Sada nástrojů Distrobox pro spouštění libovolných linuxových distribucí v terminálu pomocí kontejnerů byla vydána ve verzi 1.8.0.
Byly zpracovány a zveřejněny videozáznamy z konference LinuxDays 2024. Přistupovat k nim lze přímo z programu, kde jsou také odkazy na prezentace, nebo z YouTube.
Byla vydána nová verze 1.4 svobodného multiplatformního vektorového grafického editoru Inkscape. Podrobný přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání.
Softwarový KVM Input Leap (dříve Barrier) byl vydán ve verzi 3.0.0 (a následně pár opravných). Přidává podporu Waylandu a Qt6. Jde o první vydání od přesunu z projektu Barrier v roce 2021. Barrier vznikl jako fork Synergy, jehož verze 2 byla částečně proprietární a její bezplatná open-source verze měla umělá omezení.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Přímý přenos (YouTube) z konference LinuxDays 2024, jež probíhá tento víkend v Praze v prostorách Fakulty informačních technologií Českého vysokého učení v Praze (FIT ČVUT). Na programu je spousta zajímavých přednášek.
Elon Musk na akci We, Robot (YouTube, 𝕏) představil Robotaxi, Robovan a vylepšeného Tesla Bota (Optimus).
Internet Archive je offline (𝕏, Bluesky, Mastodon). Unikly údaje 31 milionů uživatelů. Probíhal / probíhá na něj DDoS útok.
Alyssa Rosenzweig se v příspěvku na svém blogu rozepsala o hraní AAA her na Asahi Linuxu. Na YouTube je záznam její včerejší přednášky na XDC 2024 (X.Org Developer's Conference).
Vláda schválila Národní polovodičovou strategii: Česká republika má velký potenciál stát se významným hráčem v oblasti výroby čipů, zejména v evropském měřítku. Využít tento potenciál je cílem Národní polovodičové strategie, kterou připravilo Ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s experty, a která navazuje na evropský Akt o čipech.
Tiskni Sdílej:
Hardcore blázni preferujú
echo slovo > subor
Ale inak je pravda, že ovládanie Vimu (nedajbože Emacsu) je šialené.
Kurňa, to patrilo k threadu o Vi.
hardcore blázni preferují vi
Tento hrůzný program byl důvodem, proč jsem do svého routeru nacpal mc
což nic nemění na tom, že je to poněkud zváštní program pro velmi omezenou skupinu lidí.
navíc silně poplatný době.
Od té doby co VIM 7 umí taby a doplňování syntaxe (s pomocí Icomplete), si nedokážu představit efektivnější editor pro textový režim (Osobně ho používám i v tom grafickém). Rozhodně odmítám názor že je zastaralý. Musím však uznat že má některé vedlejší účinky, jako že má potom člověk tendenci psát do fóra <ESC>:wq a diví se že to nic nedělá :D.
JJ, LaTex je geniální věc. Píšu v něm bakalářku i všechny prezentace (Beamer) .
"BLÁZEN" nebylo v tomto případě použito pejorativně, ale hovorově. Když někdo jeszdí dobře na snowboardu, taky o něm řekneme, že je to "blázen".
Jinak nevím, proč bych se měl učit nějaký podivný editor, jehož funkci bez problémů a mnohem lépa nahradí celá řada jiných editorů s konvenčním ovládáním.
Jinak nevím, proč bych se měl učit nějaký podivný editor, jehož funkci bez problémů a mnohem lépa nahradí celá řada jiných editorů s konvenčním ovládáním.Nepotkal jsem editor, který by dokázal být v editování textu efektivnější než Vim. Takže nesouhlasím s tím, že Vim může "bez problémů" nahradit "lépe" řada jiných editorů s "konvenčním" ovládáním. Ale samozřejmě, pokud jste četl pozorně můj předchozí příspěvek, pak víte, že jsem v něm uváděl "používejte to, co vám vyhovuje".
Já to vidím takhle. Jako programátor (g)vim nepoužívám, pro pořizování textu se mi nelíbí, člověk se zapomene v příkazovém módu, začne psát a dějou se věci. Mám raději Gedig s pluginama případně něco jako Eclipse.
