E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
LiDoŠ - je má soukromá iniciativa za zavedení systému linux do naší školy. Ve škole uz pravda jeden linux mame, Mandrake 10.0, ale kdyz on mi příliš možností nedává. A tak jsem se rozhodl, že si budu nosit svůj vlastní OS. Dusím to v sobě už dlouho.
S mandrakem se citím omezený tím, že casto nefunguje internet (nikdo se o nej nestara, ještě je tam FF 0.98 nebo tak neco), na widowsech zase USB a tak abych snad zase koupil diskety. S tím jsem se nechtěl smířit a tak jsem začal hledat alternativy. CD-ROM není. Smůla. Ale vidím USB port a BIOS se tváří sdílně. "Z toho něco bude" říkám si. Mám takový USB šuplík v kterým hřeje 60GB disk.
Ted jen najít distribuci, kterou můžu nainstalovat doma(nejlip) a ktera bude bezet z USB disku. A taky musí být tzv. Live - musí si poradit s castou změnou železa. Nejvíc se mi líbí danix ale cekám na novou verzi. Verze 08.12 nebyla příliš sdílná, řvala na mě /dev/sda1 --není souborem ani adresarem. To byl konec. A tak hledam nejakou distibuci která mi bude sloužit. Poradí mi někdo?
Ještě několik řádek o naší škole. Učitelé pro mé snahy příliš pochopení nemají. "Skončíš v pekle!" volají. Jsou plní předsudků a widle už zcela ovládly jejich duše. Neni jím pomoci. Ale JÁ takhle skončit nechci!
Tiskni
Sdílej:
Ja ho vetsinou lojduju celyho do ram, takze mi pomalej nepripadne a jinak mi na nem vic vadi neprehlednost menu a velke mnozstvi aplikaci. nechci danixe obhajivat. Urcite jsou lepsi volby ale kazdy chce neco jineho.
Dival jsem se na to a snad to nejak zvladnu, nejsem v tehle vecech zas tak zbehlej.
Potrebuju aby to bezelo na vice kompech a pokud mozno novy jadro, muj vlastni komp je jeste nezaprasenej, Pokukuji po tom slaxu. Jen aby z toho sel udelat plnohodnotnej system se vsim od OpenOffice Gimp, FF, quantu, xine az po kunzolovy nastoje a treba i links. Kompilace mi vetsinou nedelaji problemy, jen ta uprava samotnyho systemu nejak zadrhava.