Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Vlna emocí po útoku na redakci satirického časopisu v Paříži skýtá vynikající podmínky pro další okleštění našich svobod a soukromí. Lze očekávat zvýšení pravomocí tajných služeb, omezení ochrany soukromí a kriminalizaci některých činností.
Ano, je to bohužel tak. Díky hlavám pomazaným budeme mít opět o něco lepší daňovou legislativu a o něco složitější a dražší život.
„Nevím jak udělat v tom programu tohle a tohle. Zavolejte mi na číslo 0609 112 777 dneska po šesté večer a budete mě podrobně navádět.“ Ano, i takové požadavky se objevují ve fórech zaměřených na svobodný software.
Leckdo má ještě v živé paměti, jak se s velkou slávou podepisovala kořenová zóna DNS. U nás se pak hovořilo o tom, jak jsme ohledně zavádění DNSSEC vpředu. Jenže celé se to nějak zadrhlo. Již od začátku loňského roku podíl domén s DNSSEC klesá, v posledních měsících jde dokonce o absolutní pokles. Co se děje?
Závažná chyba v OpenSSL, označovaná jako Heartbleed Bug, ukazuje názorně, proč je důležité mít software – a pro ten bezpečnostní to platí dvojnásob – svobodný, s otevřenými zdrojovými kódy.
Pokud používáte GMail, odteď Google za vás potvrdí spammerům, že vaše e-mailová adresa existuje a že na ní poštu někdo čte.
Podíl Linuxu na počítačích přistupujících na české weby se již velmi přiblížil 10 %. Windows 8 má okolo 5,5 %, Windows XP teď rychle klesají, ale mají stále ještě skoro 17 %.
V poslední době se rozmohla divná móda: weby, které dokáží vytížit všechna dostupná procesorová jádra a i poté jsou pomalé a špatně použitelné.
Při debatování okolo DPH jsem si v novém zákoně všiml jedné maličkosti, která má docela zásadní dopady. Když totiž plátce DPH zaplatí jinému plátci na účet vedený mimo tuzemsko (kam spadají i platební systémy jako PayPal, Moneybookers/Skrill apod.), ručí za zaplacení DPH.
Mnoho lidí si kupuje tablet místo notebooku nebo i místo stolního počítače. Podle nich tyto přístroje dokonale nahradí; tuto myšlenku se někteří z nich snaží tlačit do hlav i svému okolí. Proto se ptám: Rádi šmidláte prstem po displeji?
Už je to docela dlouho, co jsem psal o tom, že jsem se přihlásil o desátek. Ale uplynula už i nějaká doba od chvíle, kdy mi desátek přišel.
Jestlipak víte, kolik elektřiny u nás nyní pochází z fotovoltaických (solárních) elektráren? Pokud ne, čtěte dál. Ale už teď ve stručnosti říkám: docela dost!
Komerční banka vám chce maximálně usnadnit používání nové služby MojeBanka. Proto nejen občanům, ale i podnikatelům a firmám s obratem do 60 milionů ročně připravila nové klikací omalovánky. Sice nemůžete odesílat příkazy datovými dávkami ani stahovat datové výpisy transakcí, zato máte k dispozici hned čtyři různé pohledy na tu nádheru, u které jak je živá, poznáte i navenek.
V neděli 11. září 2011 (tedy přesně 10 let od „událostí 11. září“) se v restauraci Chapadlo v Praze–Nuslích konal sraz s názvem „10 let utahování šroubů“. Datum nebylo náhodné, ba právě naopak – cílem srazu bylo setkání lidí, kteří si tak chtěli připomenout ono smutné výročí. Smutné nejen tím, že tehdy (v roce 2001) zemřelo tolik lidí, ale především tím, že za posledních 10 let nabral trend omezování slušných lidí na pořádné intenzitě.
Navzdory předpovědím o tom, že si spammeři „vytvoří rezistenci“ vůči greylistingu, zůstává tato metoda vysoce účinnou a je schopna zastavit více než 95 % spamu.
Víte, co je INDOK? Pokud ne, nevadí. Tuhle zkratku jsem si vytvořil jako pracovní název pro „projekt internetizace knihoven“, což je aktivita, do které jde z ministerstva vnitra ročně cca 100 mil. Kč (dříve více, teď o něco méně). Jde o další monstr-akci podobnou nechvalně proslulému INDOŠovi, byť ne tak velkou a drahou. Nyní to chce vnitro zrušit, proti čemuž knihovny protestují.
Podle statistiky TOPlistu má Linux aktuálně cca 2,25 % na celkové návštěvnosti sledovaných webů. Oproti loňsku je to dvojnásobný podíl.
„Devatenáctka operačnímu. Rychle jedoucí motorka na Vinohradský, směr z centra. Zahajuju pronásledování a žádám posily.“ „Operační všem hlídkám. Motorka na Vinohradské, směr z centra, devatenáctka pronásleduje. Potřebujeme posily. Hlaste pozice.“ „Jsme na Floře. Motorka zrychluje. Motorka zrychluje.“
Na letošního Apríla vstoupil do naší legislativy jeden povedený žertík. Tedy žertík jak pro koho – pro ministra Kalouska skoro určitě ano, protože by se mohl smát, až by se za břicho popadal. Ne však pro daňové poplatníky a zejména ne pro plátce DPH. Ti mohou onen „žertík“ považovat za velmi nepovedený vtip, kterým stát získá nemalý bezúročný úvěr.
Již nejednou se tu objevily blogové zápisy o tom, jak je Aukro špatné a že je lepší používat eBay nebo něco úplně jiného. Osobně mám s Aukrem zkušenosti veskrze dobré, jen bych chtěl připomenout několik nešvarů, se kterými se lze na Aukru setkat (ale které mají obecnější charakter a mohou se - případně s různými obměnami - vyskytovat obecně na jakýchkoli podobných serverech).
Včera se v restauraci The PUB konala Paranoidní neděle. O co šlo? O pivo (a jiné nápoje), ale především o nenásilný boj proti cenzuře, špiclování, nesmyslným zákazům a tak podobně.
Už je to jasné. Zcela dle očekávání bylo rozhodnuto, že se do pražského metra vrátí turnikety. Byla na ně vypsána soutěž - plný provoz má začít v roce 2012, předpokládaná cena (za instalaci a neupřesněnou dobu provozu) by měla být 3,5 miliardy Kč.
Dnes jsou datové schránky horké téma, takže i já přispěju se svou trochu do mlýna. Protože jsem podal v souvislosti s ISDS trestní oznámení, bude se to týkat samozřejmě těchto věcí.
Tak mám v poslední době pocit, že mnoho webů tak nějak "tuctovatí". Jak že takový tuctový web vypadá? Takhle. Ano, právě Aukro nedávno odhodilo osobitý, dobře identifikovatelný vzhled a nasadilo místo něj něco, co si člověk snadno splete s mnoha jinými weby - často takovými, které používají výchozí šablony některých CMS.
Odposlechy se zvolna dostaly na rozcestí. V klasické podobě jsou čím dál méně účinné. Brzy nastane chvíle klíčového rozhodnutí. Rozhodnutí, zda vykročíme směrem k udržení svobod nebo k Velkému bratrovi.
Někdy na přelomu roku jsem si všiml, že se Ministerstvo financí "pochlapilo" a začíná svá elektronická podání převádět do platformově nezávislé podoby (ve smyslu "nezávislé na prohlížeči a operačním systému"). První bylo podání obecné písemnosti, vzápětí následovala daň z přidané hodnoty (počínaje obdobími roku 2009). Nyní proto nastal čas vyzkoušet, do jaké míry je to funkční.
Mistrovství světa v klasickém lyžování poměrně dobře nastínilo, jak by vypadaly Olympijské hry v českém podání. Doufám, že si každý uvědomí, jak by taková ryze česká Olympiáda dopadla.
Senát poslal do sněmovny návrh, který je sice předkládán jako zákaz internetového sázení, ale kromě toho také zavádí pro ISP povinnost blokovat některé druhy stránek - konkrétně internetové sázky, veškeré porno a stránky nabízející "jiné zakázané služby" (včetně reklamy na ně).
V diskusích u místních blogů se může člověk dočíst leccos. Mnohdy mají výlevy diskutérů takové grády, že by to překonalo i elitu českých politiků kombinovaných s dlaždičskou partou. Zatím se tu ale naštěstí nestalo, že by někdo chtěl spory z blogových diskusí řešit právní cestou. Ne tak na Respektu, což je jinak místo, kde se vedou velmi kultivované diskuse...
Kdo používá internetové bankovnictví Komerční banky, měl možnost si přečíst zajímavou informaci. Ano, je to tak - banka, která ještě nedávno nepodporovala jiné prohlížeče než Internet Explorer, tyto prohlížeče nyní doporučuje, resp. zdůrazňuje plnou funkčnost bankovnictví v těchto prohlížečích.
Právě byla zprovozněna veřejná webová "mapa nehodovosti" na českých silnicích. Nápad je to samozřejmě skvělý (spíš je potřeba se ptát, proč to přišlo tak pozdě), ovšem provedení webu je takové, že člověk neví, jestli se smát nebo brečet. Není nad to udělat tomu pořádnou reklamu v médiích, aby se pak člověk dočkal jen škály různých chybových hlášení, protože je server přinejmenším silně přetížený.
