Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
TEXTCONS
, který umožňuje zobrazit a ovládat VGA konzoli v textovém VGA módu, což je o dost lepší než obyčejná sériová konzole. Co můžu srovnat, tak nejnovější DELL iDRAC 7 (Express verze) se mi zdá o dost lepší a s více možnostmi než iLO.
iLO 4 Standard 1.20 at Feb 01 2013 Server Name: host is unnamed Server Power: On </>hpiLO-> TEXTCONS status=2 status_tag=COMMAND PROCESSING FAILED error_tag=COMMAND ERROR-UNSPECIFIED Thu Sep 12 14:28:48 2013 iLO Advanced License required for this functionality.
/root
, kam se zapisuje jen málo a většinou na ta samá místa (stavové soubory v /etc
jako /etc/mtab
), by to bylo perfektní, ale je třeba device maper, blokové zařízení pro snapshot a netriviální nastavení při bootování.
smartctl -t long /dev/sdc
" začal řadič hlásit chyby NCQ. Vypnutí NCQ sice pomohlo, ale práce s diskem se rapidně zpomalila.
Hrál jsem si s tím a když jsem zkusmo v BIOSu zapnul ten jejich HWRAID a udělal nad každým diskem RAID0 volume, chyby zmizely, smartctl funguje naprosto normálně a jádro se tváří, jako by žádný RAID0 nebyl a k diskům se přistupovalo přes normální AHCI. Navíc se při přepnutí ani neztratila data z disku (pozor, při pokusném zrušení RAID0 v tom nastavovacím klikátku to data zlikvidovalo). Takže v případě nutnosti klidně jejich HW RAID použijte.
Nezkoušel jsem, co se stane, když udělám RAID0 jen nad částí disku nebo nad více disky současně. To radši nechám jiným, já tam už teď mám ostrá data... grub> device (hd0) /dev/sdc device (hd0) /dev/sdc grub> root (hd0,0) root (hd0,0) Filesystem type is ext2fs, partition type 0xfd grub> setup (hd0) setup (hd0) Checking if "/boot/grub/stage1" exists... no Checking if "/grub/stage1" exists... yes Checking if "/grub/stage2" exists... yes Checking if "/grub/e2fs_stage1_5" exists... yes Running "embed /grub/e2fs_stage1_5 (hd0)"... 27 sectors are embedded. succeeded Running "install /grub/stage1 (hd0) (hd0)1+27 p (hd0,0)/grub/stage2 /grub/grub.conf"... succeeded Done. grub>U RAID10 s tímhle přístupem samozřejmě pohoří...
Tiskni
Sdílej: