Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
V diskusi se spousta lidi rozplývala nad kvalitou a výdrží notebooků IBM. Tak zkusím napsat i svoje poznatky a případně se dozvědět něco nového.
Tak co bych se chtěl dozvědět nového? Už několikrát jsem zaslechl, že notebooky IBM ThinkPad řady T42 mají často problémy ze základní deskou. Víte o tom někdo něco konkrétního? Čim je to způsobeno, jak se to projevuje...
Zhruba před rokem jsem se stal šťastným majitelem již použitého notebooku IBM ThinkPad T42p. Display s velkým rozlišením... ...co vice jsem si mohl přát. Jelikož se nechovám ke svým věcem nějak extra ohleduplně, tak jsem brzo začal testovat odolnost tohoto notebooku. Pravda, polní tráva v klávesnici mu nevadila (ja jsem ale, jen tak mimochodem, na tom poli na tom sluníčku na tom dipslay jsem taky nic neviděl), ale převážení bez pouzdra v baťohu na motorce už ano. Praskla mu čast horního krytu mezi tlačítkama te plošky jak se s tím nechá ovládat mýš. To pro mě bylo znamení že se k tomu mám začít chovat jako k elektronice.
Pak sme si žili více méně spokojený život až do nedávna, když jsem zjistil, že při tlaku na tělo notebooku v zahřátém stavu dojde k rozpadnutí obrazu a zaseknutí. Vypada to na toto http://thinkwiki.org/wiki/Problem_with_video_related_system_lockup_II Proste špatný kontakt někde na základní desce. Nepříjemné. Snad se mi to povede nechat opravit v rámci záruky a nebo nějak zfunkčnit vlastnoručně. Peníze za novou desku se mi dávat nechce, to mi připadá neekonomické.
Tím vším chci říct, že notebooky značky IBM, jsou možná mechanicky více odolné něž některé ostatní, ale zázraky od toho čekat nemůžete. Přece jenom, je to spotřební elektronika a tak s k tomu musíte také chovat.
Tiskni
Sdílej:
Tak za túto vetu by to chcelo zlomiť aspoň jeden prst :)