Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Občas musí člověk udělat nějaké nelehké rozhodnutí. V tomto případě v podstatě o nic vážného nejde, ale i tak bylo to rozhodnutí velmi těžké. Nakonec jsem prostě dospěl k názoru, že tvářit se, že projekt incron žije, nemá cenu a je lepší ho prostě ukončit.
Následující text je úvaha o tom, zda by mělo něco takového smysl. Podle mě už dnes spíše ne, ale třeba se mýlím.
Miguel de Icaza, zakladatel projektu GNOME před časem oznámil, že definitivně končí s Linuxem. Teď ale sám přiznal, že to bylo nerozumné rozhodnutí, protože Linux má v některých oblastech velký potenciál.
Nainstaloval jsem si na notebook zbrusu novou verzi své oblíbené distribuce - openSUSE 11.3. A bohužel musím konstatovat, že dlouhodobé problémy přetrvávají.
Zkusil jsem si nainstalovat poštovního klienta Mozilla Thunderbird 3.0 a kromě řady příjemných věcí je i dost takových, za které bych skoro vraždil. Důvody k tomu jsou opravdu silné.
Webový prohlížeč Windows Internet Explorer 7 masivně mizí z počítačů a je nahrazován novější verzí 8. Je to dobře, verze 7 byla v podstatě nedodělek - i když vyšla po tolika letech od verze 6, obsahovala mnoho starých chyb, které byly definitivně odstraněny až ve verzi 8.
Potřeboval jsem si napsat malou aplikaci v C++, proto jsem se - vzhledem k nedávným diskusím o vývojových prostředích - rozhodl po mnoha měsících dát příležitost Eclipse IDE, abych zjistil, zda již někdejší problémy nejsou minulostí. Bohužel, nejsou...
Podle statistiky Toplistu již delší dobu klesá podíl Internet Exploreru 7. Na jeho místo se částečně vrací velmi obstarožní IE 6. Co se to vlastně děje?
Kdo se chystá pořídit si software Helios Red a už se kvůli tomu připravuje sáhnout do peněženky pro peníze na licenci Windows, ať ještě chvíli počká a přečte si následující řádky. UPDATE 30.4.2009: Původní hodnocení "ve Vistě nefunguje" bylo změněno na "vyžaduje zvláštní práva". Podrobnosti uvádím dále v textu.
K nedávné zprávičce o tom, co všechno nepřináší nová verze Windows Internet Exploreru, je potřeba přidat ještě jednu důležitou informaci. Kdo používá internetové bankovnictví Komerční banky, ať na tento prohlížeč zapomene - v tuto chvíli v něm bankovnictví nefunguje. Situace se tedy oproti dřívějšku obrátila. Uživatelé prohlížeče od Microsoftu se zde dostali na vedlejší kolej.
Program top
(nebo jeho vylepšenou variantu htop
) asi každý zná. Ovšem programů, které mají podobný název (a do značné míry i chování), je více. A všechny jsou užitečné.
V minulých dnech jsem psal o zkušenostech s distribucí openSUSE 11 nainstalovanou na desktop formou aktualizace z verze 10.3. Na notebook jsem instaloval "načisto". Jak to dopadlo?
Velmi nedočkavě jsem vyhlížel novou verzi mé oblíbené distribuce openSUSE. Nyní, po pár dnech používání, už mohu referovat o prvních zkušenostech. A již dopředu říkám, že něco se velmi povedlo, ale jsou i věci, které musím zkritizovat.
Tak jsem si (už ve čtvrtek) nainstaloval Operu 9.50, a to do Linuxu i do Windows, a od té doby ji používám. Za řadu věcí musím vývojáře pochválit, nemohu se ale vyhnout i několika velmi kritickým poznámkám.
V úterý dopoledne jsem na konferenci Common 2008 přednášel o otevřených datových formátech. Jedním z témat byly i výhledy do budoucna, co se týká rozvoje otevřených formátů. V té chvíli jsem ale ještě vůbec netušil, že Microsoft plánuje něco, o čem se asi snilo jen málokomu - zahrnout podporu ODF přímo do Office 2007 (prostřednictvím Service Packu 2). Co bude taková změna znamenat?
Kdo se zajímá o GNU/Linux a další svobodný software, a byl by schopen a ochoten zúčastnit se odborné konference se svým příspěvkem, nechť čte dále.
Po poměrně rychlém nárůstu podílu prohlížeče Internet Explorer 7 v posledních týdnech loňského roku se trend vrátil téměř do starých kolejí. Vypadá to, že tento browser zrovna díru do světa neudělá.
Webový prohlížeč Opera Mini se dočkal nové verze. A je to skutečná bomba. Disponuje velmi zajímavými funkcemi a umožňuje ještě pohodlnější prohlížení stránek než předchozí verze tohoto programu.
Přináším informace o výsledcích nedávného "brainstormingu" ohledně webu OpenDocument.cz. Většinu připomínek jsem vzal v úvahu, v následujících odstavcích to popisuji detailněji.
Zprovoznil jsem webové stránky OpenDocument.cz. Jsou (překvapivě) zaměřeny na formát OpenDocument (ODF) a jejich cílová skupina je mimo oblast IT odborníků. Prosím o náměty a připomínky.
