Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Jelikož jsem se nedávno rozhodl rozjet svoje domény na VPSce, potřeboval jsem vyřešit, jak budu stroj monitorovat. Mohl jsem nainstalovat Nagios, SNMP agenta atd., ale já jsem chtěl spíš nějaké pěkné grafy, kde bych přesně viděl, jak se během dne vyvíjí zatížení serveru a mohl tak problémům předcházet a ne reagovat až při nějaké události.
Brzy jsem objevil nástroj RRDtools, který je pro takovéhle věci přímo stvořený. Nástroj nabízí všechno co potřebujeme - v čase nerostoucí databázi na záznamy a kreslítko na grafy.
Proniknout do tohoto nástroje ale není žádná sranda a pár hodin to zabere, možná se vám tedy budou hodit výsledky mé práce.
Skript load.py má tři přepínače:
-c vytvoření nových databází
-u zapsání aktuálních hodnot (viz soubor cron)
-g vytvoření grafů
Skript se dá rozšířit moduly - dalšími diagnostikami.
Tiskni
Sdílej:
jj, munin je fajn...
tyjo, diky za tip - minule som par hodin rozbiehal cacti, teraz som nainstaloval munin asi za 5 minut a vyzera to rovnako dobre pre moje pouzitie :)
Ahoj, já na svém serveru používám HotSaNIC, který mi vyhovuje víc než Munin (je především kompaktnější).
Je pravda, že je už krapet zastaralý, ale v podstatě splňuje všechno co jsem potřeboval (i to co ne :D ). To s tím IRQ je divné - co jsi zkoušel za verzi? Mám na serveru poslední vydanou betu, která má dost změn a oprav oproti posledně vydané stabilní verzi. Na stroji mám kernel 2.6.27.21 a bez problémů. I když je pravda, že zrovna IRQ mě moc nezajímá...
Tie farby sú vyložene programátorské... To sa nám tiež občas stáva, že grafik ide robiť šablóny na náš dizajn a zalamuje rukami nad tým, že vo veľkom červenom štvorci (FF0000) je menší zelený (00FF00) s modrým textom (0000FF). Na to mu obvykle hovorím, že má štastie, že nám netrebalo viac farieb, lebo by nasledovali jedovatá žltá (FFFF00), jedovatá fialová (FF00FF) a jedovatá tyrkysová (00FFFF)... inak ale vcelku fajn, hlavne keď to plní účel
pfff... estét!