Portál AbcLinuxu, 2. května 2025 10:28
Tak jsme dostali k Vánocům síťovou tiskárnu, nové notebooky (celkem 2) a vůbec se u nás provedlo plno přesunů počítačového vybavení od jedné osoby k druhé. Celé to chtělo jaksi taksi sjednotit. Rozhodl jsem se tedy, že využiji každičký použitelný kousek železa. Zpřístupnit si celou domáci síť přes OpenVPN odkudkoliv. Postavit domáci file server hlavně na rodinné fotky a na zálohování důležitých dat. Zpřístupnit každému pracovnímu PC tisknutí z tiskárny a soubory na FileServeru. No a nakonec jsem se rozhodl, že o tom napíšu, abych to měl všechno někde zaznamenané, abych se případně dozvěděl skvělé rady, které tu na Abíčku občas zazní a abych případně někomu pomohl s podobným projektem.
Pokud štěstí a síla dají, tak zde vznikne miniseriál blogů o stavbě této sítě. Dozvíte se zde jaký přibližně HW na síti používám. Nedozvíte se zde žádnou konkrétní konfiguraci sítě (IP a podobně … nebudem to přece hackerům zjednodušovat) a dozvíte se zde nastavení SW, které jsem při konfiguraci použil. Konkrétně LVM, OpenVPN a zapínání FileServeru.
Hardware
Router:
Switch:
Notebook:
FileServer:
Ostatní:
Požadavky:
Nastavení LVM
Veškeré vědomosti o LVM jsem načerpal zde: http://www.howtoforge.com/linux_lvm Na FileServeru mám fyzicky 3 disky. 120GB, 80GB, a 40GB. Rozhodl jsem se je sjednotit, abych maximálně využil místo na nich k ukládání potřebných souborů. Jako OS jsem použil Ubuntu Server Edition 9.04. Zde je pár poznatků z instalace:
Příkazy pro práci s LVM, které by se mohli hodit:
Před tím, než disk přidáte do LVM, je potřeba pomocí fdisku (či jiného obdobného programu) smazat všechny partice a udělat na disku jednu velkou partici tybu 8e (LVM). Tedy jednu velkou partici samozřejmě jen za předpokladu, že chcete celý disk přiřadit pod LVM.
Plány na příště:
Otázky pro Vás:
Na závěr přidávám ještě schématický obrázek sítě.
Tiskni
Sdílej:
Chyba aplikace Omlouváme se, ale systém nemohl provést zadanou akci. Chyba byla zalogována, nicméně váš slovní popis může být někdy velmi užitečný. Máte-li zájem nám pomoci, využijte formulář Vzkazy správcům
.
Název chyby: cz.abclinuxu.exceptions.InvalidDataException: Desktop 149417 neobsahuje objekt Data! (relace = 288690
?
-Djava.awt.headless=true
.
No, čistě teoreticky by bylo možné udělat na těch dvou menších RAID 0 a nad tím a vetším diskem udělat RAID 1, ale to jsem nezkoušel a netuším, jestli by s tím nebyl nějaký problém. Také je možné udělat oddíly odpovídající velikosti na větším disku - 40G a 80G oddíl, a postavit RAID1 nad jedním menším diskem a jedním z oddílů na větším disku a druhý RAID1 nad druhým menším diskem a druhým oddílem na větším disku. Ty dva RAIDy 1 je pak možné spojit přes LVM. A nebo je možné zkusit udělat v této konfiguraci RAID10.
Myslím si ale, že to řešení s rsyncem je lepší - ani RAID totiž dotyčného neochrání před SW chybou nebo omylem vymazaným souborem. Je nicméně otázkou, jak se ta synchronizace bude v praxi řešit, když server nepoběží pořád (spouštět rsync při startu pomocí /etc/rc.local
?).
No, čistě teoreticky by bylo možné udělat na těch dvou menších RAID 0 a nad tím a vetším diskem udělat RAID 1, ale to jsem nezkoušel a netuším, jestli by s tím nebyl nějaký problém.Neměl by v tom být problém, podobně se nechá udělat RAID10
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.