Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Ve škole (osmileté gymnázium) budeme pořádat turnaj v počítačových hrách, ale škola je vybavená linuxovými terminály...
Kolik tak může stát kompletní práce okolo zprovoznění e-shopu postaveného na Open Source systému PrestaShop?
dneska ve škole jsme měli za úkol (mj.) nakonfigurovat Apachí modul userdir a spustit v uživatelských adresářích pár CGI skriptů. Jenže co čert nechtěl, cvičící trochu překombinovali požadavky a hned se začaly dít věci...
Na kolejích Podolí máme WiFi. Pokrytí nic moc, zabezpečení je vyloženě paranoidní (ale opodstatněný ). Návodů na zprovoznění je několik, ale nikomu to pořádně nefunguje...nikomu?
Zrovna sedim na přednášce z Matematické logiky a při čekání na už prakticky při jakékoliv činnosti otravně pomalého pacmana mě napadlo zkusit jedno pokusné řešení. A světe div se, řešení zrychlilo pacmanovské operace v řádu stovek, možná tisíců procent! (subjektivně)
Pod stromečkem se nám doma objevila kniha od JXD o pražské ZOO. Na název si přesně nevzpomínám, ale jakmile sem zahlédl signaturu JXD, udělalo se mi špatně.
Knížka je koncipována tak trochu jako průvodce po ZOO a je zaměřena na publikum zajímající se právě o zvířata a ZOO.
Nedalo mi to, knížku jsem si půjčil a nalistoval obsah a v něm odkaz na stranu 46 - Tučnák Humboltův.
Spousta lidí pořád tvrdí, že Linux, potažmo UN*Xy nejsou, ehm., intuitivní. To samozřejmě není tak úplně pravda.
Právě před chvilkou se mi totiž v konzoli povedlo něco, co se nedá nazvat jinak, než intuitivní. Ale nečekejte nic extra, je to jen blbost
Abychom si jádro nějak zestabilnili, doplnili o nejaký důležitý hw driver, nebo si jen přidali nějakou tu fíčurku na zkrášlení.
Abychom si neznestabilnili jádro, protože se bojíme o "čistotu" kódu, nebo to prostě nemáme zapotřebí
Nedávno jsem měl potřebu přenést přes ftp do mého síťového domovského adresáře poněkud větší soubor. Ale jaké bylo mé překvapení, když se mi na terminálu objevilo "File size limit exceeded".
Tak nám konečně asi po třech letech vyšla nová stabilní relase Debianu s kódovým jménem Sarge.
Jak zprovoznit PSPad pod Linuxem? Špatná otázka. Správná otázka zní: "Je potřeba zprovoznit PSPad pod Linuxem?"
Debian běhá v několika (6) základních runlevelech. Runlevel je něco jako stav použitelnosti systému. V runlevelu 0 systém bootuje, jednička je tzv. single user mode (používá se při failsafe), levely 2-5 jsou multiuserovské a do šestky se systém přepíná při volání shutdownu.