Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Pro své studenty (Pedagogická fakulta JU ČB) a pro kurzy pro stávající učitele jsem sepsal malou publikaci o open source a free software. Tímto jí dávám k dispozici i pro další čtenáře.
Na oplátku bych byl rád za jakékoliv připomínky. Zejména co se týče nepřesností, omylů a v neposlední řadě i pravopisu. Některé materiály, které jsem použil, jsem převzal z internetu bez znalosti původního zdroje. Pokud zjistíte, že znáte autora původního textu (například jste to vy) a já jej neuvedl, dejte mi to prosím vědět, abych tuto skutečnost napravil. Např na můj e-mail: pechj@pf.jcu.cz.
Publikaci si můžete stáhnout zde.
S přibližujícím se termínem konference Openchange 2006 se objevilo několik zájemců o zopakování školské sekce, tak jak proběhla v loňském roce. Po jednání s pořadateli se ukazuje jako možné sejít se v nějaké místnosti a vzájemně si sdělit své zkušenosti a názory a poradit se.
Pokud máte zájem se tohoto zúčastnit pošlete mi email anebo třeba nechte komentář zde v diskuzi.
Zejména zvu všechny učitele z okolí Olomouce, používající, anebo chystající se používat ve své škole Linux anebo opensource programy.
Tak konečně snad mohu napsat program školské sekce. Omlouvám se za zpoždění, bylo způsobeno snahou získat co nejkvalitnější program a současně úvahami co zařadit, do které místnosti.
Sledujte rovněž oficiální program.
Tak program je konečně hotový. Předpokládám, že ještě dnes se objeví na oficiálních stránkách a zítra ho zveřejním i tady.
K mému zklamání se počet přednášejících nezvyšuje. Naopak možná, že budu nucen odmítnout příspěvky, které v minulosti zazněly už více než jednou.
Proto jsem se dnes trochu odvázal a obeslal jsem vyučující z některých univerzit a pozval je
Stále platí má pozvánka:
Přijeďte. Podiskutujeme a zkusíme něco i vyřešit.
Tak už se mi hlásí první přednášející. Potřeboval bych hlavně někoho s vlastními zkušenostmi z výuky nebo ze státní správy. Přijeďte nenechávejte si zkušenosti pro sebe
Rozhodl jsem se stát se chairmanem sekce Linux ve školství a státní správě konference LinuXchange. K tomuto (možná unáhlenému) kroku mne vedly následující motivy:
Doufám, že se tato sekce vydaří a bude hojná účast. Rovněž doufám, že dojde k diskuzi o výš uvedených problémech a návrzích řešení. Velmi bych uvítal ustavení skupiny pro přípravu výukových materiálů. Pokud vás tato konference zaujme, nenechte si to pro sebe.
Zatím jsem zveřejnil oznámení a začínám zvát lidi. Budu vás dále informovat jak probíhají přípravy
V rámci konference LinuxChange v Olomouci, bude 5. 11. 2005 probíhat samostatná sekce pracovně zatím nazvaná "Linux ve školství a státní správě". Zveme na ní všechny, kteří se touto problematikou zabývají, zejména pak všechny učitele od základních až po vysoké školy a zaměstnance státní správy pracující s Linuxem. Vítány jsou rovněž všechny příspěvky, zejména na tato témata:
Vstupné je jednotné pro celou konferenci, přednášející mají vstup zdarma. Začátek v 9:00. Program bude upřesněn podle počtu přednášejících.
Pokud se rozhodnete zúčastnit této sekce, anebo ještě lépe přednést příspěvek, kontaktujte buď pořadatele konference anebo přímo mne na adrese jipech@centrum.cz anebo na telefonním čísle 603 733 156. Dále mne anebo pořadatele informujte, potřebujete-li zajistit nocleh.