ve všech částech disku (nebo spíš plotny) používá stejná délková hustota záznamu (stejně "dlouhé" bity), což by mimo jiné znamenalo, že vnější stopy budou obsahovat více sektorů než vnitřní. Nemohu úplně vyloučit, že to tak náhodou není, ale pokud ano, rozhodně to tak není odjakživa. Přinejmenším za starých časů, kdy logická geometrie disku odpovídala fyzické, to tak zcela určitě nebylo. I tehdy skutečně bývalo zvykem dávat systémové soubory na začátek disku, ale z úplně jiných důvodů, než se uvádějí v této diskusi: ne kvůli rychlosti čtení (ta byla všude stejná), ale kvůli spolehlivosti, protože na vnějším okraji disku byla z principu menší hustota záznamu, a tedy menší riziko ztráty dat.
Navíc je dnes pošetilé předpokládat, že logický začátek/konec disku odpovídá jeho fyzickému vnějšímu/vnitřnímu okraji. Nejen proto, že dnes má každý disk více ploten, ale navíc nevíme vůbec nic o tom, jak jsou fyzická umístění sektorů překládána na jejich logická čísla.
„Nemohu úplně vyloučit, že to tak náhodou není“Viz http://en.wikipedia.org/wiki/Zone_bit_recording …
Čakám, kedy tu bude prvý komentár typu, proč je ten článek v slovenštine. Tiež sa pýtam, prečo musím čítať české články na slovenských weboch.Šak si čítajte slovenské články na slovenských weboch... jako je tenhle: http://abclinuxu.sk/clanky/tipy/dual-boot-pomoci-zavadece-windows Už má dušička pokoj?
Na slovenskú doménu české texty nepatria.tak teraz neviem ci je to sranda alebo co, ale vacsiu ubohost som uz dlho nepocul .. co je to za kravina ? preco by malo vadit, ci je ten clanok v slovencine alebo cestine ?
Tiskni
Sdílej: