Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Nedávno jsem měl potřebu přenést přes ftp do mého síťového domovského adresáře poněkud větší soubor. Ale jaké bylo mé překvapení, když se mi na terminálu objevilo "File size limit exceeded".
Někde jsem slyšel o programu split
. Poměrně jednoduchá hračka. Problém nastal v okamžiku, kdy jsem musel splitu podstrkávat data ještě před samotným zápisem do souboru. Po prvním spuštění man ftp
jsem o moc chytřejší nebyl a marně jsem se pokoušel o konstrukce typu
ftp ftp://host/dir/file - | split -b 5m - ~/a jejich nejrůznější variace. Dokonce už jsem začal přemýšlet nad šílenými specialitkami typu named pipe, ale z toho jsem naštestí hodně rychle vystřízlivěl a znovu si, tentokrát důkladněji, přečetl manuálové stránky k ftp.
Tentokrát jsem již správně pochopil, že ftp umí spouštět shellovské příkazy. Pro někoho samozřejmost, pro mě úplná novinka Pak už jen stačila série příkazů
bash$>ftp ftp://anonymous@host Connected to host. ftp> get dir/file |"split -b 5m - ~/"Tím se mi v domovském adresáři vytvořilo několik souborů s názvy aa, ab, ac, ad...
Pak už jen stačilo soubory přenést domů, zakouzlit
cat aa ab ac ad > filea bylo hotovo
A přesně tohle se mi na Unixech líbí - zkuste něco podobného udělat pod Woknama
Dodatek:
Abych uvedl věci na pravou míru, tady je popis situace:
V jedné lokální síti běží nějaký FTP server, na kterém je velký soubor (tarball), který potřebuji dostat domů. K téže lokální síti je připojený počítač, můžeme mu říkat router, s veřejnou IP adresou, na kterém běží FreeBSD. Na tomto počítači mám ssh účet. K tomuto účtu se připojuji z domova a pak jeho prostřednictvím stáhnu soubor z FTP serveru uvnitř sítě, která není z venku přímo přístupná. Můj účet na routeru je omezen pouze maximální velikostí jednotlivých souborů a proto musím již při přenosu z FTP serveru soubor rozdělovat.
Tiskni
Sdílej:
Tím se mi v domovském adresáři vytvořilo několik souborů s názvy aa, ab, ac, ad... Pak už jen stačilo soubory přenést domů, zakouzlit cat aa ab ac ad > fileJo, jo. Napr. Solaris 10 se stahuje a "ozivuje" na DVD ISO stejnym zpusobem.