Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Žít stylem, že se stydím za to, co dělám nebo naopak provádím nekalosti a tajím je před ostatními mi taky nepřijde OKJenže to, co se považuje za "nekalosti", se liší podle prostředí, kde člověk žije. Je-li někdo například ze silně katolické (nebo třeba muslimské) rodiny, mohou jeho bližní za "nekalosti" považovat řadu věcí, které nevěřící člověk (nebo člověk jiné víry) vůbec neřeší. Takže i když nejde o žádné nezákonnosti, může být prozrazení nějakých nasbíraných informací docela velký problém.
věřící lidé by měli u svých blízkých (kteří věřící nejsou) takové chování tolerovat...To je tak vágní věta, že vlastně neznamená vůbec nic.
jen mi prostě přijde, že dělat něco takhle tajně není zrovna šťastné řešení (koneckonců se to často proflákne i bez velkobratrských technologií)...Tak ona ta velkobratrská řešení vedou o krok dál. Dokážou třeba odhalit nějaké „nekalé chování“, které dělá 80% lidí, jen se dodnes nedostali k tomu se veřejně dohodnout, že se budou otevřeně tolerovat, když už to „všichni“ dělají :).
magistrát, město potažmo stát získá přehled kdo kam cestujeProto vymyslel pan Faraday klec. Já ji tedy používám hlavně z toho důvodu, že se bojím, že mi RFID čipy na ulici někdo zapne (ač paranoidní, nemyslím si, že už je na každém rohu čtečka, která sleduje pohyb karet po městě - alespoň zatím).
Teď by jen vznikla další škoda tím, kdybychom opencard ze vzdoru nepoužívali.Opencard jako taková nepřináší oproti ostatním kartám jednu jedinou výhodu, teda kromě toho, že s ní šlo vyškrabat díru na odtok financí do soukromých kapes.
(viz invalidátor)Pro uživatele bez účtu na Ubuntu.cz je na obrázku vyfocený spadlý openkrad validátor s kouskem okýnka oznamujícího pravděpodobně nějakou chybu týkající se .NET Frameworku.
Vyhovuje mi, že si u dopravního podniku objednávám i platím kupon čistě přes internet.Ale pak je stejně potřeba si ho pomocí validátoru "aktivovat".
Dost pochybuji o možnosti přečíst číslo při průchodu nějakou bránou, je obložena kovem a dalšími třemi kartami s čipem. Proti zavedení turniketů se stavím jednoznačně.Už dnes se používá OpenCard v "turniketech". Při cestování autobusy linek 3xx, 4xx a 6xx je potřeba při nástupu přiložit kartu ke čtečce.
autobusu číslo 666Satanův bus
S výjimkou autobusu číslo 666 v přikládání karty stále nevidím problém.No ale to prikladani karty je v podstate to same co turnikety, a pri plosnem zavedeni to v podstate znamena, ze by DP ziskal pomerne presna data o pohybech jednotlivych lidi po Praze. Oproti tomu rozpoznavani obliceju a automaticke sledovani kamerami je, co jsem slysel od lidi, co se tim zabyvaji, zatim znacne nerealisticke (na rozpoznavani obliceju beznym kameram zdaleka chybi rozliseni, automaticke sledovani pohybu se umi leda v pripade, kdy ma nekdo obleceni jasne odlisne barvy ci se pohybuje po prazdne ulici ...).
Oproti tomu rozpoznavani obliceju a automaticke sledovani kamerami je, co jsem slysel od lidi, co se tim zabyvaji, zatim znacne nerealisticke (na rozpoznavani obliceju beznym kameram zdaleka chybi rozliseni, automaticke sledovani pohybu se umi leda v pripade, kdy ma nekdo obleceni jasne odlisne barvy ci se pohybuje po prazdne ulici ...).To je teď, ale vývoj jde rychle kupředu. Není to tak dávno, kdy jsme kamery neřešili, protože jich bylo po Praze jen pár (hlavně v metru a na velkých křižovatkách), v menších městech a na vesnicích prakticky vůbec. Navíc byly výhrady analogové a bez záznamu. Dnes jsou kamery i v horní dolní, mívají záznam a mnohem vyšší kvalitu než dříve. Čili za nějakých 5-10 let už to bude opět někde jinde. Mimochodem ... kamery ... úřady si pořídily kamery proti dopravním přestupkům a ono to nejde tak snadno, jak by si někdo představoval. Tak se upraví zákon, zavede presumpce viny a je to.
ad 3)Policie se velice diví, že jim operátoři nechtějí dávat informace. Ono to bude asi tím, že nyní již nemusí. Ale dlouho to nevydrží, protože se zase chystá nějaká jiná úprava
6) Zkusil bych zavodne delat beh. Casem po nejakem treningu se budete moci pohybovat po Praze vyssi rychlosti.V Praze jsou kamerové systémy a za pár let budou umět kontinuálně sledovat pohyb člověka po ulicích. Čili tudy cesta nevede
V Praze jsou kamerové systémy a za pár let budou umět kontinuálně sledovat pohyb člověka po ulicích. Čili tudy cesta nevedeTohle by mohlo resit nejake kryti obliceje, treba takhle.
již teď lze člověka slušně poznat podle způsobu pohybuTo lze, ale zatím se to dá různými způsoby ošálit, i když nemusí být zrovna příjemné/pohodlné (kamínky v botách, závaží různě po těle, gumy na vhodných místech oblečení...).
Další věcí je, že lze použít i anonymní opencard ,která je také o trošku dražší jak klasickáDost dlouho anonymní OpenCard vůbec nevydávali, přestože na ni bylo různě odkazováno.
Tiskni
Sdílej: