Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tak jsme dostali k Vánocům síťovou tiskárnu, nové notebooky (celkem 2) a vůbec se u nás provedlo plno přesunů počítačového vybavení od jedné osoby k druhé. Celé to chtělo jaksi taksi sjednotit. Rozhodl jsem se tedy, že využiji každičký použitelný kousek železa. Zpřístupnit si celou domáci síť přes OpenVPN odkudkoliv. Postavit domáci file server hlavně na rodinné fotky a na zálohování důležitých dat. Zpřístupnit každému pracovnímu PC tisknutí z tiskárny a soubory na FileServeru. No a nakonec jsem se rozhodl, že o tom napíšu, abych to měl všechno někde zaznamenané, abych se případně dozvěděl skvělé rady, které tu na Abíčku občas zazní a abych případně někomu pomohl s podobným projektem.
Pokud štěstí a síla dají, tak zde vznikne miniseriál blogů o stavbě této sítě. Dozvíte se zde jaký přibližně HW na síti používám. Nedozvíte se zde žádnou konkrétní konfiguraci sítě (IP a podobně … nebudem to přece hackerům zjednodušovat) a dozvíte se zde nastavení SW, které jsem při konfiguraci použil. Konkrétně LVM, OpenVPN a zapínání FileServeru.
Hardware
Router:
Switch:
Notebook:
FileServer:
Ostatní:
Požadavky:
Nastavení LVM
Veškeré vědomosti o LVM jsem načerpal zde: http://www.howtoforge.com/linux_lvm Na FileServeru mám fyzicky 3 disky. 120GB, 80GB, a 40GB. Rozhodl jsem se je sjednotit, abych maximálně využil místo na nich k ukládání potřebných souborů. Jako OS jsem použil Ubuntu Server Edition 9.04. Zde je pár poznatků z instalace:
Příkazy pro práci s LVM, které by se mohli hodit:
Před tím, než disk přidáte do LVM, je potřeba pomocí fdisku (či jiného obdobného programu) smazat všechny partice a udělat na disku jednu velkou partici tybu 8e (LVM). Tedy jednu velkou partici samozřejmě jen za předpokladu, že chcete celý disk přiřadit pod LVM.
Plány na příště:
Otázky pro Vás:
Na závěr přidávám ještě schématický obrázek sítě.
Tiskni
Sdílej:
Chyba aplikace Omlouváme se, ale systém nemohl provést zadanou akci. Chyba byla zalogována, nicméně váš slovní popis může být někdy velmi užitečný. Máte-li zájem nám pomoci, využijte formulář Vzkazy správcům
.
Název chyby: cz.abclinuxu.exceptions.InvalidDataException: Desktop 149417 neobsahuje objekt Data! (relace = 288690
?
-Djava.awt.headless=true
.
No, čistě teoreticky by bylo možné udělat na těch dvou menších RAID 0 a nad tím a vetším diskem udělat RAID 1, ale to jsem nezkoušel a netuším, jestli by s tím nebyl nějaký problém. Také je možné udělat oddíly odpovídající velikosti na větším disku - 40G a 80G oddíl, a postavit RAID1 nad jedním menším diskem a jedním z oddílů na větším disku a druhý RAID1 nad druhým menším diskem a druhým oddílem na větším disku. Ty dva RAIDy 1 je pak možné spojit přes LVM. A nebo je možné zkusit udělat v této konfiguraci RAID10.
Myslím si ale, že to řešení s rsyncem je lepší - ani RAID totiž dotyčného neochrání před SW chybou nebo omylem vymazaným souborem. Je nicméně otázkou, jak se ta synchronizace bude v praxi řešit, když server nepoběží pořád (spouštět rsync při startu pomocí /etc/rc.local
?).
No, čistě teoreticky by bylo možné udělat na těch dvou menších RAID 0 a nad tím a vetším diskem udělat RAID 1, ale to jsem nezkoušel a netuším, jestli by s tím nebyl nějaký problém.Neměl by v tom být problém, podobně se nechá udělat RAID10