Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
LiDoŠ - je má soukromá iniciativa za zavedení systému linux do naší školy. Ve škole uz pravda jeden linux mame, Mandrake 10.0, ale kdyz on mi příliš možností nedává. A tak jsem se rozhodl, že si budu nosit svůj vlastní OS. Dusím to v sobě už dlouho.
S mandrakem se citím omezený tím, že casto nefunguje internet (nikdo se o nej nestara, ještě je tam FF 0.98 nebo tak neco), na widowsech zase USB a tak abych snad zase koupil diskety. S tím jsem se nechtěl smířit a tak jsem začal hledat alternativy. CD-ROM není. Smůla. Ale vidím USB port a BIOS se tváří sdílně. "Z toho něco bude" říkám si. Mám takový USB šuplík v kterým hřeje 60GB disk.
Ted jen najít distribuci, kterou můžu nainstalovat doma(nejlip) a ktera bude bezet z USB disku. A taky musí být tzv. Live - musí si poradit s castou změnou železa. Nejvíc se mi líbí danix ale cekám na novou verzi. Verze 08.12 nebyla příliš sdílná, řvala na mě /dev/sda1 --není souborem ani adresarem. To byl konec. A tak hledam nejakou distibuci která mi bude sloužit. Poradí mi někdo?
Ještě několik řádek o naší škole. Učitelé pro mé snahy příliš pochopení nemají. "Skončíš v pekle!" volají. Jsou plní předsudků a widle už zcela ovládly jejich duše. Neni jím pomoci. Ale JÁ takhle skončit nechci!
Tiskni
Sdílej:
Ja ho vetsinou lojduju celyho do ram, takze mi pomalej nepripadne a jinak mi na nem vic vadi neprehlednost menu a velke mnozstvi aplikaci. nechci danixe obhajivat. Urcite jsou lepsi volby ale kazdy chce neco jineho.
Dival jsem se na to a snad to nejak zvladnu, nejsem v tehle vecech zas tak zbehlej.
Potrebuju aby to bezelo na vice kompech a pokud mozno novy jadro, muj vlastni komp je jeste nezaprasenej, Pokukuji po tom slaxu. Jen aby z toho sel udelat plnohodnotnej system se vsim od OpenOffice Gimp, FF, quantu, xine az po kunzolovy nastoje a treba i links. Kompilace mi vetsinou nedelaji problemy, jen ta uprava samotnyho systemu nejak zadrhava.