Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Rád bych zde shrnul své poznatky a zkušenosti s pořízením a konfigurací stroje určeného pro běh virtuálních serverů.
Pár let se starám o několik virtuálních a jeden fyzický server. VPSky všech klientů jsem hostoval u Xenzone, fyzický stroj běžel u Forpsi. Pak mě napadlo, jestli by nestálo za to, pořídit si vlastní server a všechny klienty tam přesunout.
První otázka k zodpovězení je, jestli si server někde pronajmout, nebo železo koupit. Prošel jsem nabídky snad všech českých poskytovatelů server hostingu a nakonec skončil u nabídky Cool Housing, která mi přišla nejzajímavější.
Pak jsem si ale spočítal, že za podobné peníze se dá pořídit vlastní železo. V Coolhousingu zaplatíte za pronájem SuperMicro E3-1220V2 a 5 IP za dva roky necelých 60tis (vč. DPH). Po dvou letech je pak možné server za pár korun odkoupit. Za 1200,- se ale dá sehnat housing 1U serveru nebo toweru a koupit server za 30tis už dnes také není nemožné.
Server se dá dnes postavit i z komponent pro běžné desktopy, má to ale několik nevýhod:
Jako první mi padl do oka server Dell PE R210 1U, který se dá v Alze koupit za 32tis. Obsahuje v podstatě všechno, co potřebuji (úsporný a výkonný procesor, 8GB RAM, dva 1TB disky v RAID 1). Pak jsem se ale díval i na nějaké towery, protože místo jen pro dva 3.5" disky mi přišlo málo, a narazil jsem na HP ProLiant ML310e. Za 15tis dostanete opravdu hodně muziky - výkonný procesor, 4GB ECC RAM, dva 1TB disky.
Pokračování (ECC paměti, RAID, SSD, virtualizace) příště :)
Tiskni
Sdílej: