Termy (GitHub) je multiplatformní terminál postavený nad frameworkem Electron. Může zaujmout automatickým doplňováním IntelliSense a integrovaným editorem z Visual Studio Code. Ke stažení je AppImage.
Univerzita Illinois objevila zranitelnost v Intel CPU u SoC Ring Interconnect. O zranitelnosti se mluví jako o "Lord of the Ring(s)". Výzkum byl zaměřen na procesory Skylake/Coffeelake, takže není jasné, zda postihuje i novější architektury. Procesory AMD používají jiné druhy propojení, takže tam je zatím stav neznámý, resp. vyžadoval by další výzkum. Podrobnosti naleznete na The Hacker News, samotná publikace pak viz: 2103.03443.pdf. Dále jsou k dispozici zdrojové kódy pro test zranitelnosti na GitHub - lotr.
Toužíte si prohlížet YouTube videa v konzoli? Pokud ano, je zde projekt ytfzf, který vám to umožní. Jedná se o bash script, který jako backend mj. používá youtube-dl.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript a TypeScript naprogramované v Rustu, bylo vydáno ve verzi 1.8. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Z novinek lze zmínit experimentální podporu WebGPU API. Cílem je podpora TensorFlow.js s GPU akcelerací.
Byla vydána verze 8.00 linuxové distribuce SystemRescue, původně SystemRescueCd. Přehled novinek v changelogu. Linux byl povýšen na verzi 5.10.20. GParted na verzi 1.2.0. Xfce na verzi 4.16. Nově byl začleněn paperkey pro vytištění OpenPGP privátních klíčů.
Byly vyhlášeny výsledky soutěže firmy Adfinis o nejlepší šablony pro LibreOffice. Z třiceti přihlášených vybrala porota šest vítězů. Všechny šablony si lze prohlédnout a stáhnout na stránce s oznámením o výsledcích soutěže. Green cabinet připravuje překlady šablon do češtiny, obdobně jako to již učinili v případě šablon indonéské komunity.
Zítra proběhne jednodenní online konference InstallFest 2021. Na programu je celá řada zajímavých přednášek, workshopů a také stánků. Dění lze sledovat na Twitteru.
Byla vydána nová verze 6.5 v Javě napsané aplikace pro komplexní návrh rozmístění nábytku a dalšího vybavení v interiérech Sweet Home 3D. Vyzkoušet lze online verzi. Nedávno byly aktualizovány také knihovny nábytku.
Nové verze webových prohlížečů Firefox a Chrome byly vydávány každých 6 týdnů. Vývojářům Firefoxu se nelíbilo, že Chrome bude mít vždy větší číslo verze, proto se rozhodli vydávat nové verze Firefoxu každé 4 týdny. Aktuální stav: Firefox 86 byl vydán v 8. týdnu a Chrome 89 v 9 týdnu letošního roku. V kterém týdnu bude mít Firefox větší číslo verze než Chrome?
… více »Thom Holwerda popisuje na OSnews pracovní stanici Raptor Blackbird Secure Desktop (architektura POWER9) a své zkušenosti s ní včetně provozu desktopových aplikací.
TEXTCONS
, který umožňuje zobrazit a ovládat VGA konzoli v textovém VGA módu, což je o dost lepší než obyčejná sériová konzole. Co můžu srovnat, tak nejnovější DELL iDRAC 7 (Express verze) se mi zdá o dost lepší a s více možnostmi než iLO.
iLO 4 Standard 1.20 at Feb 01 2013 Server Name: host is unnamed Server Power: On </>hpiLO-> TEXTCONS status=2 status_tag=COMMAND PROCESSING FAILED error_tag=COMMAND ERROR-UNSPECIFIED Thu Sep 12 14:28:48 2013 iLO Advanced License required for this functionality.
/root
, kam se zapisuje jen málo a většinou na ta samá místa (stavové soubory v /etc
jako /etc/mtab
), by to bylo perfektní, ale je třeba device maper, blokové zařízení pro snapshot a netriviální nastavení při bootování.
smartctl -t long /dev/sdc
" začal řadič hlásit chyby NCQ. Vypnutí NCQ sice pomohlo, ale práce s diskem se rapidně zpomalila.
Hrál jsem si s tím a když jsem zkusmo v BIOSu zapnul ten jejich HWRAID a udělal nad každým diskem RAID0 volume, chyby zmizely, smartctl funguje naprosto normálně a jádro se tváří, jako by žádný RAID0 nebyl a k diskům se přistupovalo přes normální AHCI. Navíc se při přepnutí ani neztratila data z disku (pozor, při pokusném zrušení RAID0 v tom nastavovacím klikátku to data zlikvidovalo). Takže v případě nutnosti klidně jejich HW RAID použijte.
Nezkoušel jsem, co se stane, když udělám RAID0 jen nad částí disku nebo nad více disky současně. To radši nechám jiným, já tam už teď mám ostrá data... grub> device (hd0) /dev/sdc device (hd0) /dev/sdc grub> root (hd0,0) root (hd0,0) Filesystem type is ext2fs, partition type 0xfd grub> setup (hd0) setup (hd0) Checking if "/boot/grub/stage1" exists... no Checking if "/grub/stage1" exists... yes Checking if "/grub/stage2" exists... yes Checking if "/grub/e2fs_stage1_5" exists... yes Running "embed /grub/e2fs_stage1_5 (hd0)"... 27 sectors are embedded. succeeded Running "install /grub/stage1 (hd0) (hd0)1+27 p (hd0,0)/grub/stage2 /grub/grub.conf"... succeeded Done. grub>U RAID10 s tímhle přístupem samozřejmě pohoří...
Tiskni
Sdílej: