Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
print "wow!"
Soubor __main__.py způsobí, že je složka foo nyní "spustitelná". Můžeme tedy zavolat "python2 foo".
Nyní vytvoříme ze složky zip soubor:
python2 -m zipfile -c foo.zip foo/*
Zip soubor je také spustitelný:
python2 foo.zip
Vytvoříme soubor "foo" a do něj zapíšeme shebang:
#!/usr/bin/env python2
Nakonec obsah zipu zapíšeme na konec souboru foo a povolíme spuštení:
cat foo.zip >> foo
chmod +x foo
Voilá, máme spustitelnou binárku! :)
Uvedený postup ukázal David Bezley ve své přednášce Modules and Packages: Live and Let Die! (čas 45min) na konferenci PyCon 2015.
Tiskni
Sdílej:
#!/usr/bin/env php <?php Phar::mapPhar(); include 'phar://myphar.phar/index.php'; __HALT_COMPILER(); ... a tady následuje archiv
python3 -m zipfile -c foo.zip foo/*
funguje, kdežto zip foo.zip foo/*
ne?
Do zápisku by se pak hodil tenhle odkaz, zmíněn v prezentaci.
Proč ale python3 -m zipfile -c foo.zip foo/* funguje, kdežto zip foo.zip foo/* ne?protože takhle do archivu nacpeš i ten adresář, ale python očekává pouze jeho obsah, tohle by mělo fungovat:
zip -j foo.zip foo/*
Bez tejto vlastnosti by nebolo možné urobiť samorozbaľovacie zip (s príponou .exe).
cat $0 | tail -c +30 | tar xf
a pak je přilepený ten tarball. (btw. jak skipnout prvních N bajtů souboru? dd nefunguje a tail -c +N
IMHO není podporovaný všude)
S tarom musí človek vedieť presný offset. Na zip postačuje obyčajné unzip subor.exe.
S tarom musí človek vedieť presný offset.Přesně tak. Tyhle prasárny fakt miluju, ještě když je to nakombinovaný s naprosto dementním stahovacím systémem...
Jako mnohem větší prasárna mi přijde, že stáhneš soubor z Internetu po HTTP a ani nezkontroluješ jeho hash.
Nyní vytvoříme ze složky zip soubor:
Že by inspirace Javou? (JAR)
Nakonec obsah zipu zapíšeme na konec souboru foo a povolíme spuštení:
V Javě není potřeba ani nic takhle hackovat – použije se standardní mechanismus: binfmt_misc.
Vytvoříme si soubor Test.java
s obsahem např.:
import java.util.Arrays; public class Test { public static void main(String[] args) { System.out.println(Arrays.toString(args)); } }Zkompilujeme a spustíme:
#Zkompilujeme: javac Test.java #Vytvoříme JAR: jar cfe test.jar Test Test.class # nastavíme spustitelný příkaz chmod +x test.jar # spustíme jako běžnou binárku ./test.jar ahoj
binfmt_misc se řídí buď příponou nebo magickým číslem – takže přípona může být libovolná. Viz binfmt_misc: spouštíme javovské programy podobně jako nativní binárky
BTW: pro Python by to mělo fungovat taky:
$ cat /proc/sys/fs/binfmt_misc/python2.7 enabled interpreter /usr/bin/python2.7 flags: offset 0 magic 03f30d0a $ cat /proc/sys/fs/binfmt_misc/python3.4 enabled interpreter /usr/bin/python3.4 flags: offset 0 magic ee0c0d0a
Keďže jar súbory sú normálne zip súbory
Úplně normální ne – sice je tam na začátku taky PK
, ale další bajty jsou jiné. Můžeš si to vyzkoušet – příkaz file
dokáže rozlišit ZIP a JAR.