Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
"OpenCard je povinnost každého pražana" by se dala nazvat kampaň za tento velkobratrský nesmysl. Co ale tahle cajzlkarta alias OpenKrad nabízí za přidanou hodnotu? Nic. Aspoň nic pro mě. Jenom samotné zřízení další čipovky do peněženky je zbytečně náročný proces. Karty typu Mifare mam v peněžence už tři a teď by mi měla přijít další "univerzální karta, jediná, kterou pražan potřebuje". Asi nejsem dost pražan. Vlastně vůbec :)
Jak se tomu vyhnout? MHD, ač nerad, používám. Na auto zatim nemam. Existuje jedna možnost. Možnost, o které se nahlas vůbec nemluví, nikde na ní nepotkáte žádnou reklamu, nikde pořádná zmínka. Přenosný klouzavý kupon se to jmenuje. Stojí o 120Kč/měsíc víc, než velkobratrské řešení, tedy 670Kč. Stojí to za to? kousek papíru zatavený ve folii, který opravňuje jeho držitele k cestování MHD. Bez jména, bez čipu. Je přenosný, používat ho může kdokoliv. Pro mě je těch 120 peněz pořád přijatelná cena za zachování svobody a soukromí. Jediná vada na kráse je, že jsem si ho zaplatil kartou...
Tiskni
Sdílej:
Žít stylem, že se stydím za to, co dělám nebo naopak provádím nekalosti a tajím je před ostatními mi taky nepřijde OKJenže to, co se považuje za "nekalosti", se liší podle prostředí, kde člověk žije. Je-li někdo například ze silně katolické (nebo třeba muslimské) rodiny, mohou jeho bližní za "nekalosti" považovat řadu věcí, které nevěřící člověk (nebo člověk jiné víry) vůbec neřeší. Takže i když nejde o žádné nezákonnosti, může být prozrazení nějakých nasbíraných informací docela velký problém.
věřící lidé by měli u svých blízkých (kteří věřící nejsou) takové chování tolerovat...To je tak vágní věta, že vlastně neznamená vůbec nic.
jen mi prostě přijde, že dělat něco takhle tajně není zrovna šťastné řešení (koneckonců se to často proflákne i bez velkobratrských technologií)...Tak ona ta velkobratrská řešení vedou o krok dál. Dokážou třeba odhalit nějaké „nekalé chování“, které dělá 80% lidí, jen se dodnes nedostali k tomu se veřejně dohodnout, že se budou otevřeně tolerovat, když už to „všichni“ dělají :).
magistrát, město potažmo stát získá přehled kdo kam cestujeProto vymyslel pan Faraday klec. Já ji tedy používám hlavně z toho důvodu, že se bojím, že mi RFID čipy na ulici někdo zapne (ač paranoidní, nemyslím si, že už je na každém rohu čtečka, která sleduje pohyb karet po městě - alespoň zatím).
Teď by jen vznikla další škoda tím, kdybychom opencard ze vzdoru nepoužívali.Opencard jako taková nepřináší oproti ostatním kartám jednu jedinou výhodu, teda kromě toho, že s ní šlo vyškrabat díru na odtok financí do soukromých kapes.
(viz invalidátor)Pro uživatele bez účtu na Ubuntu.cz je na obrázku vyfocený spadlý openkrad validátor s kouskem okýnka oznamujícího pravděpodobně nějakou chybu týkající se .NET Frameworku.
Vyhovuje mi, že si u dopravního podniku objednávám i platím kupon čistě přes internet.Ale pak je stejně potřeba si ho pomocí validátoru "aktivovat".
Dost pochybuji o možnosti přečíst číslo při průchodu nějakou bránou, je obložena kovem a dalšími třemi kartami s čipem. Proti zavedení turniketů se stavím jednoznačně.Už dnes se používá OpenCard v "turniketech". Při cestování autobusy linek 3xx, 4xx a 6xx je potřeba při nástupu přiložit kartu ke čtečce.
autobusu číslo 666Satanův bus
S výjimkou autobusu číslo 666 v přikládání karty stále nevidím problém.No ale to prikladani karty je v podstate to same co turnikety, a pri plosnem zavedeni to v podstate znamena, ze by DP ziskal pomerne presna data o pohybech jednotlivych lidi po Praze. Oproti tomu rozpoznavani obliceju a automaticke sledovani kamerami je, co jsem slysel od lidi, co se tim zabyvaji, zatim znacne nerealisticke (na rozpoznavani obliceju beznym kameram zdaleka chybi rozliseni, automaticke sledovani pohybu se umi leda v pripade, kdy ma nekdo obleceni jasne odlisne barvy ci se pohybuje po prazdne ulici ...).
Oproti tomu rozpoznavani obliceju a automaticke sledovani kamerami je, co jsem slysel od lidi, co se tim zabyvaji, zatim znacne nerealisticke (na rozpoznavani obliceju beznym kameram zdaleka chybi rozliseni, automaticke sledovani pohybu se umi leda v pripade, kdy ma nekdo obleceni jasne odlisne barvy ci se pohybuje po prazdne ulici ...).To je teď, ale vývoj jde rychle kupředu. Není to tak dávno, kdy jsme kamery neřešili, protože jich bylo po Praze jen pár (hlavně v metru a na velkých křižovatkách), v menších městech a na vesnicích prakticky vůbec. Navíc byly výhrady analogové a bez záznamu. Dnes jsou kamery i v horní dolní, mívají záznam a mnohem vyšší kvalitu než dříve. Čili za nějakých 5-10 let už to bude opět někde jinde. Mimochodem ... kamery ... úřady si pořídily kamery proti dopravním přestupkům a ono to nejde tak snadno, jak by si někdo představoval. Tak se upraví zákon, zavede presumpce viny a je to.
ad 3)Policie se velice diví, že jim operátoři nechtějí dávat informace. Ono to bude asi tím, že nyní již nemusí. Ale dlouho to nevydrží, protože se zase chystá nějaká jiná úprava
6) Zkusil bych zavodne delat beh. Casem po nejakem treningu se budete moci pohybovat po Praze vyssi rychlosti.V Praze jsou kamerové systémy a za pár let budou umět kontinuálně sledovat pohyb člověka po ulicích. Čili tudy cesta nevede
V Praze jsou kamerové systémy a za pár let budou umět kontinuálně sledovat pohyb člověka po ulicích. Čili tudy cesta nevedeTohle by mohlo resit nejake kryti obliceje, treba takhle.
již teď lze člověka slušně poznat podle způsobu pohybuTo lze, ale zatím se to dá různými způsoby ošálit, i když nemusí být zrovna příjemné/pohodlné (kamínky v botách, závaží různě po těle, gumy na vhodných místech oblečení...).
Další věcí je, že lze použít i anonymní opencard ,která je také o trošku dražší jak klasickáDost dlouho anonymní OpenCard vůbec nevydávali, přestože na ni bylo různě odkazováno.