Ale jako admin vi používám, protože je na něj spoleh a je všude (což neplatí pro mcedit, pico, nano atd). A úpravy konfiguráků v něm zvládnu se znalostí šesti příkazů. Doporučuji všem se naučit :w :q :v (y d p), jednak budete umět něco "bláznivého", druhak už nebudete muset řešit nepřítomnost vašeho oblíbeného meditoru.
Ukažte mi textový editor s konvenčním ovládáním a stejnými možnostmi jako vim. Já na takový zatím nenarazil. (Mimo jiné, i vimu se dá nastavit pár klávesových zkratek a ovládat ho "konvenčně". Dokonce se dá ovládat i myší (ano, terminálový vim) a má i gui, které občas používám kvůli jednodušší práci s viewporty.)
Ukažte mi textový editor s konvenčním ovládáním a stejnými možnostmi jako vim.
Jenže ona není moc relevantní množina funkcí, které umí VI, ale množina funkcí, které potřebuje uživatel.
Nakonec stejně většinou potřebuješ jen připsat někam řádek nebo zakomentovat*. A ty složitější věci bývá stejně lepší řešit pomocí programování nebo skriptování, než textovým editorem.
*) což se dá zvládnout i s tím VI, jen musí člověk investovat nějaký čas do toho počátečního učení.
Samozřejmě, ale ti uživatelé jsou různí. Na zakomentování řádku mi stačí i notepad a přesto ho nepoužívám, protože je spousta funkcí, bez kterých si _pohodlnou_ práci v textovém editoru nedokážu představit, především syntax highlighting, nastavitelné chování odsazení (indentation), nějaké pokročilejší vyhledávání a nahrazování textu. Pak jsou věci, které nutně nepotřebuju, ale často mi dokážou usnadnit práci. Z toho, co umí vim a v ostatních editorech není zas až tak běžné (neříkám, že se nevyskytuje nikde) třeba nastavitelný folding, regulární výrazy, jejich použití jen na vybrané řádky, používání externích programů jako filtrů na část souboru, normální, řádkový a blokový výběr textu, grafický diff, doplňování slov. Ano, je spousta dalších věcí, které vim umí a nevyužívám (např. makra nebo skriptování), protože po nich netoužím natolik, aby pro mě mělo smysl do toho investovat nějaký ten čas. V žádném případě netvrdím, že vi/vim je editor ideální pro každého, ani že je bezchybný, ale co nemám rád je jeho odsuzování jen proto, že někdo holt jeho možností nevyužije nebo se mu časová investice s tím spojená nevrátí. (Tím nemám na mysli konkrétně vás.)
(Samozřejmě jediná pravda o vimu, která je skutečně objektivní je to, že je lepší než emacs. )
Ja vim treba takove MC ze? Ktere se musi nejdrive nainstalovat, ale nedej boze, pokud nejsou repozitare k dispozici ... to pak se clovek rychle uci ovladat vim a je vdecnej aspon za ty zaklady co v nem umi. Navic casto je daleko rychlejsi napsat vim /etc/php5/php.ini napr. nez poustet mc a pak listovat sipkama nekam do adresaru ....
mcedit /etc/php5/php.ini ?
strlen("mcedit") > strlen("vi")
to taky přecejenom hraje roli
man alias
Jinak nevím, proč bych se měl učit řídit auto, jehož funkci bez problémů a mnohem lépa nahradí celá řada hromadných dopravních prostředků.
A nezkousej nekomu tvrdit, ze ridit auto je mnohem snazsi Kdyz si do nej poprve sednes tak ho ani z kopce nerozjedes, protoze nevis, ze mas odemknout volant a kde, odbrzdit rucku a kde, vyradit zpatecku a kde.
Az kdyz se to naucis, poznas vyhody.
Jenže ono není vi jako vi (nebo vim). V moderních Linuxech bývá celkem použitelná verze (ne, že bych si v tom liboval, ale upravit soubor se v tom dá), ale někdy narazím na takovou verzi, se kterou se akorát rozčílím nefungují tam ani kurzorové klávesy (resp. píší nesmysly) a dalsí neergonomické věci.
Takže argument Proč vi? Protože je všude. nemá moc smysl – kdo je zmlsaný moderním linuxovým vimem, bude na jiném OS přinejmenším rozčarovaný.
A koho to zajímá? vi na jakémkoliv systému rozumí jkhl. To člověk ocení právě tehdy, když se dostane k pochybnému nezáplatovanému unixu s rozdrbaným termcapem. Pořád lepší než edem do oka.
Já bych v tom viděl výhodu a ne nevýhodu.
Problém je v tom, když někdo prezentuje
Protože tohle jsou dva úplně různé editory – nefungující baskspace, delete, šipky atd. to efektivitě práce rozhodně nepomáhá.
Jo, to souhlasím, to tu dost lidí zaměňuje, včetně mě. I pro mě se už stalo vi skoro synonymem pro vim, protože na něj mám symlink a opravdové vi jsem používal jen párkrát na strojích, ke vim nebyl. Prezentovat tyhle dvě věci najednou nesmysl je, to máte pravdu.
wget http://mujweb.tld/cfg/.vimrc ~
*) pokud o vtip, vím, že je to příklad
hjkl
, d
^WL
, doleva ^WH
, dolu ^WJ
, nebo treba kdyz chces smazat cely radek, tak das jen dd
, pokud chces smazat slovo tak dw,
a podobne pak zmenit slovo cw
, zmenit vnitrni blok cib
, zkopirovat vnitrni blok yib
.. proste a jednoduse, pokud chces pouzivat vim tak, jak je to spravne, na sipky se vykasli.. ale chapu ze to je proste problemJe nějaký důvod, proč by šipky/delete/backspace neměly být namapované na ty funkce, které od nich člověk čeká?
Navíc, když teď nedělají nic uživatečného.
Je to těžce neergonomické chování.
Vi je jen jeden z mnoha programů, se kterými člověk pracuje, proto by měl respektovat obecné zvyklosti (VIM to aspoň trochu dělá - tam ty šipky fungují)
když to otevřu, tak to nejsem schopen používat, ani přijít na to, jak to funguje. žádný takový textový editor jsem dosud nepotkal A nejsem sám.
Roflmao, UTFG nebo RTFM, co k tomu dodat. "Neumim s tim je to na (|)"... lmao
U textového editoru je to skutečně na 3,14-ču.
otevřu-li poprvé "mc" žádný manuál nepotřebuju. Ale možná jste ten typ, co si koupí čínské hůlky, aby pak půl roku studoval, jak se s tím pohodlně najíst. My ostatní si koupíme příbor a prostě se najíme.
Na to mám editor titulků. A upřímně, nebudu titulky editovat v CLI jen proto, že to asi jde. To je trošku absurdní aplikace.
Aha. Ty na svém standardním desktopu nemáš standardně X.org. Oh tak to promiň.
pěkný
Chtěl jsi říct do stejného obchodu, který v průběhu záruční doby potichu změnil majitele. Když už se chceš smát, měl by jsi být přesný.
Ten obchod nemá fasádu. Jedná se o obchod v obchodním komplexu. Celé "průčelí" tvoří sklěněná výloha, od země až do stropu. Všechno včetně otevírací doby napsáno na skle. Netvrdím, že kdybys na to dával pozor, tak že to nepoznáš. Ale už jenom fakt, že prodavačka, mimochodem tatáž co tam prodávala léta, si nevšimla že faktura je na "bývalou" firmu je myslím výmluvný.
To není jako, když nakoupíš v Electroworldu a za dva roky tam je sámoška.
Oni tu reklamaci na bývalou firmu v klidu přijali. Chápeš? Nedošlo to ani jim, kteří to věděli.
Ale já jsem snad někde napsal, že za to může někdo jiný? Byl jsem pouze zklamán, jak to všechno dopadlo a jak s reklamací nakonec naložili všichni zůčastnění.
- já jsem udělal chybu, že jsem neozpoznal změnu majitele obchodu (skutečně to příliš poznat nebylo)
- prodavačka udělala chybu, že nerozpoznala neoprávněnou reklamaci
- nový majitel obchodu zcela nepochopitelně 30 dní zjišťoval, že boty jsou jiné značky, což identifikoval na faktuře
(tohle je největší gól, jak asi vyřizují reklamace, když 29 den teprve koukají na to, co to vlastně u nich reklamuju? I kdybych reklamoval ve správném obchodě, už jenom fakt, že se 29 dnů s mou reklamací nic neděje mě pěkně štve.)
- 30 den mi zavolali, že reklamace je neoprávněná, protože zjistili, že boty jsou jiné značky/výrobce (co jim trvalo tak dlouho?) a to bylo přesně den poté, co vypršela záruční doba. Ten "správný" obchod se přestěhoval v podstatě vedle, a tam mě prodavačka vítězoslavně poslala do prdele, přestože věděla, že se zboží pokazilo v záruční době.
