Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Nedávno avizovaný přechod Archlinuxu na balíčkování pomocí XZ mě donutil podívat se na zoubek všemožných komprimátorů a trošku je otestovat.
Testovány byly nástroje GZIP, BZIP2, XZ, ZIP, 7Z a RAR. Celý článek jsem bohužel musel vydat jinde, zda se mi nepodařilo zobrazit správně tabulky.
UPDATE
Všímavými čtenáři jsem byl upzorněn na to, že i TAR má určitý kompresní poměr, takže jsem upravil tabulku, aby více odpovídala realitě. Doplněn byl ještě druhý řádek nástroje 7Z, tentokrát s nastavenými parametry pro lepší kompresi.
Tiskni
Sdílej:
Všimněte si také toho, že kompresní nástroje, které umějí archivovat adresáře (zip, 7z, rar), dosahovaly daleko lepších výsledků, pokud se jim předal místo adresáře pouze jeden TAR archív.Jak je tohle možné? Řadí snad TAR soubory podle přípony, nebo typu a konpresory ne? Kdybych dělal kompresor, tohle by byla jedna z optimalizací, kterou bych udělal jako první, protože si myslím, že to u většiny kompresních algoritmů bude velmi nápomocné.
zda se mi nepodařilo zobrazit správně tabulkyV čem byl prosím problém? Tabulky z tvého zápisku jsem dokázal vložit do zdejšího systému bez problému.
liblzma0
(prý používá xz jako výchozí formát), s xz zjevně souvisí už jen balíček xz-utils
, který nainstalován běžně není, je ve verzi 4.99 (nebo tak nějak, prostě nestabilní), navíc se pere s lzma
.