Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
V druhém díle zápisu zkušeností z nákupu a konfigurace serveru pro VPS hosting se podíváme na ECC paměti, RAID, SSD disky a virtualizaci.
Ve všech operačních pamětech dochází ke vzniku chyb. Podle některých zdrojů může docházet k jedné chybě každé 2 až 4 týdny na jeden GB paměti. Pokud tedy máme 16 GB paměti a rok běžící stroj, může jeho paměť obsahovat něco mezi 200 a 400 chybami. To se nemusí vůbec nijak projevit, může to ale také skončit jako kernel panic (v tom lepším případě).
Je tedy určitě vhodné se u dlouho běžících strojů těmto chybám bránit a to právě použitím ECC pamětí.
Přestože se na první pohled může zdát, že softwarový RAID se nemůže se svým dražším bráškou porovnávat, není to vždy pravda. SW RAID nejen, že může být rychlejší, ale poskytuje také oproti HW RAIDU řadu výhod. Zvlášť pokud chceme použít RAID 1, 0 nebo 10, je použití softwarového RAIDu určitě dobré zvážit.
Solid-state disky jsou s námi už nějakou dobu a spoléhá na ně ve svých serverech řada velkých společností, není tedy důvod se jejich použití bát. Odměnou nám bude závratná rychlost čtení i zápisu (cca 500MB/s).
SSD disky mají jedno slabé místo - konečný počet zápisů do jedné buňky. Aby se s tímto problémem lépe popasovaly, snaží se disky zapisovat data do stále nových prázdných buněk, které ale mohou brzy dojít. Aby se to nestalo a disk pracoval stále stejně rychle a spolehlivě, je potřeba říkat mu příkazem TRIM, které buňky se už nepoužívají.
TRIM je v Linuxu implementován parametrem discard. Aby nám TRIM fungoval, je potřeba splnit několik podmínek:
S parametrem discard si umí poradit také device-mapper (LVM).
Abychom omezili počet zápisů na SSD disk, je dobré /tmp namapovat do paměti (tmpfs). Případně můžeme také /var přesunout na klasický HDD, ale to ne vždy bude vhodné.
Virtualizačních řešení existuje dnes celá řada a to jak placených, tak i open-source. Nejvíc mě zaujala platforma Proxmox VE, po jejímž objevení jsem začal o celém tomto počinu přemýšlet. Proxmox je open-source virtualizační platforma s krásným webový rozhraním a rychle rostoucí komunitou.
Proxmox je postavený nad stable Debianem a RedHat kernelem. K dispozici je instalační CD, díky kterému běhěm pár minut máte funkční virtualizační systém. Nebo je možné nainstalovat Debian přesně podle svých potřeb (debootstrap, SW RAID, LVM, EFI, apod.) a teprve poté do něj doplnit balíky Proxmoxu a kernel.
Proxmox nabízí jak plnou virtualizaci (KVM) tak virtualizaci na úrovni operačního sytému (OpenVz). Osobně budu používat OpenVz kontejnery, protože mají velmi malý overhead (cca 3%) a alokují zdroje on-demand (když kontejneru dáte 2GB RAM, neznamená to, že 2GB opravdu ubydou).
Pár poznámek k Proxmoxu:
UPDATE:
Zálohovat /etc nestačí, protože v /etc/pve je namountovaný proxmox cluster file system (v podstatě obsah sqlite DB), takže je potřeba zálohovat ještě /var/lib/pve-cluster/config.db.
Tiskni
Sdílej:
[root@node9.prg.vpsfree.cz] ~ # edac-util -v mc0: 0 Uncorrected Errors with no DIMM info mc0: 0 Corrected Errors with no DIMM info mc0: csrow0: 0 Uncorrected Errors mc0: csrow0: CPU_SrcID#0_Channel#0_DIMM#0: 0 Corrected Errors mc0: csrow1: 0 Uncorrected Errors mc0: csrow1: CPU_SrcID#0_Channel#0_DIMM#1: 0 Corrected Errors mc0: csrow2: 0 Uncorrected Errors mc0: csrow2: CPU_SrcID#0_Channel#1_DIMM#0: 0 Corrected Errors mc0: csrow3: 0 Uncorrected Errors mc0: csrow3: CPU_SrcID#0_Channel#1_DIMM#1: 0 Corrected Errors mc0: csrow4: 0 Uncorrected Errors mc0: csrow4: CPU_SrcID#0_Channel#2_DIMM#0: 0 Corrected Errors mc0: csrow5: 0 Uncorrected Errors mc0: csrow5: CPU_SrcID#0_Channel#2_DIMM#1: 0 Corrected Errors mc0: csrow6: 0 Uncorrected Errors mc0: csrow6: CPU_SrcID#0_Channel#3_DIMM#0: 0 Corrected Errors mc0: csrow7: 0 Uncorrected Errors mc0: csrow7: CPU_SrcID#0_Channel#3_DIMM#1: 0 Corrected Errors mc1: 0 Uncorrected Errors with no DIMM info mc1: 0 Corrected Errors with no DIMM info mc1: csrow0: 0 Uncorrected Errors mc1: csrow0: CPU_SrcID#1_Channel#0_DIMM#0: 0 Corrected Errors mc1: csrow1: 0 Uncorrected Errors mc1: csrow1: CPU_SrcID#1_Channel#0_DIMM#1: 0 Corrected Errors mc1: csrow2: 0 Uncorrected Errors mc1: csrow2: CPU_SrcID#1_Channel#1_DIMM#0: 0 Corrected Errors mc1: csrow3: 0 Uncorrected Errors mc1: csrow3: CPU_SrcID#1_Channel#1_DIMM#1: 0 Corrected Errors mc1: csrow4: 0 Uncorrected Errors mc1: csrow4: CPU_SrcID#1_Channel#2_DIMM#0: 0 Corrected Errors mc1: csrow5: 0 Uncorrected Errors mc1: csrow5: CPU_SrcID#1_Channel#2_DIMM#1: 0 Corrected Errors mc1: csrow6: 0 Uncorrected Errors mc1: csrow6: CPU_SrcID#1_Channel#3_DIMM#0: 0 Corrected Errors mc1: csrow7: 0 Uncorrected Errors mc1: csrow7: CPU_SrcID#1_Channel#3_DIMM#1: 0 Corrected Errors [root@node9.prg.vpsfree.cz] ~ # uptime 01:29:49 up 108 days, 23:44, 1 user, load average: 13.10, 13.43, 15.06
Osobně budu používat OpenVz kontejnery, protože mají velmi malý overhead (cca 3%) a alokují zdroje on-demand (když kontejneru dáte 2GB RAM, neznamená to, že 2GB opravdu ubydou).Ta tvrzení jsou přinejmenším nepřesná. U KVM se alokují zdroje také on-demand, nicméně pro paměť žádná odboba TRIM neexistuje a když widle při bootu přepíšou celou paměť nulama, holt se celá obsadí. Nicméně to není navždy, jsou dvě možnosti, jak vzít paměť zpět: