Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Zažil to snad skoro každý. Disk, který nějakou dobu spolehlivě pracoval, najednou stávkuje - a to přesto, že SMART žádný problém nehlásil. Prostě jednoho dne nejde nabootovat nebo systém suše hlásí, že z disku nelze číst. Nepříjemná situace, ovšem ještě není nic úplně ztraceno.
Když selže disk, je to nepříjemné pro každého. A kdo navíc nezálohoval, zažívá doslova peklo. Nejhorší je porucha typu "náhlá smrt", kdy disk funguje stále dobře, a najednou ani ťuk. Trvá-li umírání delší dobu (během které se sice třeba z disku ozývají podivné zvuky, ale disk stále pracuje), lze ještě data zachránit.
Častým druhem poruchy jsou vadné sektory. Data zde uložená se sice někdy dají pomocí speciální techniky obnovit, ale stojí to pořádné peníze. Jinak je nutno se smířit se ztrátou těchto dat. Horší situace nastane, když se poškodí sektory, kde jsou umístěna životně důležitá data filesystému. Samozřejmě hodně záleží na tom, o jaký souborový systém se jedná a která data jsou poškozena (např. superblok u ext2/3 je několikanásobně zálohován na různá místa disku). Je-li ale poškození větší, je to prostě smůla.
Ovšem ani tady není nic úplně ztraceno. Sice máme disk, kde nevíme nic o rozmístění souborů, ale ta data tam stále jsou a lze je tedy získat. Vydatným pomocníkem bude program magicrescue.
Magicrescue
je schopen využít informace obsažené přímo v souborech a na základě toho získat data i bez filesystémových informací. Předpokládá to samozřejmě, aby daný soubor jednak nebyl fragmentovaný, a současně aby obsahoval (typicky v hlavičce) informaci o velikosti tohoto souboru.
Program funguje tak, že čte surová data a snaží se na začátku každého bloku najít informace o tom, o jaký soubor jde. Když ho identifikuje (např. ZIP archiv), získá z něho délku, případně (pokud to jde) se ho pokusí zvalidovat/opravit a následně ho uloží pod názvem podle umístění v surových datech. Soubory lze také kategorizovat podle typu (např. obrázky JPEG do jednoho adresáře, dokumenty Word do dalšího apod.).
Lze extrahovat i soubory, ve kterých není uvedena jejich délka (např. textové soubory, zdrojáky) - v takovém případě se prostě uloží data až do nastaveného limitu. Protože je nakládání se soubory řízené pomocí pravidel, lze si ho snadno upravit podle potřeby. Podobně i samotný proces validace a opravy je jednoduše modifikovatelný, z většiny se jedná o skripty v Perlu.
Často se stane, že je potřeba obnovit také soubory, které magicrescue nezná. Kdysi jsem takto musel obnovovat soubory programu CorelDraw a adresáře Outlook Express. Je to relativně snadné - stačí buď ze specifikace nebo (pokud není dostupná) zkoumáním souboru zjistit "magický řetězec" a způsob, jakým je (pokud je) v souboru uložena délka. Pak už se jen vytvoří příslušné pravidlo a případně také skript nebo program pro nakládání se souborem.
Samotná oprava probíhá ve třech krocích. Nejdřív se udělá obraz poškozeného disku (např. pomocí dd
), pak se na něj pustí magicrescue
a nakonec přichází ta nejhorší etapa, tedy zkoumání získaných souborů, jejich přejmenovávání a přesouvání. Není to jednoduché, ale pokud někdo zanedbává zálohování, může to považovat za poměrně mírný trest - a být rád, že to jde aspoň takto.
Tiskni
Sdílej:
za celej můj život mi neodešel ani jeden disk.To má tak někdo kliku.