abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:00 | Zajímavý software

    Nourish (GitHub) je nový správce oken pro Linux. Tradiční plochy nahrazuje nekonečným plátnem a posouváním a přibližováním. Využívá vlastní kompozitor pro Wayland s názvem y5. Videoukázka.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 15:33 | Komunita

    Po 20 letech a 17 otevřených (open source) krátkých filmech Blender Studio oznámilo plán na svůj první celovečerní film. Cílem samozřejmě není jenom nový otevřený film, ale především vývoj a vylepšení otevřených nástrojů pro spolupráci napříč celým procesem a vytvoření otevřené příručky (playbook) pro filmovou produkci ve velkém měřítku s informacemi, které jsou obvykle dostupné pouze uvnitř komerčních studií, a pomoci tak nezávislým tvůrcům překonat technické a organizační bariéry.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 05:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.6. 14:44 | IT novinky

    Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    26.6. 14:22 | IT novinky

    V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    26.6. 04:33 | Komunita

    Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.6. 04:22 | IT novinky

    Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.6. 20:22 | Nová verze

    Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    25.6. 15:44 | IT novinky

    Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    25.6. 13:44 | Nová verze

    Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (7%)
     (2%)
     (17%)
     (31%)
     (4%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 2002 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník
    Štítky: není přiřazen žádný štítek



    Vložit další komentář
    1.9.2017 14:53 pc2005 | skóre: 38 | blog: GardenOfEdenConfiguration | liberec
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zkusil jsem fish shell
    Ty znaky v adresářové cestě to kreslí taky? To je zběsilost. Předpokládám že to bude používat unicode (ani teda nevím kde by ten znak "forku" mohl být) :-/.
    Vykook avatar 1.9.2017 15:39 Vykook | skóre: 23 | blog: Tomas
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zkusil jsem fish shell
    To dělají fonty "powerline". Vcelku pěkně se s nimi dá vytunit vím.
    Nejde nám o dobro druhých. Nejde nám o bohatství. Jde o čisté opojení mocí.
    3.9.2017 14:42 konipas
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zkusil jsem fish shell
    Vcelku pěkně se s nimi dá vytunit vím.

    To neVím. Nejste jablíčkář, ty tím bývají chycení?
    1.9.2017 20:29 Kate | skóre: 9
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zkusil jsem fish shell
    Jup, je to powerline a jde to i s bashem. Ty funkce pro zpřehlednění gitu jsou hrozně fajn, grafické symboly už jsou jen příjemné zpestření.
    1.9.2017 17:32 Dundee5 | skóre: 17 | blog: Dundee5 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zkusil jsem fish shell
    Napovídání z SSH configu už mají v masteru opravené.
    Kdo se vzdá svobody, aby získal jistotu, ztratí nakonec obojí. --Benjamin Franklin
    H0ax avatar 2.9.2017 17:23 H0ax | skóre: 36 | blog: Odnikud_nikam
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zkusil jsem fish shell
    používám ho ke své spokojenosti, sice na macu ve spojení s iTermem, ale to je jedno
    uid=0(root) gid=0(root) skupiny=0(root)
    Bedňa avatar 6.9.2017 21:18 Bedňa | skóre: 34 | blog: Žumpa | Horňany
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zkusil jsem fish shell
    Nefunguje to, ale na Macu si spokojný, to je fakt paráda.
    KERNEL ULTRAS video channel >>>
    2.9.2017 21:58 Mln
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zkusil jsem fish shell
    Ja som pred par mesiacmi presiel z bash na zsh (rozmyslal som aj nad fish a c shellom). Lutujem ze som to nespravil uz skor ked som s linuxom zacinal.
    Bedňa avatar 6.9.2017 21:20 Bedňa | skóre: 34 | blog: Žumpa | Horňany
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zkusil jsem fish shell
    Neviem čo ľutuješ.

    To je fajn pokiaľ sa nesnažíš robiť prenositeľné veci a hraješ sa sám doma.
    KERNEL ULTRAS video channel >>>
    7.9.2017 07:28 Kate | skóre: 9
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zkusil jsem fish shell
    A jak se prosím ZSH nebo FISH vylučují s psaním přenositelných věcí? Napsat na začátku skriptu shebang a bash snad dokáže každý :)
    Vykook avatar 7.9.2017 12:49 Vykook | skóre: 23 | blog: Tomas
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zkusil jsem fish shell
    On se musí vyjádřit ke všemu. Je to diagnóza. Netřeba ho brát vážně.
    Nejde nám o dobro druhých. Nejde nám o bohatství. Jde o čisté opojení mocí.
    7.9.2017 13:14 Kate | skóre: 9
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zkusil jsem fish shell
    Njn. Navíc, i ten BASH je co se týče přenositelnosti špatná volba, osobně když už skriptuju, píšu to tak, aby to zvládl dash a vyhýbám se vychytávkám bashe. (přičemž dash pochopitelně nemám jako interaktivní shell, což mi asi hrozně brání psát posix kompatibilní skripty)

    A nedávno jsem třeba narazila na nekompatibilitu GNU grubu, kdy kolega nespustil svůj skript. Na Macu má totiž BSD grub…
    Bedňa avatar 7.9.2017 18:30 Bedňa | skóre: 34 | blog: Žumpa | Horňany
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zkusil jsem fish shell
    Koľko percent *nixových systémov to má v default inštalácií? Možno mám smolu, ale ja také nepoužívam :)
    KERNEL ULTRAS video channel >>>
    7.9.2017 19:05 Kate | skóre: 9
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zkusil jsem fish shell
    Pořád nechápu co se snažíš říct. Proč by mi mělo v použití fish bránit to že to není default shell? A proč by mi to mělo bránit „robiť prenositeľné veci“?
    Bedňa avatar 7.9.2017 19:08 Bedňa | skóre: 34 | blog: Žumpa | Horňany
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zkusil jsem fish shell
    Jako že si to bežný užívateľ aj tak nespustí, ak mu admin nenainštaluje potrebné nástroje a to býva problém.
    KERNEL ULTRAS video channel >>>
    7.9.2017 19:10 Kate | skóre: 9
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zkusil jsem fish shell
    A proč by to měl běžný uživatel spouštět? Já si ve svém profilu nenastavuju svůj shel pro běžného uživatele, ale pro sebe… Ty to děláš jinak?
    Bedňa avatar 7.9.2017 19:13 Bedňa | skóre: 34 | blog: Žumpa | Horňany
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zkusil jsem fish shell
    Proste spravím skript ktorý nejako spracuje data, ale nikto si ho nespustí, pretože nemá ZSH. Preto som písal, že doma to nieje problém, nainštaluješ si čo chceš.
    KERNEL ULTRAS video channel >>>
    7.9.2017 19:17 Kate | skóre: 9
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zkusil jsem fish shell
    Aha. A jsme zase u bodu 1. Proč by mi mělo používání zsh (osobně tedy používám fish) bránit v psaní bash skriptů? Když chci psát skript, píšu ho aby fungoval v dash a na začátku specifikuju shebangem sh.

    Nebo tobě snad to že máš bash brání psát čistě posix skripty bez rozšíření která poskytuje bash?

    Fish a zsh nejsou o psaní skriptů, ale o tom že mají příjemnější používání jako interaktivní shell.
    Bedňa avatar 7.9.2017 19:34 Bedňa | skóre: 34 | blog: Žumpa | Horňany
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zkusil jsem fish shell
    Pokiaľ sa v skriptoch nepoužívajú žiadne špeciality pre zsh, fish, csh, tak som trafil mimo, fakt to nepoznám :)

    Tak písať čiste POSIX skripty ti nebráni nijaký dodatočný nástroj, takže som zaťal mimo a priznávam sa k tomu.
    KERNEL ULTRAS video channel >>>
    7.9.2017 21:02 mln
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zkusil jsem fish shell
    zsh pouzivam na bezne command line ovladanie pc

    zsh je interaktivnejsi, ukazuje napovedu, opravi case sensitive chyby v nayve suboru, atd atd atd. Aspon pre mna je zsh uzivatelsky privetivejsi. Dobra otazka je prečo sa tieto fičury nedostali do bashu.

    Prenositelnost zatial neriešim, nemam kam domáce programy prenašať. V praci (vývoj embeded hw/sw) zatial musim pracovať s windowsom (spravca it nema na nič čas, takže všetci vyvojari mame aspon admin učty, takže ak by som moc chcel tak si nejaky virtualny linux s zsh nainstalujem).

    Bedňa avatar 7.9.2017 21:11 Bedňa | skóre: 34 | blog: Žumpa | Horňany
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zkusil jsem fish shell
    OK, v predchádzajúcom dlhšom vlákne sa to už vyjasnilo :-)
    KERNEL ULTRAS video channel >>>

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.