Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Pro své studenty (Pedagogická fakulta JU ČB) a pro kurzy pro stávající učitele jsem sepsal malou publikaci o open source a free software. Tímto jí dávám k dispozici i pro další čtenáře.
Na oplátku bych byl rád za jakékoliv připomínky. Zejména co se týče nepřesností, omylů a v neposlední řadě i pravopisu. Některé materiály, které jsem použil, jsem převzal z internetu bez znalosti původního zdroje. Pokud zjistíte, že znáte autora původního textu (například jste to vy) a já jej neuvedl, dejte mi to prosím vědět, abych tuto skutečnost napravil. Např na můj e-mail: pechj@pf.jcu.cz.
Publikaci si můžete stáhnout zde.
S přibližujícím se termínem konference Openchange 2006 se objevilo několik zájemců o zopakování školské sekce, tak jak proběhla v loňském roce. Po jednání s pořadateli se ukazuje jako možné sejít se v nějaké místnosti a vzájemně si sdělit své zkušenosti a názory a poradit se.
Pokud máte zájem se tohoto zúčastnit pošlete mi email anebo třeba nechte komentář zde v diskuzi.
Zejména zvu všechny učitele z okolí Olomouce, používající, anebo chystající se používat ve své škole Linux anebo opensource programy.
Tak konečně snad mohu napsat program školské sekce. Omlouvám se za zpoždění, bylo způsobeno snahou získat co nejkvalitnější program a současně úvahami co zařadit, do které místnosti.
Sledujte rovněž oficiální program.
Tak program je konečně hotový. Předpokládám, že ještě dnes se objeví na oficiálních stránkách a zítra ho zveřejním i tady.
K mému zklamání se počet přednášejících nezvyšuje. Naopak možná, že budu nucen odmítnout příspěvky, které v minulosti zazněly už více než jednou.
Proto jsem se dnes trochu odvázal a obeslal jsem vyučující z některých univerzit a pozval je
Stále platí má pozvánka:
Přijeďte. Podiskutujeme a zkusíme něco i vyřešit.
Tak už se mi hlásí první přednášející. Potřeboval bych hlavně někoho s vlastními zkušenostmi z výuky nebo ze státní správy. Přijeďte nenechávejte si zkušenosti pro sebe
V rámci konference LinuxChange v Olomouci, bude 5. 11. 2005 probíhat samostatná sekce pracovně zatím nazvaná "Linux ve školství a státní správě". Zveme na ní všechny, kteří se touto problematikou zabývají, zejména pak všechny učitele od základních až po vysoké školy a zaměstnance státní správy pracující s Linuxem. Vítány jsou rovněž všechny příspěvky, zejména na tato témata:
Vstupné je jednotné pro celou konferenci, přednášející mají vstup zdarma. Začátek v 9:00. Program bude upřesněn podle počtu přednášejících.
Pokud se rozhodnete zúčastnit této sekce, anebo ještě lépe přednést příspěvek, kontaktujte buď pořadatele konference anebo přímo mne na adrese jipech@centrum.cz anebo na telefonním čísle 603 733 156. Dále mne anebo pořadatele informujte, potřebujete-li zajistit nocleh.