Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Právě tohle přání vyslovuje tiše i nahlas nemalá část našich spoluobčanů. Dokud jde jen o slova, jsem klidný. Když se toho ale někdo chopí, aby to přeměnil v činy, začíná mi běhat mráz po zádech.
Uvedený výrok samozřejmě obvykle neslýcháme přímo v této podobě, ale v mnoha jiných, které jsou ještě horší, protože někdy velmi dovedně skrývají podstatu věci.
Nyní pár příkladů, se kterými se často setkáváme:
Všechny uvedené příklady mají společné to, že na sebe člověk nechce vzít (i vůči sobě) odpovědnost za něco nepříjemného. Ať to udělá někdo jiný, nejlépe "tatíček" stát. Přitom se skoro vždy jedná o případy, se kterými by si měl člověk, který si osobuje volební právo (já vím, někdy by se ho třeba i vzdal), sám hravě poradit.
Tiskni
Sdílej:
Placeni remeslnikum na ruku je super vec, jinak bych na tu koupelnu nemel vubec... Kdyby ty dane sli aspon nekam kde vidiz ze z toho je neco uzitecnyho, ale tem zlodejum a podvodnikum bych dobrovolne nedal ani korunu.To je fakt super vec. Ale to, ze tym remeselnikom budes neskor prispievat na ich dochodky, na zdravotne osetrenie, na skolne pre ich deti ta uz asi velmi nezaujima. Mam pocit, ze sa ta kupelna casom predrazi...
Takže za chvíli bude ve Windows úplně všechno, budou stát milion, a všichni ostatní výrobci software budou spát ve věčných lovištích.K ničemu takovému samozřejmě nikdy nedojde. To je vize stejně nesmyslná, jako že soukromý dodavatel plynu bude donekonečna šroubovat cenu. Neměli by protestovat třeba výrobci autorádií? Vždyť (ve vyspělém světě, kam se z tohoto pohledu zatím neřadíme) v každém novém autě už je rádio namontováno od výrobce vozu (a je často dokonce provázáno s palubním počítačem) - a výrobci rádií tak nemohou uspět proti takové "nekalé konkurenci". Ten případ s programy přibalovanými k Windows je úplně totéž.
Microsoft samozřejmě v oblasti OS monopol nemá.
On dnes v podstatě neexistuje monopol v žádné oblastiTohle nevidím poprvé. Pokaždé mě to vytočí. Proč mají lidé tak velkou snahu vyjadřovat se k věcem, kterým nerozumí? Já když nevím, tak většinou mlčím. Víte co je to monopol? Nemusíte odpovídat, protože z vašeho příspěvku je odpověď známa. NEVÍTE. Doporučuji znalosti doplnit z nějaké relevantní literatury. Pro začátek. Monopol je definován podílem na trhnu. Fakt, že existuje jiný produkt (např. GNU/Linux) na existenci monopolu nic nemění. Microsoft MÁ monopol v oblasti (minimálně desktopových) OS. Stejně tak EXISTUJÍ monopoly v mnoha další oblastech.
...kde jedna firma má prakticky monopol...Omlouvám se - "prakticky monopol" a "monopol" není totéž
Ad cizinci - velice mne potěšila jedna Slovenka, která mne naučila dávat přednost českému zboží, konkrétně šlo o to, že se vyhýbala čínským jídelnám. Od té doby to v širším měřítku praktikuji také, pokouším se tak posilňovat "náš", český kapitál. (Mám na mysli hlavně zemědělské plodiny, tam je to nejvýraznější)