Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
Rád bych zde shrnul své poznatky a zkušenosti s pořízením a konfigurací stroje určeného pro běh virtuálních serverů.
Pár let se starám o několik virtuálních a jeden fyzický server. VPSky všech klientů jsem hostoval u Xenzone, fyzický stroj běžel u Forpsi. Pak mě napadlo, jestli by nestálo za to, pořídit si vlastní server a všechny klienty tam přesunout.
První otázka k zodpovězení je, jestli si server někde pronajmout, nebo železo koupit. Prošel jsem nabídky snad všech českých poskytovatelů server hostingu a nakonec skončil u nabídky Cool Housing, která mi přišla nejzajímavější.
Pak jsem si ale spočítal, že za podobné peníze se dá pořídit vlastní železo. V Coolhousingu zaplatíte za pronájem SuperMicro E3-1220V2 a 5 IP za dva roky necelých 60tis (vč. DPH). Po dvou letech je pak možné server za pár korun odkoupit. Za 1200,- se ale dá sehnat housing 1U serveru nebo toweru a koupit server za 30tis už dnes také není nemožné.
Server se dá dnes postavit i z komponent pro běžné desktopy, má to ale několik nevýhod:
Jako první mi padl do oka server Dell PE R210 1U, který se dá v Alze koupit za 32tis. Obsahuje v podstatě všechno, co potřebuji (úsporný a výkonný procesor, 8GB RAM, dva 1TB disky v RAID 1). Pak jsem se ale díval i na nějaké towery, protože místo jen pro dva 3.5" disky mi přišlo málo, a narazil jsem na HP ProLiant ML310e. Za 15tis dostanete opravdu hodně muziky - výkonný procesor, 4GB ECC RAM, dva 1TB disky.
Pokračování (ECC paměti, RAID, SSD, virtualizace) příště :)
Tiskni
Sdílej: