Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Na kolejích Podolí máme WiFi. Pokrytí nic moc, zabezpečení je vyloženě paranoidní (ale opodstatněný ). Návodů na zprovoznění je několik, ale nikomu to pořádně nefunguje...nikomu?
Nejdřív k tomu zabezpečení: je tam WPA-TKIP/WPA2-AES, EAP-TTLS/PAP, tedy Radius. Aby se člověk moh připojit, potřebuje zařídit dvě věci a potřebuje zjistit identifikační údaje (jméno/heslo).
Nejdřív si člověk musí nějak zjistit MAC adresu adaptéru a ručně jí zadat do databáze uživatelů (ručně myšleno přes webové rozhraní ). S tím lidi většinou problém nemají.
Druhá věc je importování Certifikační Autority. Na to je na webu poměrně rozumný návod. Tam už občas někdo narazí, ale furt to neni nic tak hroznýho.
Jméno se člověk dozví při registraci prvního počítače (hostname). Heslo si může nastavit v databázi uživatelů, opět přes webové rozhraní, tady taky problém není.
až pocať práce na 5 minut Teď ale začíná maraton...ve Windows: nejdřív je třeba schrastit nějaké aktualizace, či co, pak shánět WPA klienta, konfigurovat klienta, atd, atd.. úspěšnost tohoto procesu (údajně) v řádu jednotek procent.
Nedalo mi to a zkusil sem si několik postupů v Linuxu. První podle návodu na webu - copy/paste do konfiguráku, funkční okamžitě. Druhej postup Ubuntu->Network Manager. Odklikávám síť, vypisuju uživatelské jméno, heslo, píšu cestu k CA, připojit...ha, funguje okamžitě. Co je teda tak hrozně špatně, že to těm ostatním nefunguje? Poslední pokus - ArchLinux, WiCD. Klik na jméno sítě->advanced settings. Vybírám možnost PEAP-TKIP (vylučovací metodou - TKIP jsem viděl v návodu a PEAP-TKIP po mě jako jediná chce uživatelské jméno, heslo a CA), vyplňuju potřebné údaje, klikám na Connect...a ejhle, ono to funguje!
Tak kde je tan nepřívětivost Linuxu? Proč lidé nepoužívají WiFi s tím, že "nejsou hackeři/experti/feláci", když stačí jen vyplnit tři políčka? Nebo že by to ve Windows tak jednoduché nebylo? Kde je pak ale chyba? Vždyť Windows jsou přece systém pro běžné uživatele, "ty Linuxy" jsou pro "hackery/experty/feláky"..ne?
prosím nebrat příliš vážně, sem si moc dobře vědom toho, že mi tu spousta informací chybí, ale takhle bych to asi viděl, kdybych byl "běžný uživatel linuxu"...
Tiskni
Sdílej:
No, když windows něco neumí, tak vznikne novej standard
Mám na PC Kubuntu. A připadá mi uživatelsky přívětivější než MS Windows. To je fakt.
Konec srandy, příspěvek k věci ... na win xp/sp2, ibm r61, manželce wpa2/psk (bez rádiusu) taky připojení maká. Čili asi je to jen o schopnostech obsluhy