Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Rád bych zde shrnul své poznatky a zkušenosti s pořízením a konfigurací stroje určeného pro běh virtuálních serverů.
Pár let se starám o několik virtuálních a jeden fyzický server. VPSky všech klientů jsem hostoval u Xenzone, fyzický stroj běžel u Forpsi. Pak mě napadlo, jestli by nestálo za to, pořídit si vlastní server a všechny klienty tam přesunout.
První otázka k zodpovězení je, jestli si server někde pronajmout, nebo železo koupit. Prošel jsem nabídky snad všech českých poskytovatelů server hostingu a nakonec skončil u nabídky Cool Housing, která mi přišla nejzajímavější.
Pak jsem si ale spočítal, že za podobné peníze se dá pořídit vlastní železo. V Coolhousingu zaplatíte za pronájem SuperMicro E3-1220V2 a 5 IP za dva roky necelých 60tis (vč. DPH). Po dvou letech je pak možné server za pár korun odkoupit. Za 1200,- se ale dá sehnat housing 1U serveru nebo toweru a koupit server za 30tis už dnes také není nemožné.
Server se dá dnes postavit i z komponent pro běžné desktopy, má to ale několik nevýhod:
Jako první mi padl do oka server Dell PE R210 1U, který se dá v Alze koupit za 32tis. Obsahuje v podstatě všechno, co potřebuji (úsporný a výkonný procesor, 8GB RAM, dva 1TB disky v RAID 1). Pak jsem se ale díval i na nějaké towery, protože místo jen pro dva 3.5" disky mi přišlo málo, a narazil jsem na HP ProLiant ML310e. Za 15tis dostanete opravdu hodně muziky - výkonný procesor, 4GB ECC RAM, dva 1TB disky.
Pokračování (ECC paměti, RAID, SSD, virtualizace) příště :)
Tiskni
Sdílej: