Jack Dorsey představil (𝕏, Nostr) svůj nový projekt bitchat. Jedná se o bezpečnou decentralizovanou peer-to-peer aplikaci pro zasílání zpráv bez potřeby internetu, serverů a telefonních čísel. Využívá se Bluetooth Mesh Network. Detaily v technické dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici pod licencí Unlicense.
Hudební přehrávač Amarok byl vydán v nové verzi 3.3 "Far Above the Clouds". Nově je postaven na Qt6/KF6 a využívá GStreamer místo Phononu.
Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
TEXTCONS
, který umožňuje zobrazit a ovládat VGA konzoli v textovém VGA módu, což je o dost lepší než obyčejná sériová konzole. Co můžu srovnat, tak nejnovější DELL iDRAC 7 (Express verze) se mi zdá o dost lepší a s více možnostmi než iLO.
iLO 4 Standard 1.20 at Feb 01 2013 Server Name: host is unnamed Server Power: On </>hpiLO-> TEXTCONS status=2 status_tag=COMMAND PROCESSING FAILED error_tag=COMMAND ERROR-UNSPECIFIED Thu Sep 12 14:28:48 2013 iLO Advanced License required for this functionality.
/root
, kam se zapisuje jen málo a většinou na ta samá místa (stavové soubory v /etc
jako /etc/mtab
), by to bylo perfektní, ale je třeba device maper, blokové zařízení pro snapshot a netriviální nastavení při bootování.
smartctl -t long /dev/sdc
" začal řadič hlásit chyby NCQ. Vypnutí NCQ sice pomohlo, ale práce s diskem se rapidně zpomalila.
Hrál jsem si s tím a když jsem zkusmo v BIOSu zapnul ten jejich HWRAID a udělal nad každým diskem RAID0 volume, chyby zmizely, smartctl funguje naprosto normálně a jádro se tváří, jako by žádný RAID0 nebyl a k diskům se přistupovalo přes normální AHCI. Navíc se při přepnutí ani neztratila data z disku (pozor, při pokusném zrušení RAID0 v tom nastavovacím klikátku to data zlikvidovalo). Takže v případě nutnosti klidně jejich HW RAID použijte.
Nezkoušel jsem, co se stane, když udělám RAID0 jen nad částí disku nebo nad více disky současně. To radši nechám jiným, já tam už teď mám ostrá data... grub> device (hd0) /dev/sdc device (hd0) /dev/sdc grub> root (hd0,0) root (hd0,0) Filesystem type is ext2fs, partition type 0xfd grub> setup (hd0) setup (hd0) Checking if "/boot/grub/stage1" exists... no Checking if "/grub/stage1" exists... yes Checking if "/grub/stage2" exists... yes Checking if "/grub/e2fs_stage1_5" exists... yes Running "embed /grub/e2fs_stage1_5 (hd0)"... 27 sectors are embedded. succeeded Running "install /grub/stage1 (hd0) (hd0)1+27 p (hd0,0)/grub/stage2 /grub/grub.conf"... succeeded Done. grub>U RAID10 s tímhle přístupem samozřejmě pohoří...
Tiskni
Sdílej: