Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
LiDoŠ - je má soukromá iniciativa za zavedení systému linux do naší školy. Ve škole uz pravda jeden linux mame, Mandrake 10.0, ale kdyz on mi příliš možností nedává. A tak jsem se rozhodl, že si budu nosit svůj vlastní OS. Dusím to v sobě už dlouho.
S mandrakem se citím omezený tím, že casto nefunguje internet (nikdo se o nej nestara, ještě je tam FF 0.98 nebo tak neco), na widowsech zase USB a tak abych snad zase koupil diskety. S tím jsem se nechtěl smířit a tak jsem začal hledat alternativy. CD-ROM není. Smůla. Ale vidím USB port a BIOS se tváří sdílně. "Z toho něco bude" říkám si. Mám takový USB šuplík v kterým hřeje 60GB disk.
Ted jen najít distribuci, kterou můžu nainstalovat doma(nejlip) a ktera bude bezet z USB disku. A taky musí být tzv. Live - musí si poradit s castou změnou železa. Nejvíc se mi líbí danix ale cekám na novou verzi. Verze 08.12 nebyla příliš sdílná, řvala na mě /dev/sda1 --není souborem ani adresarem. To byl konec. A tak hledam nejakou distibuci která mi bude sloužit. Poradí mi někdo?
Ještě několik řádek o naší škole. Učitelé pro mé snahy příliš pochopení nemají. "Skončíš v pekle!" volají. Jsou plní předsudků a widle už zcela ovládly jejich duše. Neni jím pomoci. Ale JÁ takhle skončit nechci!
Tiskni
Sdílej:
Ja ho vetsinou lojduju celyho do ram, takze mi pomalej nepripadne a jinak mi na nem vic vadi neprehlednost menu a velke mnozstvi aplikaci. nechci danixe obhajivat. Urcite jsou lepsi volby ale kazdy chce neco jineho.
Dival jsem se na to a snad to nejak zvladnu, nejsem v tehle vecech zas tak zbehlej.
Potrebuju aby to bezelo na vice kompech a pokud mozno novy jadro, muj vlastni komp je jeste nezaprasenej, Pokukuji po tom slaxu. Jen aby z toho sel udelat plnohodnotnej system se vsim od OpenOffice Gimp, FF, quantu, xine az po kunzolovy nastoje a treba i links. Kompilace mi vetsinou nedelaji problemy, jen ta uprava samotnyho systemu nejak zadrhava.