Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Jelikož jsem se nedávno rozhodl rozjet svoje domény na VPSce, potřeboval jsem vyřešit, jak budu stroj monitorovat. Mohl jsem nainstalovat Nagios, SNMP agenta atd., ale já jsem chtěl spíš nějaké pěkné grafy, kde bych přesně viděl, jak se během dne vyvíjí zatížení serveru a mohl tak problémům předcházet a ne reagovat až při nějaké události.
Brzy jsem objevil nástroj RRDtools, který je pro takovéhle věci přímo stvořený. Nástroj nabízí všechno co potřebujeme - v čase nerostoucí databázi na záznamy a kreslítko na grafy.
Proniknout do tohoto nástroje ale není žádná sranda a pár hodin to zabere, možná se vám tedy budou hodit výsledky mé práce.
Skript load.py má tři přepínače:
-c vytvoření nových databází
-u zapsání aktuálních hodnot (viz soubor cron)
-g vytvoření grafů
Skript se dá rozšířit moduly - dalšími diagnostikami.
Tiskni
Sdílej:
jj, munin je fajn...
tyjo, diky za tip - minule som par hodin rozbiehal cacti, teraz som nainstaloval munin asi za 5 minut a vyzera to rovnako dobre pre moje pouzitie :)
Ahoj, já na svém serveru používám HotSaNIC, který mi vyhovuje víc než Munin (je především kompaktnější).
Je pravda, že je už krapet zastaralý, ale v podstatě splňuje všechno co jsem potřeboval (i to co ne :D ). To s tím IRQ je divné - co jsi zkoušel za verzi? Mám na serveru poslední vydanou betu, která má dost změn a oprav oproti posledně vydané stabilní verzi. Na stroji mám kernel 2.6.27.21 a bez problémů. I když je pravda, že zrovna IRQ mě moc nezajímá...
Tie farby sú vyložene programátorské... To sa nám tiež občas stáva, že grafik ide robiť šablóny na náš dizajn a zalamuje rukami nad tým, že vo veľkom červenom štvorci (FF0000) je menší zelený (00FF00) s modrým textom (0000FF). Na to mu obvykle hovorím, že má štastie, že nám netrebalo viac farieb, lebo by nasledovali jedovatá žltá (FFFF00), jedovatá fialová (FF00FF) a jedovatá tyrkysová (00FFFF)... inak ale vcelku fajn, hlavne keď to plní účel
pfff... estét!