Společnost DuckDuckGo stojící za stejnojmenným vyhledávačem letos věnovala 1,1 milionu dolarů na podporu digitálních práv, online soukromí a lepšího internetového ekosystému. Peníze byly rozděleny mezi Electronic Frontier Foundation (EFF), Public Knowledge, ARTICLE 19, Demand Progress, European Digital Rights (EDRi), Fight for the Future, The Markup, OpenMedia, Restore the Fourth, Signal, Surveillance Technology Oversight
… více »LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), byl vydán ve verzi 1.2.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Vypíchnut je import knihoven KiCadu. Zdrojové kódy LibrePCB jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Při mezinárodní operaci byla zablokována pokročilá služba pro šifrovanou komunikaci MATRIX, oznámil úřad pro evropskou justiční spolupráci Eurojust. K uzavření služby podle něj vedlo vyšetřování společného týmu, na němž se podílely francouzské a nizozemské úřady a který byl zřízen při Eurojustu. Službu podle něj využívaly kriminální živly. Tato služba MATRIX nemá nic společného s nadací Matrix a protokolem Matrix.
Národní filmový archiv spustil nový YouTube kanál Filmová klasika, který veřejnosti postupně zpřístupní vybrané české filmy. Nabídne především tituly, které obecenstvo v běžné nabídce televizí nebo VOD platforem nenajde. Dnes v 18:00 kanál odstartoval kultovním snímkem Kouř režiséra Tomáše Vorla. Divačky a diváci se pak každý týden budou moci těšit na dva nové filmy, které se na novém kanálu objeví vždy v úterý a v pátek. Spolu s Kouřem nabídla Filmová klasika ještě další desítku filmů ke zhlédnutí.
Příspěvek na blogu Raspberry Pi informuje, že Steam Link běží už i na Raspberry Pi 5. Nejnovější verze podporuje H.264 (1080p s 144 FPS) i HEVC (4K s 60 FPS a 1080p s 240 FPS).
Na čem aktuálně pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za listopad (YouTube).
Byla vydána nová verze 14.2 svobodného unixového operačního systému FreeBSD. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová stabilní verze 24.11 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Vicuña. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Neziskové průmyslové konsorcium Khronos Group vydalo verzi 1.4 specifikace Vulkan (Wikipedie), tj. standardu specifikujícího multiplatformní výpočetní a grafické API pro přístup k GPU. Vývojáři open source 3D knihovny Mesa už pracují na podpoře (Nvidia NVK, Radeon RADV, Apple Honeykrisp, …).
Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2412.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Některé webové služby nejsou příliš známé. Patří mezi ně také GeoURL. Jedná se o geografickou databázi webových stránek, umožňující mj. zjistit, jaké weby jsou k tomu vašemu (nebo nějakému jinému) na zemském povrchu nejblíže.
O některých webových službách se stále mluví a také je mnoho lidí používá. Jsou ale i takové, které stojí kdesi v pozadí a příliš se o nich neví. Není proto od věci občas na některou z nich upozornit, neboť se určitě najde někdo, komu by mohly posloužit.
Jednou z takových služeb je i GeoURL, v současné době ve verzi 2 beta. Je to geografická databáze, do níž může každý přidat svoji webovou stránku a dosáhnout tak toho, aby figurovala ve výsledcích "průzkumu".
Základním využitím databáze je jednak možnost zjistit, jaké weby se nachází v určitém místě a jeho (různé velkém) okolí, a dále také hledání blízkých sousedů těchto webů. Databáze zatím bohužel není příliš rozsáhlá, takže v ČR mimo Prahu moc sousedů nenajdete, ale i tak to má smysl. Zajímavý je také pohled na mapu obsažených webů, dobře znázorňující hustotu. Pro sledování vývoje v databázi lze používat též RSS.
Nyní pár technických poznámek. Web do databáze přidáte jednoduše tak, že zjistíte jeho polohu na Zemi (ve stupních, s přesností na 5 desetinných míst) - můžete využít např. různé mapové servery, nebo ještě lépe nějakou přesnou mapu (vojenskou apod.). Do HTML hlavičky pak přidáte dva tagy - jeden bude obsahovat zmíněnou polohu, druhý pak titulek, pod nímž bude web v databázi figurovat. Poloha by se měla týkat "logického umístění" webu (tedy např. bydliště, sídla firmy, polohy místa s ním web souvisí), nikoli fyzického umístění serveru. Pak už stačí jen vložit URL webu do formuláře na stránkách GeoURL a odeslat.
Služba GeoURL je založena na open-source programu napsaném v Perlu. Program je šířen pod licencí Creative Commons s volbou Share-Alike. Kdo by měl zájem, může si (pomocí Subversion) stáhnout zdrojové kódy.
Ještě pár slov k souvislostem. Kdo nahlédne na web GeoURL, brzy narazí na zkratku ICBM. Znamená to InterContinental Ballistic Missile, tedy mezikontinentální balistická střela. Neděste se, nejde v žádném případě o to, aby si nějaká raketa našla cíl ve vašem domě. Je to z historických důvodů, protože použitý souřadnicový formát (s udáváním desetinných hodnot stupňů) se pro podobné účely používal a byl převzat (s tímto názvem) už kdysi do Usenet mapping projectu. Tedy nemusíte mít obavy, že by se třeba na raketové základně v Libanonu někdo rozhodl využít databázi GeoURL k cílení svých raket.
Tiskni Sdílej:
traceroute
po zadání adresy serveru.
Jednou z takových služeb je i GeoURL, v současné době ve verzi 2 beta.Tak to jde stoprocentně o ten slavný web2.0 od O'Reily
<!DOCTYPE html PUBLIC '-//100% validni XML ***** ******//verze 2.0//CZ' 'http://*****.cz/styles/doctype/****.****.dtd'>
DOCTYPE
, které používají masy. Na tohle se přece loví mladé kusy