Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Kdo sdílí na Facebooku odkazy na weby, určitě už se setkal s tím, že se buď zobrazil nacachovaný obsah nebo nějaký úplný nesmysl. Někdy to jde opravit ručně, někdy ne. Ale každopádně existuje poměrně snadná možnost, jak Facebook donutit k načtení správných aktuálních dat.
Jezdíte po silnicích autem, na motocyklu, na kole, na bruslích? Chodíte tam pěšky? Jezdíte na kole po turistických trasách či tam zásadně prošoupáváte jen podrážky bot? A máte pocit, že tam či onam někdo nepatří?
Nedávno jsem tu vyzýval k připomínkování návrhu nového občanského zákoníku. Také jsem nějaké připomínky poslal, nyní je tedy publikuji.
Je mi jasné, že na tomto serveru jsou ochranné známky oblíbené zhruba stejně jako patenty. Nicméně si myslím, že by se někomu mohly hodit zkušenosti s tím, jak se ochranná známka registruje.
Jak asi leckdo ví, včera se v Praze konal sraz ABC Linuxu. Koho by zajímalo, jak to tam vypadalo, přináším pár fotek.
Nevěříte? Zeptejte se strejdy Googla. Ten vám řekne nejen tohle, ale i haldu jiných zajímavých věcí.
Zřejmě už je to tak delší dobu a jen jsem si to neuvědomoval, takže jsem si všiml až nyní. Ale stručně řečeno: vyhledávač Google dokáže v dotazu rozpoznat některé zkratky a vyhledávat i podle celých názvů, ale i naopak (hledat ve zkratkách podle příslušných názvů).
V souvislosti s velkými změnami na abíčku přichází i jedna malá změna, nebo spíše malá nová věc. Tou věcí je subportál pro knihu Jádro systému Linux.
Nikomu se nechce platit vysoké částky za elektřinu. Často se ozývají stížnosti na "monopolní ČEZ", jenže přitom už tu dávno funguje konkurenční prostředí. Každý si může vybrat dodavatele elektřiny podle toho, jak mu to vyhovuje. A není to těžké.
Nejen software člověka občas zlobí. Zlobí ho například i pavouci. Nějak se dostanou i tam, kde by je nikdo nečekal, a samozřejmě tam rychlostí blesku vyrobí pavučinu. Drzost některých pavouků skutečně nezná mezí.
Toalety bývají často rozděleny podle pohlaví - a to i v případech, že je k dispozici jen obyčejná mísa a umyvadlo. Nenapadá mě žádný racionální důvod, proč by to tak mělo být. Vás ano?
Jak už si někteří z vás všimli, u mého blogu se před přibližně třemi týdny objevil banner, který reagoval na jednu docela známou reklamu. Ono se to totiž nabízí - asi jako někdejší (1996?) slogany "Kouř a síra" nebo "Za poctivou práci - doživotí!".
Pokud ano, určitě už víte své, ovšem následující text by vás mohl stejně dále inspirovat. Pokud ne, o hodně přicházíte - ale začít lze kdykoliv, třeba teď. Zejména pro (dosud) nečajující jsou tyto odstavce určeny.
Při psaní článku o PIM aplikaci Mulberry mě napadlo, že by nebylo úplně od věci trochu připomenout ovoce, jehož název tento program nese.
Některé webové služby nejsou příliš známé. Patří mezi ně také GeoURL. Jedná se o geografickou databázi webových stránek, umožňující mj. zjistit, jaké weby jsou k tomu vašemu (nebo nějakému jinému) na zemském povrchu nejblíže.
Je to malý (nebo i větší) kousek pečiva, většinou přibližně válcovitého tvaru, oválného půdorysu a eliptický v příčném řezu. Vyrábí se z odpalovaného těsta, obvykle se po upečení prokrojí a dovnitř se dá náplň různého druhu. Brioška. Skvost, který zmizel kdesi v propadlišti dějin, ačkoli je to velká škoda.
V blízké době, snad už ve verzi 2.6.16, by se měla v Linuxu objevit nová technologie pro meziprocesovou komunikaci - TIPC (Transparent InterProcess Communication). Byla navržena hlavně pro počítačové clustery, ale díky svým zajímavým vlastnostem by se mohla prosadit i jinde.
V návaznosti na diskuse ohledně chování programu mount ve vztahu k filesystému ISO 9660 jsem ho rozhodl přesvědčit se, jak to doopravdy je. A je to v podstatě tak, jak jsem si myslel.
I přes veškerý technologický pokrok zůstává mnoho "klasických" věcí nepřekonaných (a možná nepřekonatelných). Jednou z takových věcí je máslo - žádný produkt potravinářské chemie mu, přes sebevětší snahy, absolutně nemůže konkurovat. Kdo nevěří, ať ochutná a porovná - a musí mi dát za pravdu...
Příspěvek Michala Kubečka v diskusi u blogu Prečo nepoužívam KDE mě inspiroval k úvaze o tom, jak se vyjadřovat o práci na počítači (nebo s počítačem?). Slovních tvarů se vždy vyskytuje více, a jde o to, jak to souvisí s přístupem toho, kdo to řekl či napsal, k danému objektu.
Předevčírem jsem se zúčastnil druhého výročí otevření královéhradecké čajovny. Oslava měla hlavní téma "význam čaje pro utužování těla i ducha". Přináším několik fotografií (včetně komentářů) z této akce.