V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Spolek vpsFree.cz vydal statistiky týkající se distribucí nasazených na serverech členů. V dlouhodobém pohledu je zřejmé, že většina uživatelů z původního CentOS přechází na Rocky Linux. Pozoruhodný je také nárůst obliby distribuce NixOS, která dnes zaujímá třetí místo po Debianu a Ubuntu.
tímto zápiskem bych chtěl uvést veřejnosti program USALSER, který je určený k natáčení USALS DISEQC satelitních motorů z příkazové řádky.Vznikl díky Ondrovi, který se o jeho stvoření pokusil smícháním kódu z programu femon s funkcí pro výpočet úhlu natočení satelitní paraboly. Já jsem tomu potom odebral par much ovlivnujících funkcí a dal do repozitáře. Sice by se to dalo hodnotit jako ošklivý kód, ale funguje. A proto může být dalším lidem užitečný.
Tento program byl stvořený primárně z důvodu vyřešení otázky "jak se otáčí se satelitním motorem". Pokud to tedy budete chtít používat je vhodné opravit poslední řádky ve funkci main() podle Vašeho přání, satelitní karty a motoru. U některých karet je třeba problém s tím, že se příkaz na první pokus motorem nepřijme, protože zapíná napětí do motoru/konvertoru až těsně před odesláním povelu a motor již potom nemá dosatek času ke správné inicializaci před příchodem příkazu.
Dobrý den,
již delší dobu používám program VDR s většími či menšími úspěchy. K těm menším náleží třeba problém s vytížením procesoru při puštěném OSD a přehrávání videa přes VDPAU, který se u mě objevil. V rámci hledání řešení jsem si nainstaloval i distrubuci yaVDR, která tímto neduhem netrpí. Pro satelitní příjem se však samo o sobě příliš nehodí, protože neobsahuje plugin sc (softcam). Ten umí po připojení přístupové karty k seriovému portu za její asistence rozšifrovat příslušný program. Dosud jsem to řešil tím způsobem, že jsem si celé VDR i se všemi pluginy přeložil znovu sám a balíčky jsem nepoužíval. Avšak nyní bylo vhodné se pokusit doplňit pouze chybějící plugin.
V diskusi se spousta lidi rozplývala nad kvalitou a výdrží notebooků IBM. Tak zkusím napsat i svoje poznatky a případně se dozvědět něco nového.
Dobrý den, v prváku na FEL ČVUT mám předmět "Programování v jazyce C++" v rámci kterého máme zpracovat i semestrální práci. Program o velikost 1000 - 2000 řádků kódu.
Protože je to pro mě docela dost rozsáhlé a času, kterého u toho ztrávím také nebude málo, tak bych se vás chtěl zeptat, jestli by ste netoužili po nějakém krátkém prográmku. Pokud by mě to zaujalo, já bych si ho vzal jako semestrální práci. Protože jsem dost líný a připadá mi zbytečné psát nějaký program "do šuplíku". Protože bych měl jednoznačne určit, jaká část programu je moje, tak není příliš vhodné rozšiřování/úprava stávajícího kódu. Taktéž by to mělo být v jazyce C++, ale pokud to bude mít nějaký důvod, tak použití C by mělo být také možné.
Pokud by Vás zajímalo zadání, jak sme ho dostali mi, můžete se podívat sem
Za reakce a návrhy děkuji
Jiří Jánský