Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Je tomu uz asi rok, co jsem spokojenym uzivatelem iMacu 24" a Mac OS X. Ne ze bych tim na Linux zanevrel, to rozhodne ne. Po tom roce si zacinam uvedomovat, ze OS je to moc pekny a spousta veci se tam nastavi za par vterit a navic moc pekna masinka do ktere nemuzete hrabat. Vsechno tohle se da brat jako vyhody i nevyhody.
Stalo se to včera. Otevřel jsem svůj Kmail a zalil mě pot. Uz žádný mejl nebyl uložený v mém kmailu. Snažil jsem se udžet klidnou hlavu "zaloha!" "NENÍ!" opáčilo mé vědomí. Byl jsem dokonale zrazen sebou samým. Jako by se zastavil čas.
WEB obecne dost připomína dzungli. Možná na tom mají vinu ti takzvani WEBDesigneri co dělaji stránky ve Frontpage a mozna v tom bude něco víc. Obecně se používá design 2-3 sloupců v lepším případě, nekdo si se sloupci hlavu příliš neláme.
Vzpomínám si na nedávnou diskusi na téma "Reklama Microsoftu na serveru www.root.cz" Mě to tedy připadne jako nedávná událost. A právě dnes jsem (asi jsem trochu opožděn) narazil na podobnou reklamu na serveru http://www.linuxzone.cz/. Docela to zamrzí. Nedávno jsem nekde četl, že se linuxzone začíná znovu rozjíždět. Možná si někteří řeknou, že je Linuxových portálů dostatek. Trosku mi to připomělo nedávnou situaci, když mi jeden "pracovní kolega" vysvětloval proč "normalni lidé" nikdy nepřejdou na FF. Je to celé jakési smutné.
LiDoŠ - je má soukromá iniciativa za zavedení systému linux do naší školy. Ve škole uz pravda jeden linux mame, Mandrake 10.0, ale kdyz on mi příliš možností nedává. A tak jsem se rozhodl, že si budu nosit svůj vlastní OS. Dusím to v sobě už dlouho.