Často se tu objevují něčí stesky, že by chtěl dělat nějaký projekt z oblasti svobodného softwaru (ať už do školy nebo třeba jen pro zábavu či jako pomoc komunitě), ale neví, co by to přesně mělo být. Pár námětů bych tu měl.
Osud tomu chtěl, že jsem byl nucen se poněkud důkladněji zabývat problematikou AIO na Linuxu. A tak mě nevyhnutelně napadlo, jestli to vůbec někdo v praxi používá.
incron
má ovládání velice podobné cronu
, což je sice výhoda, ale někomu se může silně zajídat. I mně se to zajídá, některé věci si raději naklikám. Proto jsem k incronu vytvořil i jednoduchý grafický front-end, který je již pár dní k dispozici pod GPL. Ale pozor - odpůrci Javy mají smůlu.
Jednou z hlavních (a opravdu pořádně velkých) bolestí je neexistence jednotného rozhraní pro příjem událostí a jejich snadné a bezpečné zpracování. S tím, jak se technologie kevent
blíží k rozumně použitelné implementaci, samozřejmě roste naděje na změnu. Současně ovšem vyvstávají i otázky.
Zažil to snad skoro každý. Disk, který nějakou dobu spolehlivě pracoval, najednou stávkuje - a to přesto, že SMART žádný problém nehlásil. Prostě jednoho dne nejde nabootovat nebo systém suše hlásí, že z disku nelze číst. Nepříjemná situace, ovšem ještě není nic úplně ztraceno.
Každý má své důvody, proč používá (případně nepoužívá) GNU/Linux nebo jiný operační systém. Když vynecháme důvody filosofické, právní, finanční atd., zbývají ty ryze praktické. A mezi nimi vynikají věci, které sice nejsou nic světoborného, ale o to více potěší při běžné práci.
Kdo sleduje Freshmeat, možná si všiml, že jsem v minulých dnech vydal nové verze produktů inotify-cxx a incron. Změny jsou značné, doufám že všechny k lepšímu.
Když jsem před časem psal o inotify-cxx, objevil se v diskusi nápad na vytvoření démona, který by fungoval jako cron, ale reagoval by na události ve filesystému. Trochu jsem o tom zauvažoval, a došlo mi, jak dobrá věc by to byla, se spoustou možností využití. Proto jsem po volných chvilkách zbastlil něco, co by mohlo příslušné požadavky plnit.
Jako vedlejší efekt jednoho projektu, na kterém pracuji, vzniká i jednoduché C++ rozhraní k technologii inotify. Pro ty, kdo o inotify ještě neslyšeli: umožňuje sledovat události ve filesystému. Rozhraní pro C++ si nyní můžete stáhnout a použít ho pro své potřeby.
V minulých dnech se tady hovořilo o Jabberu, co umí, k čemu se dá použít atd. Jednou z možností využití je také hlášení problémů ve webových aplikacích. Používám takové řešení pro PHP aplikace, a příslušný mikroskript nyní dávám k dispozici.
Zejména v poslední době pozoruji, že mi v systému rychlým tempem přibývají jaderné procesy. Neskončí to nakonec tak, že se Linux dostane (i když jinou cestou) tam, kam se měl původně dostat Hurd?
Nepříjemným problémem při vývoji nových ovladačů (a dalších věcí do jádra) pro Linux je chybějící referenční dokumentace API linuxového jádra. Nyní už je tu ale něco, co by mohlo v tomto ohledu pomoci.
Nedávno vydaná Opera 9 má (ve verzi pro Windows) navíc jednu novou funkci, kterou jsem ještě u žádného programu neviděl. Je to automatická odinstalace. Prostě upgradujete z osmičkové verze, restartujete, a po Opeře ani památky.
Hledáte-li "Outlook-like" software, tedy mailový a IM klient, správce kontaktů, diář a úkolovník (stručně řečeno PIM - Personal Information Manager) s groupwarovými vlastnostmi, brzy tu může být program, který tyto potřeby prakticky dokonale splní. A to v multiplatformní podobě. Kdo nezná aplikaci Chandler, nechť čte dále...
Až do včerejška byla licence GPL, podobně jako naprostá většina svobodných i nesvobodných licencí, podle českého práva neplatná, resp. neúčinná (nebylo např. možné soudně zasahovat proti jejímu porušování). To se změnilo se zákonem č. 216/2006 Sb., který novelizuje autorský zákon a zavádí možnost udělovat licenci i bez explicitního uzavření smlouvy.
Jak jste si možná všimli, Jakub Vrána (jeden z autorů dokumentace PHP) nyní prostřednictvím svého svého skriptu prolézá český Internet a sbírá informace o verzích serverů - jak samotného HTTP serveru, tak hlavně PHP. Docela se těším na výsledky, protože minulý průzkum dopadl poměrně překvapivě.
Občas člověk potřebuje měřit, kolik času spotřebovaly nějaké činnosti (nejen na počítači). Nejlepší je mít na to program, který by měření zajistil. Jenže zatím jsem nenarazil na takový, který by řešil všechny mé potřeby (dosud jsem používal KArm, ale tomu některé důležité vlastnosti chyběly). Proto bylo nejjednodušší...