Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »
Na kolejích Podolí máme WiFi. Pokrytí nic moc, zabezpečení je vyloženě paranoidní (ale opodstatněný ). Návodů na zprovoznění je několik, ale nikomu to pořádně nefunguje...nikomu?
Nejdřív k tomu zabezpečení: je tam WPA-TKIP/WPA2-AES, EAP-TTLS/PAP, tedy Radius. Aby se člověk moh připojit, potřebuje zařídit dvě věci a potřebuje zjistit identifikační údaje (jméno/heslo).
Nejdřív si člověk musí nějak zjistit MAC adresu adaptéru a ručně jí zadat do databáze uživatelů (ručně myšleno přes webové rozhraní ). S tím lidi většinou problém nemají.
Druhá věc je importování Certifikační Autority. Na to je na webu poměrně rozumný návod. Tam už občas někdo narazí, ale furt to neni nic tak hroznýho.
Jméno se člověk dozví při registraci prvního počítače (hostname). Heslo si může nastavit v databázi uživatelů, opět přes webové rozhraní, tady taky problém není.
až pocať práce na 5 minut Teď ale začíná maraton...ve Windows: nejdřív je třeba schrastit nějaké aktualizace, či co, pak shánět WPA klienta, konfigurovat klienta, atd, atd.. úspěšnost tohoto procesu (údajně) v řádu jednotek procent.
Nedalo mi to a zkusil sem si několik postupů v Linuxu. První podle návodu na webu - copy/paste do konfiguráku, funkční okamžitě. Druhej postup Ubuntu->Network Manager. Odklikávám síť, vypisuju uživatelské jméno, heslo, píšu cestu k CA, připojit...ha, funguje okamžitě. Co je teda tak hrozně špatně, že to těm ostatním nefunguje? Poslední pokus - ArchLinux, WiCD. Klik na jméno sítě->advanced settings. Vybírám možnost PEAP-TKIP (vylučovací metodou - TKIP jsem viděl v návodu a PEAP-TKIP po mě jako jediná chce uživatelské jméno, heslo a CA), vyplňuju potřebné údaje, klikám na Connect...a ejhle, ono to funguje!
Tak kde je tan nepřívětivost Linuxu? Proč lidé nepoužívají WiFi s tím, že "nejsou hackeři/experti/feláci", když stačí jen vyplnit tři políčka? Nebo že by to ve Windows tak jednoduché nebylo? Kde je pak ale chyba? Vždyť Windows jsou přece systém pro běžné uživatele, "ty Linuxy" jsou pro "hackery/experty/feláky"..ne?
prosím nebrat příliš vážně, sem si moc dobře vědom toho, že mi tu spousta informací chybí, ale takhle bych to asi viděl, kdybych byl "běžný uživatel linuxu"...
Tiskni
Sdílej:
No, když windows něco neumí, tak vznikne novej standard
Mám na PC Kubuntu. A připadá mi uživatelsky přívětivější než MS Windows. To je fakt.
Konec srandy, příspěvek k věci ... na win xp/sp2, ibm r61, manželce wpa2/psk (bez rádiusu) taky připojení maká. Čili asi je to jen o schopnostech obsluhy