Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Celý život se učíme, ale nakonec stejně umřeme hloupí.
Lidská je schopnost dělat chyby, ale lidskost je umět se z chyb učit. Ať už z cizích, nebo ze svých vlastních
Pod stromečkem se nám doma objevila kniha od JXD o pražské ZOO. Na název si přesně nevzpomínám, ale jakmile sem zahlédl signaturu JXD, udělalo se mi špatně.
Knížka je koncipována tak trochu jako průvodce po ZOO a je zaměřena na publikum zajímající se právě o zvířata a ZOO.
Nedalo mi to, knížku jsem si půjčil a nalistoval obsah a v něm odkaz na stranu 46 - Tučnák Humboltův.
Abychom si jádro nějak zestabilnili, doplnili o nejaký důležitý hw driver, nebo si jen přidali nějakou tu fíčurku na zkrášlení.
Abychom si neznestabilnili jádro, protože se bojíme o "čistotu" kódu, nebo to prostě nemáme zapotřebí
Tak nám konečně asi po třech letech vyšla nová stabilní relase Debianu s kódovým jménem Sarge.
Debian běhá v několika (6) základních runlevelech. Runlevel je něco jako stav použitelnosti systému. V runlevelu 0 systém bootuje, jednička je tzv. single user mode (používá se při failsafe), levely 2-5 jsou multiuserovské a do šestky se systém přepíná při volání shutdownu.