Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Celý život se učíme, ale nakonec stejně umřeme hloupí.
Lidská je schopnost dělat chyby, ale lidskost je umět se z chyb učit. Ať už z cizích, nebo ze svých vlastních
Nedávno jsem měl potřebu přenést přes ftp do mého síťového domovského adresáře poněkud větší soubor. Ale jaké bylo mé překvapení, když se mi na terminálu objevilo "File size limit exceeded".
Někde jsem slyšel o programu split
. Poměrně jednoduchá hračka. Problém nastal v okamžiku, kdy jsem musel splitu podstrkávat data ještě před samotným zápisem do souboru. Po prvním spuštění man ftp
jsem o moc chytřejší nebyl a marně jsem se pokoušel o konstrukce typu
ftp ftp://host/dir/file - | split -b 5m - ~/a jejich nejrůznější variace. Dokonce už jsem začal přemýšlet nad šílenými specialitkami typu named pipe, ale z toho jsem naštestí hodně rychle vystřízlivěl a znovu si, tentokrát důkladněji, přečetl manuálové stránky k ftp.
Tentokrát jsem již správně pochopil, že ftp umí spouštět shellovské příkazy. Pro někoho samozřejmost, pro mě úplná novinka Pak už jen stačila série příkazů
bash$>ftp ftp://anonymous@host Connected to host. ftp> get dir/file |"split -b 5m - ~/"Tím se mi v domovském adresáři vytvořilo několik souborů s názvy aa, ab, ac, ad...
Pak už jen stačilo soubory přenést domů, zakouzlit
cat aa ab ac ad > filea bylo hotovo
A přesně tohle se mi na Unixech líbí - zkuste něco podobného udělat pod Woknama
Dodatek:
Abych uvedl věci na pravou míru, tady je popis situace:
V jedné lokální síti běží nějaký FTP server, na kterém je velký soubor (tarball), který potřebuji dostat domů. K téže lokální síti je připojený počítač, můžeme mu říkat router, s veřejnou IP adresou, na kterém běží FreeBSD. Na tomto počítači mám ssh účet. K tomuto účtu se připojuji z domova a pak jeho prostřednictvím stáhnu soubor z FTP serveru uvnitř sítě, která není z venku přímo přístupná. Můj účet na routeru je omezen pouze maximální velikostí jednotlivých souborů a proto musím již při přenosu z FTP serveru soubor rozdělovat.
Tiskni
Sdílej:
Tím se mi v domovském adresáři vytvořilo několik souborů s názvy aa, ab, ac, ad... Pak už jen stačilo soubory přenést domů, zakouzlit cat aa ab ac ad > fileJo, jo. Napr. Solaris 10 se stahuje a "ozivuje" na DVD ISO stejnym zpusobem.