Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Tak jsme dostali k Vánocům síťovou tiskárnu, nové notebooky (celkem 2) a vůbec se u nás provedlo plno přesunů počítačového vybavení od jedné osoby k druhé. Celé to chtělo jaksi taksi sjednotit. Rozhodl jsem se tedy, že využiji každičký použitelný kousek železa. Zpřístupnit si celou domáci síť přes OpenVPN odkudkoliv. Postavit domáci file server hlavně na rodinné fotky a na zálohování důležitých dat. Zpřístupnit každému pracovnímu PC tisknutí z tiskárny a soubory na FileServeru. No a nakonec jsem se rozhodl, že o tom napíšu, abych to měl všechno někde zaznamenané, abych se případně dozvěděl skvělé rady, které tu na Abíčku občas zazní a abych případně někomu pomohl s podobným projektem.
Pokud štěstí a síla dají, tak zde vznikne miniseriál blogů o stavbě této sítě. Dozvíte se zde jaký přibližně HW na síti používám. Nedozvíte se zde žádnou konkrétní konfiguraci sítě (IP a podobně … nebudem to přece hackerům zjednodušovat) a dozvíte se zde nastavení SW, které jsem při konfiguraci použil. Konkrétně LVM, OpenVPN a zapínání FileServeru.
Hardware
Router:
Switch:
Notebook:
FileServer:
Ostatní:
Požadavky:
Nastavení LVM
Veškeré vědomosti o LVM jsem načerpal zde: http://www.howtoforge.com/linux_lvm Na FileServeru mám fyzicky 3 disky. 120GB, 80GB, a 40GB. Rozhodl jsem se je sjednotit, abych maximálně využil místo na nich k ukládání potřebných souborů. Jako OS jsem použil Ubuntu Server Edition 9.04. Zde je pár poznatků z instalace:
Příkazy pro práci s LVM, které by se mohli hodit:
Před tím, než disk přidáte do LVM, je potřeba pomocí fdisku (či jiného obdobného programu) smazat všechny partice a udělat na disku jednu velkou partici tybu 8e (LVM). Tedy jednu velkou partici samozřejmě jen za předpokladu, že chcete celý disk přiřadit pod LVM.
Plány na příště:
Otázky pro Vás:
Na závěr přidávám ještě schématický obrázek sítě.
Tiskni
Sdílej:
Chyba aplikace Omlouváme se, ale systém nemohl provést zadanou akci. Chyba byla zalogována, nicméně váš slovní popis může být někdy velmi užitečný. Máte-li zájem nám pomoci, využijte formulář Vzkazy správcům
.
Název chyby: cz.abclinuxu.exceptions.InvalidDataException: Desktop 149417 neobsahuje objekt Data! (relace = 288690
?
-Djava.awt.headless=true
.
No, čistě teoreticky by bylo možné udělat na těch dvou menších RAID 0 a nad tím a vetším diskem udělat RAID 1, ale to jsem nezkoušel a netuším, jestli by s tím nebyl nějaký problém. Také je možné udělat oddíly odpovídající velikosti na větším disku - 40G a 80G oddíl, a postavit RAID1 nad jedním menším diskem a jedním z oddílů na větším disku a druhý RAID1 nad druhým menším diskem a druhým oddílem na větším disku. Ty dva RAIDy 1 je pak možné spojit přes LVM. A nebo je možné zkusit udělat v této konfiguraci RAID10.
Myslím si ale, že to řešení s rsyncem je lepší - ani RAID totiž dotyčného neochrání před SW chybou nebo omylem vymazaným souborem. Je nicméně otázkou, jak se ta synchronizace bude v praxi řešit, když server nepoběží pořád (spouštět rsync při startu pomocí /etc/rc.local
?).
No, čistě teoreticky by bylo možné udělat na těch dvou menších RAID 0 a nad tím a vetším diskem udělat RAID 1, ale to jsem nezkoušel a netuším, jestli by s tím nebyl nějaký problém.Neměl by v tom být problém, podobně se nechá udělat RAID10