Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
tímto zápiskem bych chtěl uvést veřejnosti program USALSER, který je určený k natáčení USALS DISEQC satelitních motorů z příkazové řádky.Vznikl díky Ondrovi, který se o jeho stvoření pokusil smícháním kódu z programu femon s funkcí pro výpočet úhlu natočení satelitní paraboly. Já jsem tomu potom odebral par much ovlivnujících funkcí a dal do repozitáře. Sice by se to dalo hodnotit jako ošklivý kód, ale funguje. A proto může být dalším lidem užitečný.
Tento program byl stvořený primárně z důvodu vyřešení otázky "jak se otáčí se satelitním motorem". Pokud to tedy budete chtít používat je vhodné opravit poslední řádky ve funkci main() podle Vašeho přání, satelitní karty a motoru. U některých karet je třeba problém s tím, že se příkaz na první pokus motorem nepřijme, protože zapíná napětí do motoru/konvertoru až těsně před odesláním povelu a motor již potom nemá dosatek času ke správné inicializaci před příchodem příkazu.
V diskusi se spousta lidi rozplývala nad kvalitou a výdrží notebooků IBM. Tak zkusím napsat i svoje poznatky a případně se dozvědět něco nového.
Dobrý den, v prváku na FEL ČVUT mám předmět "Programování v jazyce C++" v rámci kterého máme zpracovat i semestrální práci. Program o velikost 1000 - 2000 řádků kódu.
Protože je to pro mě docela dost rozsáhlé a času, kterého u toho ztrávím také nebude málo, tak bych se vás chtěl zeptat, jestli by ste netoužili po nějakém krátkém prográmku. Pokud by mě to zaujalo, já bych si ho vzal jako semestrální práci. Protože jsem dost líný a připadá mi zbytečné psát nějaký program "do šuplíku". Protože bych měl jednoznačne určit, jaká část programu je moje, tak není příliš vhodné rozšiřování/úprava stávajícího kódu. Taktéž by to mělo být v jazyce C++, ale pokud to bude mít nějaký důvod, tak použití C by mělo být také možné.
Pokud by Vás zajímalo zadání, jak sme ho dostali mi, můžete se podívat sem
Za reakce a návrhy děkuji
Jiří Jánský