Nedávno jsem psal o tom, že jsem si pořídil elektronický podpis od České pošty. To jsem ale ještě nevěděl, že to bude mít policejní dohru. Česká pošta totiž ztratila část dokumentů souvisejících s pořízením elektronického podpisu (nejen mého, ale i mnoha dalších lidí). Může mít člověk důvěru v to, že nedojde ke zneužití jeho elektronického podpisu získaného od České pošty nebo k nějaké jiné krajně nepříjemné věci?
Kampaň s drsnými videoklipy, které mají zapůsobit na řidiče, kteří prasí, právě odstartovala. Nebyli bychom ovšem v Česku, aby všechno fungovalo hned od začátku, že...
Lidstvo opět pokročilo o něco blíže k životu jako ve zlých snech. Ve známé čtvrti Manhattan města New York bude nasazen systém pro sledování pohybu vozidel. Lze očekávat, že pokud se systém "osvědčí" zde, bude později nasazen v mnohem masovějším měřítku. (UPDATE 22.8.2008)
A Štěpánka Kurková zvláště. Zjevně jí nestačí, že na základě mého bonzu dostala pokutu od ÚOOÚ. Nyní už neposílá spam z adresy na Seznamu (kterou jsem pochopitelně zablokoval na serveru ještě dřív, než jsem odeslal udavačský report), nýbrž používá vlastní doménu, což lze považovat za demonstraci klidného svědomí (a možná za notnou dávku naivity).
Včera se tu mírně debatovalo ohledně elektronického podpisu, proto nyní přidám čerstvou zkušenost s tím, když ho chce člověk použít k tomu, k čemu je zaručený elektronický podpis předurčen: ke komunikaci se státní správou.
Nedávno jsem psal o aplikaci Můj úřad, kterou provozuje Středočeský kraj. Bohužel, na můj požadavek odeslaný přes rozhraní aplikace jsem ani po měsíci nezaznamenal žádnou reakci.
UPDATE 6.6.2008: Přišla první reakce z úřadu Středočeského kraje. Podrobnosti uvádím na konci zápisu.
UPDATE 9.6.2008: Mám k dispozici podrobnější informace (uvádím na konci).
Stalo sa niečo škaredé. Naša internetová stránka je momentálne nedostupná.
Přece jen jsem neodolal pokušení a nahlédl včera na zbrusu nový "zpravodajský" portál TV Nova. Přivítalo mě tam video uvozené titulkem velmi podobným tomu, jaký mám ve výše uvedeném nadpisu. A titulek nelhal - video skutečně zachycovalo nějakého blázna, který to dobrovolně vzal po eskalátoru střemhlav s rukama na madlech. Snad nemusím dodávat, jak vypadal dole. Vítejte na ještě bulvárnějším bulváru.
Postupem času jsem nasbíral zkušenosti, že v některých (samozřejmě nejen) webových obchodech není dobré nakupovat. A to často i v těch, kde jsem byl dříve spokojen.
Přibližně před rokem jsem si zaregistroval doménu jelinek.name
. Učinil jsem tak proto, že jsem chtěl mít pro své osobní použití nějakou vhodnou a důstojnou doménu (a také nepříliš dlouhou). Bohužel příslušná česká doména je již mnoho let obsazena (divil bych se, kdyby nebyla) a taktéž i některé další alternativy. Proto jsem zvolil doménu v TLD .name
, protože byla volná a navíc právě tato TLD je určena pro osobní použití. To jsem ale ještě nevěděl, že si tím přivodím problémy.
Mnozí z nás píší články do různých internetových a tištěných časopisů, případně novin. Proto musíme řešit otázku, jak je to s daněmi a pojištěním. Od loňského roku platí jedna důležitá změna (k lepšímu), která se této oblasti týká.
UPDATE: Všechno je jinak! Čtěte zde.
Jestli mám rád radárky? Ano, mám, a nejraději ty na měření rychlosti. Zejména takové, které mohou vyfotit člověka i tehdy, pokud povolenou rychlost vůbec nepřekračuje.
Totální sledování všech aut na silnicích se brzy stane realitou. A přijde pravděpodobně z Nizozemska, kde se začne zkoušet nejdřív. Máme se na co těšit.
Přibližně před rokem jsem napsal pochvalný text týkající se programu Adobe Premiere Elements 3. Nyní jsem vyzkoušel verzi 4 a musím bohužel konstatovat, že udělat mezi verzemi tak brutální kotrmelec, to muselo dát skutečně práci.