Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Nedávno jsem měl potřebu přenést přes ftp do mého síťového domovského adresáře poněkud větší soubor. Ale jaké bylo mé překvapení, když se mi na terminálu objevilo "File size limit exceeded".
Někde jsem slyšel o programu split
. Poměrně jednoduchá hračka. Problém nastal v okamžiku, kdy jsem musel splitu podstrkávat data ještě před samotným zápisem do souboru. Po prvním spuštění man ftp
jsem o moc chytřejší nebyl a marně jsem se pokoušel o konstrukce typu
ftp ftp://host/dir/file - | split -b 5m - ~/a jejich nejrůznější variace. Dokonce už jsem začal přemýšlet nad šílenými specialitkami typu named pipe, ale z toho jsem naštestí hodně rychle vystřízlivěl a znovu si, tentokrát důkladněji, přečetl manuálové stránky k ftp.
Tentokrát jsem již správně pochopil, že ftp umí spouštět shellovské příkazy. Pro někoho samozřejmost, pro mě úplná novinka Pak už jen stačila série příkazů
bash$>ftp ftp://anonymous@host Connected to host. ftp> get dir/file |"split -b 5m - ~/"Tím se mi v domovském adresáři vytvořilo několik souborů s názvy aa, ab, ac, ad...
Pak už jen stačilo soubory přenést domů, zakouzlit
cat aa ab ac ad > filea bylo hotovo
A přesně tohle se mi na Unixech líbí - zkuste něco podobného udělat pod Woknama
Dodatek:
Abych uvedl věci na pravou míru, tady je popis situace:
V jedné lokální síti běží nějaký FTP server, na kterém je velký soubor (tarball), který potřebuji dostat domů. K téže lokální síti je připojený počítač, můžeme mu říkat router, s veřejnou IP adresou, na kterém běží FreeBSD. Na tomto počítači mám ssh účet. K tomuto účtu se připojuji z domova a pak jeho prostřednictvím stáhnu soubor z FTP serveru uvnitř sítě, která není z venku přímo přístupná. Můj účet na routeru je omezen pouze maximální velikostí jednotlivých souborů a proto musím již při přenosu z FTP serveru soubor rozdělovat.
Tiskni
Sdílej:
Tím se mi v domovském adresáři vytvořilo několik souborů s názvy aa, ab, ac, ad... Pak už jen stačilo soubory přenést domů, zakouzlit cat aa ab ac ad > fileJo, jo. Napr. Solaris 10 se stahuje a "ozivuje" na DVD ISO stejnym zpusobem.