Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Nedávno jsem měl potřebu přenést přes ftp do mého síťového domovského adresáře poněkud větší soubor. Ale jaké bylo mé překvapení, když se mi na terminálu objevilo "File size limit exceeded".
Někde jsem slyšel o programu split
. Poměrně jednoduchá hračka. Problém nastal v okamžiku, kdy jsem musel splitu podstrkávat data ještě před samotným zápisem do souboru. Po prvním spuštění man ftp
jsem o moc chytřejší nebyl a marně jsem se pokoušel o konstrukce typu
ftp ftp://host/dir/file - | split -b 5m - ~/a jejich nejrůznější variace. Dokonce už jsem začal přemýšlet nad šílenými specialitkami typu named pipe, ale z toho jsem naštestí hodně rychle vystřízlivěl a znovu si, tentokrát důkladněji, přečetl manuálové stránky k ftp.
Tentokrát jsem již správně pochopil, že ftp umí spouštět shellovské příkazy. Pro někoho samozřejmost, pro mě úplná novinka Pak už jen stačila série příkazů
bash$>ftp ftp://anonymous@host Connected to host. ftp> get dir/file |"split -b 5m - ~/"Tím se mi v domovském adresáři vytvořilo několik souborů s názvy aa, ab, ac, ad...
Pak už jen stačilo soubory přenést domů, zakouzlit
cat aa ab ac ad > filea bylo hotovo
A přesně tohle se mi na Unixech líbí - zkuste něco podobného udělat pod Woknama
Dodatek:
Abych uvedl věci na pravou míru, tady je popis situace:
V jedné lokální síti běží nějaký FTP server, na kterém je velký soubor (tarball), který potřebuji dostat domů. K téže lokální síti je připojený počítač, můžeme mu říkat router, s veřejnou IP adresou, na kterém běží FreeBSD. Na tomto počítači mám ssh účet. K tomuto účtu se připojuji z domova a pak jeho prostřednictvím stáhnu soubor z FTP serveru uvnitř sítě, která není z venku přímo přístupná. Můj účet na routeru je omezen pouze maximální velikostí jednotlivých souborů a proto musím již při přenosu z FTP serveru soubor rozdělovat.
Tiskni
Sdílej:
Tím se mi v domovském adresáři vytvořilo několik souborů s názvy aa, ab, ac, ad... Pak už jen stačilo soubory přenést domů, zakouzlit cat aa ab ac ad > fileJo, jo. Napr. Solaris 10 se stahuje a "ozivuje" na DVD ISO stejnym zpusobem.