Aby bylo jasno, za této situace už jsem nečekal vyřízení reklamace. Pouze jsem si povzdechnul, jak dneska firmy přistupují k zákazníkovi, a jak jsou vysloveně nadšené, když je zákazník popleta a kvůli tomu se nemusí o něj postarat.
To je IMHO úplně něco jiného, než jak to tu prezentujete vy, že jsem reklamoval v jiném obchodě a ještě se divil, že mi to nevyreklamují. Ale jinak chápu, potřebujete se zasmát, tak proč to nepřiohnout.
A to neluvím o tom, že na radu prodavačky jsem co týden volal, abych zjistil stav reklamace. Skoro mi to přijde, že to protáhli na 30 dnů záměrně. Protože jestli 29 den začli něco řešit, nemohli to ani omylem opravit.
> tam mě prodavačka vítězoslavně poslala do prdele, přestože věděla, že se zboží pokazilo v záruční době.
No, tobě bych asi taky nevěřil, kdybys mi tvrdil, že se to opravdu pokazilo v záruční době...
Hele, nevím co je tohle za flame a kde vzniknul, ale z už tak dost nesmyslného flamu jestli používat obecné nástroje na všechno co s nima jde udělat nebo instalovat specializované nástroje, z toho jen tak přeskočit na urážení kvůli nějakým botám ... ehh ... to nemyslíte vážně, že ne?
Ale možná jste ten typ, co si koupí čínské hůlky, aby pak půl roku studoval, jak se s tím pohodlně najíst.Což mi připomíná proslulou návštěvu Cimrmana v Japonsku, kde se je snažil přesvědčit k používání příborů. Ale protože jsem hůlky zvládl i já, tak nevěřím, že by je někdo měl studovat půl roku, než je začně používat
Ano, k tomu, abyste mohl používat vim se musíte něco naučit. Pak se s ním dá pracovat velice efektivně. To je taky důvod, proč vim nedáte sekretářce k psaní mailů, ale spíš programátorovi na psaní skriptů, úpravu konfiguráků a zdrojáků, hromadné zpracování textů apod. Pokud někdo nechápe, že různé program mají různé cílové skupiny, tak je to pak fakt všechno na 3,14ču. A příklad s hůlkami není zrovna povedený, já se s nima naučil pohodlně najíst během pár minut. Ale polívku s nima jíst nebudu, stejně jako ji nebudu jíst vidličkou a nožem.
>"Neumim s tim je to na (|)"
Běžná reakce dnešní společnosti (hlavně pubescentů) na jakoukoliv věc,kterou nepoužívá stádo tupých jedinců (bohužel většina společnosti),s IQ<100...
Ostatně, i proto má GNU/Linux na desktopech běžných uživatelů jen +-2%.
Ostatně, i proto má GNU/Linux na desktopech běžných uživatelů jen +-2%.Inými slovami, chceš povedať niečo ako:
"Percento ľudí s IQ väčším ako 140 je rovnaké ako precento užívateľov Linuxu. Náhoda? Myslím, že nie!"
To si myslím, že hodně záleží na kvalitých toho programování. Nemyslím si, že by někdo měl mít výraznější problém s běžně potřebnými jednoduchými programy.
podla mna uz v sucasnosti na linux nie je potreba mat vysoke IQ. vsak nainstalovat niektore distra by dokazala aj sliepka a pracovat v nich uz dokaze snad kazdy klikac a to ani nemusi vidiet tu "strasnu komandlajnu". jediny kto by narazil na problem by boli zaviaslaci na hrach (povacsinou spominani pubescenti), pretoze urcite by sa nasla nejaka ich oblubena hra, ktora bud nejde alebo v nej cosi blbne a pod. pubescentom a chat maniakom by sa ale na druhej strane mozna hodili vselijake tie nastroje, ktore by menili v texte v->w, e->3, o-0, a->@ atd. ;o)
Jenže ona ta druhá strana, která používá VI, aby byla l33t geek, cool atd. není o nic lepší.
