Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Tak konečně snad mohu napsat program školské sekce. Omlouvám se za zpoždění, bylo způsobeno snahou získat co nejkvalitnější program a současně úvahami co zařadit, do které místnosti.
Sledujte rovněž oficiální program.
8:30 - 11:20
Přednáška o problematice a problémech výuky Linuxu na našich školách. Autor působí jako učitel na pedagogické fakultě a bude hovořit o zvláštnostech přípravy budoucích učitelů. "Dokud si nevychováme učitele se znalostí Linuxu, nebude Linux jedničkou na našich školách i úřadech."
Nejedna škola v dnešní době řeší vybavení výpočetní technikou. Musíme si uvědomit, že zejména na základních školách získávají žáci většinou základní znalosti a zkušenosti s výpočetní technikou. Ale školy často nemají prostředky na nákladné vybavení. Proto je řešením použití tenkých klientů. Přednáška se bude zabývat právě tímto způsobem vybavení počítačové učebny s uvedením praktického příkladu.
Úvod do problematiky, jaké nástroje, možnosti jsou k dispozici? Konkrétní využití na oboru Geodézie a Kartografie či vyhlídky do budoucna - připravovaného oboru Geoinformatika.
13:00 - 13:50
Tiskni
Sdílej: