Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Ahoj všichni ve spolek. Dostal jsem za úkol zařídit streamování videa a zvuku z konference. A otázkou zní jak? edit ...
Byl jsem požádán o dodání návodu na WOL neboli wake-on-lan. Vzhledem k tomu, že jsem ho stejně zapoměl dopsat do první části této minisérie, tak rád vyhovím. Zde se tedy dozvíte něco málo teorie o wake-on-lan a něco málo praxe a použití wake-on-lan. A pro ty, co netuší, co wake-on-lan je vězte, že je to zapnutí počítače přes síť.
Tak jsme dostali k Vánocům síťovou tiskárnu, nové notebooky (celkem 2) a vůbec se u nás provedlo plno přesunů počítačového vybavení od jedné osoby k druhé. Celé to chtělo jaksi taksi sjednotit. Rozhodl jsem se tedy, že využiji každičký použitelný kousek železa. Zpřístupnit si celou domáci síť přes OpenVPN odkudkoliv. Postavit domáci file server hlavně na rodinné fotky a na zálohování důležitých dat. Zpřístupnit každému pracovnímu PC tisknutí z tiskárny a soubory na FileServeru. No a nakonec jsem se rozhodl, že o tom napíšu, abych to měl všechno někde zaznamenané, abych se případně dozvěděl skvělé rady, které tu na Abíčku občas zazní a abych případně někomu pomohl s podobným projektem.
Varování: V tomto blogu nejsou žádné užitečné informace jen jedna hezká fotka.
Jeden kamarád mi na živě ukázal videorecenzi naprosto úžasné věcí ...
No jen posuďte sami. Za necelé 3000 si můžete koupit USB zařízení, které je schopno skoro dělat zázraky :-). No dobře, trochu přeháním, ale zato ho můžete přicvaknout k displayi a udělat si z něj dotykový display. Tato sranda se dá položit i na stůl a použít jako tablet. Stačí jen nakonfigurovat kreslící plochu. Taky dokáže psané poznámky na papír přímo přenášet do PC. Mno prostě naprosto nádherná věcička.
Mno dost už kecání, tady je videorecenze a taky shop, kde si můžete tuto věcičku koupit.
Co na to říkáte? Já jsem nadšen a hned bych si to koupil ale jak už s hodně HW ... v linuxu to asi nepojede :-(
Jsem (zatím) několikaletým spokojeným uživatelem ArchLinuxu, ale tato zkutečnost se asi rychle změní. Pokud chcete vědět, copak mě trápí a poradit s výběrem distra, tak čtěte dál ...
Tak se mi tu tak válí jeden hezký PDF soubor. On vlastně není ani tak moc hezký, jako PDF a já v něm potřebuju udělat fulltext index.
Tak tu mám jeden úkol, naprogramovat věcičku, která bude umět ořezávat z velkejch TIFFů černý a bílý nedůležitý okraje. Chtěl bych se s váma poradit, jak na to, třeba někoho napadne nějaký vylepšení
Tohle je takový poznámkový blog, ve kterém si poznamenávám jeden hezký skript, který mi ulehčuje bytí
Tak sem asi našel chybu (nebo objevil vlastnost, ještě nevím) konqueroru, a to docela nepěknou.
Jak si možná někteří všimli, už delší dobu vlastním ThinkPad T42. Výborný to stroj s hodně dobrou podporou a s výborným HW. A tento zápisek bude o kousku železa v tomto notebooku, které je trošku míň podporováno. A pokud někdo neví, co to je HDAPS, tak je to hard drive active protection system. A o něm dále v zápisku.
Tady na ábíčku jsem zaregistrovaný už přez 3 roky, že začátku to bylo nejlepší místo, kde hledat radu ohledně linuxu. Na všechno se našla odpověď.
Tohle bude otázkový blog a ještě ke všemu se moc nezabejvající linuxem ...
Už dlouho se zamýšlím nad uděláním testu, která User Frendly distribuce je nejrychlejší "ze subjektivního pohledu" ... bohužel nějak není čas ...
Tak se mi tak krátí záruční doba méno "NB" acer a dochází trpělivost se s nimi pořád hádat při každé reklamaci a nedejbože abych se zmiňoval o vracení peněz.
Tak sem se konečně po dlouhé době rozhoupal k tomu, že je čas si pořádit DVD palírnu. Jelikož s tím nemám zkušenosti, tak se vás tu račí ptám.
Hledám tak nějak specifický webový kalendář ... a to není přímo o linuxu, tak to píšu sem.
Tak jak sem byl hned nadšen, že mi jede na IE6 na linuxu, tak sem na něho hned nadával...
Nevím jak pro koho, ale pro mě, jak pro vývojáře webu (zní to honosně) je to úspěch ...