Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Je tomu uz asi rok, co jsem spokojenym uzivatelem iMacu 24" a Mac OS X. Ne ze bych tim na Linux zanevrel, to rozhodne ne. Po tom roce si zacinam uvedomovat, ze OS je to moc pekny a spousta veci se tam nastavi za par vterit a navic moc pekna masinka do ktere nemuzete hrabat. Vsechno tohle se da brat jako vyhody i nevyhody.
Zdravim zdejsi osazenstvo
Chtel bych prostednictvim tohoto zapisku pozadat o vas nazor na produkty Zyxel (jen ty sitove) a pripadne se muzete podelit i o nejake zkusenosti. Myslim, ze to zdejsimu osazenstvu bude ku prospechu.
Tak jsem se jednou rozhodl postavit si domaci server. Myslenka to byla celkem lakava (rozumej nova hracka) a vyhercem se stala deska Intel Little Falls s integrovanym procesorem Atom 230. Moc pekna hracka
Stalo se to včera. Otevřel jsem svůj Kmail a zalil mě pot. Uz žádný mejl nebyl uložený v mém kmailu. Snažil jsem se udžet klidnou hlavu "zaloha!" "NENÍ!" opáčilo mé vědomí. Byl jsem dokonale zrazen sebou samým. Jako by se zastavil čas.
WEB obecne dost připomína dzungli. Možná na tom mají vinu ti takzvani WEBDesigneri co dělaji stránky ve Frontpage a mozna v tom bude něco víc. Obecně se používá design 2-3 sloupců v lepším případě, nekdo si se sloupci hlavu příliš neláme.
Vzpomínám si na nedávnou diskusi na téma "Reklama Microsoftu na serveru www.root.cz" Mě to tedy připadne jako nedávná událost. A právě dnes jsem (asi jsem trochu opožděn) narazil na podobnou reklamu na serveru http://www.linuxzone.cz/. Docela to zamrzí. Nedávno jsem nekde četl, že se linuxzone začíná znovu rozjíždět. Možná si někteří řeknou, že je Linuxových portálů dostatek. Trosku mi to připomělo nedávnou situaci, když mi jeden "pracovní kolega" vysvětloval proč "normalni lidé" nikdy nepřejdou na FF. Je to celé jakési smutné.
LiDoŠ - je má soukromá iniciativa za zavedení systému linux do naší školy. Ve škole uz pravda jeden linux mame, Mandrake 10.0, ale kdyz on mi příliš možností nedává. A tak jsem se rozhodl, že si budu nosit svůj vlastní OS. Dusím to v sobě už dlouho.