Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
print "wow!"
Soubor __main__.py způsobí, že je složka foo nyní "spustitelná". Můžeme tedy zavolat "python2 foo".
Nyní vytvoříme ze složky zip soubor:
python2 -m zipfile -c foo.zip foo/*
Zip soubor je také spustitelný:
python2 foo.zip
Vytvoříme soubor "foo" a do něj zapíšeme shebang:
#!/usr/bin/env python2
Nakonec obsah zipu zapíšeme na konec souboru foo a povolíme spuštení:
cat foo.zip >> foo
chmod +x foo
Voilá, máme spustitelnou binárku! :)
Uvedený postup ukázal David Bezley ve své přednášce Modules and Packages: Live and Let Die! (čas 45min) na konferenci PyCon 2015.
Tiskni
Sdílej:
#!/usr/bin/env php <?php Phar::mapPhar(); include 'phar://myphar.phar/index.php'; __HALT_COMPILER(); ... a tady následuje archiv
python3 -m zipfile -c foo.zip foo/*
funguje, kdežto zip foo.zip foo/*
ne?
Do zápisku by se pak hodil tenhle odkaz, zmíněn v prezentaci.
Proč ale python3 -m zipfile -c foo.zip foo/* funguje, kdežto zip foo.zip foo/* ne?protože takhle do archivu nacpeš i ten adresář, ale python očekává pouze jeho obsah, tohle by mělo fungovat:
zip -j foo.zip foo/*
Bez tejto vlastnosti by nebolo možné urobiť samorozbaľovacie zip (s príponou .exe).
cat $0 | tail -c +30 | tar xf
a pak je přilepený ten tarball. (btw. jak skipnout prvních N bajtů souboru? dd nefunguje a tail -c +N
IMHO není podporovaný všude)
S tarom musí človek vedieť presný offset. Na zip postačuje obyčajné unzip subor.exe.
S tarom musí človek vedieť presný offset.Přesně tak. Tyhle prasárny fakt miluju, ještě když je to nakombinovaný s naprosto dementním stahovacím systémem...
Jako mnohem větší prasárna mi přijde, že stáhneš soubor z Internetu po HTTP a ani nezkontroluješ jeho hash.
Nyní vytvoříme ze složky zip soubor:
Že by inspirace Javou? (JAR)
Nakonec obsah zipu zapíšeme na konec souboru foo a povolíme spuštení:
V Javě není potřeba ani nic takhle hackovat – použije se standardní mechanismus: binfmt_misc.
Vytvoříme si soubor Test.java
s obsahem např.:
import java.util.Arrays; public class Test { public static void main(String[] args) { System.out.println(Arrays.toString(args)); } }Zkompilujeme a spustíme:
#Zkompilujeme: javac Test.java #Vytvoříme JAR: jar cfe test.jar Test Test.class # nastavíme spustitelný příkaz chmod +x test.jar # spustíme jako běžnou binárku ./test.jar ahoj
binfmt_misc se řídí buď příponou nebo magickým číslem – takže přípona může být libovolná. Viz binfmt_misc: spouštíme javovské programy podobně jako nativní binárky
BTW: pro Python by to mělo fungovat taky:
$ cat /proc/sys/fs/binfmt_misc/python2.7 enabled interpreter /usr/bin/python2.7 flags: offset 0 magic 03f30d0a $ cat /proc/sys/fs/binfmt_misc/python3.4 enabled interpreter /usr/bin/python3.4 flags: offset 0 magic ee0c0d0a
Keďže jar súbory sú normálne zip súbory
Úplně normální ne – sice je tam na začátku taky PK
, ale další bajty jsou jiné. Můžeš si to vyzkoušet – příkaz file
dokáže rozlišit ZIP a JAR.