Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V minulých dílech jsem popsal výběr železa a pár HW a SW rozhodnutí (RAID, SSD, virtualizace). V dnešním díle bych se s vámi rád podělil o zkušenosti s konkrétní konfigurací serveru HP ProLiant ML310e gen8 pro běh virtualizační platformy Proxmox VE.
V druhém díle zápisu zkušeností z nákupu a konfigurace serveru pro VPS hosting se podíváme na ECC paměti, RAID, SSD disky a virtualizaci.
Rád bych zde shrnul své poznatky a zkušenosti s pořízením a konfigurací stroje určeného pro běh virtuálních serverů.
Nedávno avizovaný přechod Archlinuxu na balíčkování pomocí XZ mě donutil podívat se na zoubek všemožných komprimátorů a trošku je otestovat.
Conky je výborný nástroj na monitorování svého operačního systému nebo čehokoliv jiného. Dnes si ukážeme, jak do Conky přidat výpis kurzu měn.
Jelikož jsem se nedávno rozhodl rozjet svoje domény na VPSce, potřeboval jsem vyřešit, jak budu stroj monitorovat. Mohl jsem nainstalovat Nagios, SNMP agenta atd., ale já jsem chtěl spíš nějaké pěkné grafy, kde bych přesně viděl, jak se během dne vyvíjí zatížení serveru a mohl tak problémům předcházet a ne reagovat až při nějaké události.
Pro vlastní potřebu jsem si udělal srovnání a otestování dvou zajímavých českých VPS hosterů: Xenzone(Xen) a ASPone(Virtuozzo). Protože se získané zkušenosti určitě mohou hodit i dalším, sepsal jsem vše do článku Srovnání VPS hostingů: Aspone vs Xenzone.
Všem, kterým vadí odkazy jinam, se omlouvám.
Odhadnout kolik paměti je potřeba pro provoz vlastního VPS je opravdu velmi náročné. Přitom ceny VPS tarifů se odvíjejí zejména podle garantované RAM, a tak je tento odhad dost zásadní. Abych si dokázal na tuto otázku sám sobě odpovědět, pokusil jsem se nasimulovat si VPS u sebe doma.
Hamster je applet pro Gnome, který umožňuje měřit čas strávený na různých úkolech. Výborně se hodí obzvlášť pro všechny vývojáře, kteří jsou placeni od hodiny.
PHP interpret je ve většině distribucí nakonfigurován jako modul Apache, což v mnoha případech není vyhovující. Zejména nutnost restartovat celý Apache, aby se projevily změny provedené v php.ini, se dotýkají i malých webserverů hostujících třeba i jen jednu doménu.
Verzovací systém Bazaar jde nyní v Ubuntu 8.10 ovládat stejně snadno jako Subversion pod Windows pomocí klienta Tortoise.
Jak na to
Nainstalujte z repozitáře: bzr, python-nautilus
Stáhněte si experimental deb balíček bzr-gtk a nainstalujte.
Restartujte systém.
Voila! :)
Složka obsahující bazaar projekt by nyní měla v Nautilu vypadat nějak takto: foto
Před dvěma dny vyšla nová verze oblíbené distribuce Ubuntu. Přináší s sebou celou řadu novinek, ale ohlasy jsou zatím velmi rozporuplné.
Nový kernel sice nyní podporuje mnohem více hardwaru, ale zdá se, že ještě není dostatečně otestován pro použití v produkčních strojích. Obejvují se prý problémy s probuzením, zaseknutím GUI nebo kernel panic při přihlášení do šifrované sítě.
Osobně jsem se zatím setkal pouze s nenaběhnutím systému po probuzení (jen jednou), ale i tak je to dost nepříjemné.
Na druhou stranu ale nové Ubuntu přináší takové množství oprav a vylepšení, že zůstat na Hardym by byl hřích :)
Diskuze mezi příznivci Linuxu a Windows bývají většinou na ostří nože. Oba znesvářené tábory pokřikují na protivníka nadávky a hesla typu: Linux rulez, Windows sucks.
Hover efekt je označení pro vizuální změnu prvku, při přejetí kurzoru myši nad tento prvek. Nejznámější a nejrozšířenější je hover efekt u odkazů.
Historie hover efektu je celkem bohatá a určitě si mnohé postupy dobře pamatujete.
Já si pamatuji tyto:
Tento článek je věnován těm, kteří neznají poslední jmenovaný postup, tedy vytvoření hover efektu pomocí posunutí obrázku na pozadí.
pokračování článku"Komprimované" XML je celkem zajímavý standard, který se používá převážně v AJAXových aplikacích, ale své využití najde i jinde. Bohužel o něm ale není příliš informací.
celý článek