Osobně beru vi jako takový folklór a nutné zlo, než oblíbený editor. Základy se určitě hodí umět. Ale když má člověk po většinu času lepší nástroje k práci, tak proč je nepoužívat?
když to otevřu, tak to nejsem schopen používat, ani přijít na to, jak to fungujeVi sice ne, ale takový Vim vás po spuštění pěkně navede, jak se dostat k helpu, popřípadě jak Vim ukončit. Kromě toho, máme tu i manuálové stránky, a ty má i Vi.
žádný takový textový editor jsem dosud nepotkalVy jste asi ještě nezkusil Ed, že ne?
Strejda google rád napoví a se základy vi se člověk může realizovat skoro všude.
Jinak souhlasím, že první setkání s vi v dobách před snadným a všudypřítomným přístupem na inet bylo poněkud nepříjemné, ale nouzové :q! se naučit dá.
Mě skutečně nenapdaá jediný důvod, proč vůbec věnovat čas tomu, zkoumat jak to funguje, když jsou tu dnes IMHO mnohem lepší nástroje.
například mc. Můžu s ním editovat konfiguráky, provádět operace se soubory, připojit se na FTP.... klasický multifunkční dvoupanelový manažer.
to je mi pěkný flejm
Osobně používám vim na programování v C a úpravu zdrojáků vůbec. Je s ním rychlá práce, a nemusím používat myš. Rozhodně ho neumím používat naplno, ovšem těch pár věcí co s ním umím mi stačí. A úpravu provedu rychleji než bych jiný editor jen spustil...
No to je teda srovnání ... LOL
ano mc, take jsem ho casto pouzival, nez jsem zjistil ze je casto rychlejsi pouzit scp misto mc, ze je casto rychlejsi pouzit klasicke cp apod. ze je rychlejsi udelat du -h na adresar nez v mc pres menu zjistovat velkosti adresaru, taky ze je mnohem rychlejsi pouzit chomd nebo chown na cele adresare i s jejich obsahem treba nez v mc oznacovat vsechny soubory a pak na ne provadet zmenu nastaveni prav pres menu ....
Pokud je člověk systémák, tak základní znalost vi je nutnost. Zkus opravovat nějakou porouchanou instalaci libovolného unixu a budeš vděčný za funkční vi (a někdy aspoň za funkční cat/echo ).
a skusili ste rozne odnoze vim-u? napr. gvim - krasne klikatko, ktore zachovava silu a vlastnosti vim. alebo cream,dalsie klikatko postavene na vim a navyse nakonfigurovane tak aby poznalo klavesove skratky bezne uzivane windowsakmi.
jejej, tohle jsem chtěl napsat, ale zapomněl jsem...
vim - editor pro Pravé muže :)
jejej, tohle jsem chtěl napsat, ale zapomněl jsem...
vim - editor pro Pravé muže :)
a pochlapené ženy
Já bych spíš preferoval pro Levé muže
Ani som nevedel, že existuje tailf. Vždy som používal tail -f.
Tailf je lepší. Čte totiž soubor jen pokud se změní, takže nemění neustále přístupový čas souboru.
tail -F
- na velikosti záleží.
Docela šikovný je xtail
, bohužel takřka nikde není nainstalován.
No, to sú také tie programy, ktoré sú na "údržbu". Ale čo pre nás, ktorí sa chceme v terminále "baviť". Pridal by som veci ako mcabber, mutt, slrn, newsbeuter, irssi či nethack, ideálne všetky alebo väčšina spustená priamo zo screenrc (samozrejme, netreba medzi konzolovými ani na screen zabúdať). To sa potom človek prihlási odkiaľ sa mu zachce (SSH) a hneď má maily, IRC, newsy, IM, RSS a ešte aj hru.
Neco uz mame v ucebnici - seznam prikazu linuxu. Je to wiki, tudiz pokud v ni neco chybi, muzes je doplnit. Dik
Dneska jsem byl čůrat v McDonaldu a musím říct, že tak hnusné shell mají málokde. :-/
Ne.
Platí se jen někde. Tam, kde se platí, dostaneš lísteček, který funguje jako sleva na nákup. Takže pokud si plánuješ něco koupit, tak de facto neplatíš.
Má zkušenost je ta, že tam, kde se platí, jsou hajzlíky čisté. Tam, kde se neplatí, je to dost hrozné. Na Andělu je to ale hrozné, i když se platí, je to taková výjimka.
V Plzni se v McD neplati a hajzly maj cisty.