Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Ve škole (osmileté gymnázium) budeme pořádat turnaj v počítačových hrách, ale škola je vybavená linuxovými terminály...
Kolik tak může stát kompletní práce okolo zprovoznění e-shopu postaveného na Open Source systému PrestaShop?
dneska ve škole jsme měli za úkol (mj.) nakonfigurovat Apachí modul userdir a spustit v uživatelských adresářích pár CGI skriptů. Jenže co čert nechtěl, cvičící trochu překombinovali požadavky a hned se začaly dít věci...
Na kolejích Podolí máme WiFi. Pokrytí nic moc, zabezpečení je vyloženě paranoidní (ale opodstatněný ). Návodů na zprovoznění je několik, ale nikomu to pořádně nefunguje...nikomu?
Zrovna sedim na přednášce z Matematické logiky a při čekání na už prakticky při jakékoliv činnosti otravně pomalého pacmana mě napadlo zkusit jedno pokusné řešení. A světe div se, řešení zrychlilo pacmanovské operace v řádu stovek, možná tisíců procent! (subjektivně)
Pod stromečkem se nám doma objevila kniha od JXD o pražské ZOO. Na název si přesně nevzpomínám, ale jakmile sem zahlédl signaturu JXD, udělalo se mi špatně.
Knížka je koncipována tak trochu jako průvodce po ZOO a je zaměřena na publikum zajímající se právě o zvířata a ZOO.
Nedalo mi to, knížku jsem si půjčil a nalistoval obsah a v něm odkaz na stranu 46 - Tučnák Humboltův.
Spousta lidí pořád tvrdí, že Linux, potažmo UN*Xy nejsou, ehm., intuitivní. To samozřejmě není tak úplně pravda.
Právě před chvilkou se mi totiž v konzoli povedlo něco, co se nedá nazvat jinak, než intuitivní. Ale nečekejte nic extra, je to jen blbost
Abychom si jádro nějak zestabilnili, doplnili o nejaký důležitý hw driver, nebo si jen přidali nějakou tu fíčurku na zkrášlení.
Abychom si neznestabilnili jádro, protože se bojíme o "čistotu" kódu, nebo to prostě nemáme zapotřebí
Nedávno jsem měl potřebu přenést přes ftp do mého síťového domovského adresáře poněkud větší soubor. Ale jaké bylo mé překvapení, když se mi na terminálu objevilo "File size limit exceeded".
Tak nám konečně asi po třech letech vyšla nová stabilní relase Debianu s kódovým jménem Sarge.
Jak zprovoznit PSPad pod Linuxem? Špatná otázka. Správná otázka zní: "Je potřeba zprovoznit PSPad pod Linuxem?"
Debian běhá v několika (6) základních runlevelech. Runlevel je něco jako stav použitelnosti systému. V runlevelu 0 systém bootuje, jednička je tzv. single user mode (používá se při failsafe), levely 2-5 jsou multiuserovské a do šestky se systém přepíná při volání shutdownu.