V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
V minulých dílech jsem popsal výběr železa a pár HW a SW rozhodnutí (RAID, SSD, virtualizace). V dnešním díle bych se s vámi rád podělil o zkušenosti s konkrétní konfigurací serveru HP ProLiant ML310e gen8 pro běh virtualizační platformy Proxmox VE.
V druhém díle zápisu zkušeností z nákupu a konfigurace serveru pro VPS hosting se podíváme na ECC paměti, RAID, SSD disky a virtualizaci.
Rád bych zde shrnul své poznatky a zkušenosti s pořízením a konfigurací stroje určeného pro běh virtuálních serverů.
Nedávno avizovaný přechod Archlinuxu na balíčkování pomocí XZ mě donutil podívat se na zoubek všemožných komprimátorů a trošku je otestovat.
Conky je výborný nástroj na monitorování svého operačního systému nebo čehokoliv jiného. Dnes si ukážeme, jak do Conky přidat výpis kurzu měn.
Jelikož jsem se nedávno rozhodl rozjet svoje domény na VPSce, potřeboval jsem vyřešit, jak budu stroj monitorovat. Mohl jsem nainstalovat Nagios, SNMP agenta atd., ale já jsem chtěl spíš nějaké pěkné grafy, kde bych přesně viděl, jak se během dne vyvíjí zatížení serveru a mohl tak problémům předcházet a ne reagovat až při nějaké události.
Pro vlastní potřebu jsem si udělal srovnání a otestování dvou zajímavých českých VPS hosterů: Xenzone(Xen) a ASPone(Virtuozzo). Protože se získané zkušenosti určitě mohou hodit i dalším, sepsal jsem vše do článku Srovnání VPS hostingů: Aspone vs Xenzone.
Všem, kterým vadí odkazy jinam, se omlouvám.
Odhadnout kolik paměti je potřeba pro provoz vlastního VPS je opravdu velmi náročné. Přitom ceny VPS tarifů se odvíjejí zejména podle garantované RAM, a tak je tento odhad dost zásadní. Abych si dokázal na tuto otázku sám sobě odpovědět, pokusil jsem se nasimulovat si VPS u sebe doma.
Hamster je applet pro Gnome, který umožňuje měřit čas strávený na různých úkolech. Výborně se hodí obzvlášť pro všechny vývojáře, kteří jsou placeni od hodiny.
PHP interpret je ve většině distribucí nakonfigurován jako modul Apache, což v mnoha případech není vyhovující. Zejména nutnost restartovat celý Apache, aby se projevily změny provedené v php.ini, se dotýkají i malých webserverů hostujících třeba i jen jednu doménu.
Verzovací systém Bazaar jde nyní v Ubuntu 8.10 ovládat stejně snadno jako Subversion pod Windows pomocí klienta Tortoise.
Jak na to
Nainstalujte z repozitáře: bzr, python-nautilus
Stáhněte si experimental deb balíček bzr-gtk a nainstalujte.
Restartujte systém.
Voila! :)
Složka obsahující bazaar projekt by nyní měla v Nautilu vypadat nějak takto: foto
Před dvěma dny vyšla nová verze oblíbené distribuce Ubuntu. Přináší s sebou celou řadu novinek, ale ohlasy jsou zatím velmi rozporuplné.
Nový kernel sice nyní podporuje mnohem více hardwaru, ale zdá se, že ještě není dostatečně otestován pro použití v produkčních strojích. Obejvují se prý problémy s probuzením, zaseknutím GUI nebo kernel panic při přihlášení do šifrované sítě.
Osobně jsem se zatím setkal pouze s nenaběhnutím systému po probuzení (jen jednou), ale i tak je to dost nepříjemné.
Na druhou stranu ale nové Ubuntu přináší takové množství oprav a vylepšení, že zůstat na Hardym by byl hřích :)
Diskuze mezi příznivci Linuxu a Windows bývají většinou na ostří nože. Oba znesvářené tábory pokřikují na protivníka nadávky a hesla typu: Linux rulez, Windows sucks.
Hover efekt je označení pro vizuální změnu prvku, při přejetí kurzoru myši nad tento prvek. Nejznámější a nejrozšířenější je hover efekt u odkazů.
Historie hover efektu je celkem bohatá a určitě si mnohé postupy dobře pamatujete.
Já si pamatuji tyto:
Tento článek je věnován těm, kteří neznají poslední jmenovaný postup, tedy vytvoření hover efektu pomocí posunutí obrázku na pozadí.
pokračování článku"Komprimované" XML je celkem zajímavý standard, který se používá převážně v AJAXových aplikacích, ale své využití najde i jinde. Bohužel o něm ale není příliš informací.
celý článek