Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Ahoj všichni ve spolek. Dostal jsem za úkol zařídit streamování videa a zvuku z konference. A otázkou zní jak? edit ...
Podmínky jsou následující:
A teď se ptám, má místní osazenstvo nějaké návrhy?
Já osobně mám pár nápadů, ale zatím je tu zveřejňovat nebudu, ať neovlivňuji tvořívé návrhy ostatních
Díky za každý názor.
Tiskni
Sdílej:
on už ten server s SSH přístupem a veřejnou IP bude problémPro streamování videa po Internetu musíš být překvapivě připojený k Internetu.
Ideální představa je, že by to video potom bylo vložené do stránky.Inspiruj se Českou televizí. Obvykle nějaký <object>, který vloží do stránky stream. Ale upozorňuji, že prohlížeče spousty lidí nedokážou video přehrát (nemají plugin), takže tam pro jistotu dej ještě adresu streamu pro otevření v externím přehrávači.
připojení k internetu != veřejná IPpřipojení do privátní sítě != připojení k internetu Samozřejmě, lze to při použití různých proxy, natů a podobných technologií jako částečné připojení, ale určitě ne plnohodnotné, to je pouze obchodní trik.
Někdo tu inzeroval IPv6 gateway přes TCP tunel. Takže veřejná adresa problém není.
Pokud ale budete mít více jak několik diváků, tak vám ucpou linku, neb multicast se nenosí. Budete potřebovat relay na lepší lince. Od vás do ní půjde jen jeden proud, klienti se budou připojovat na ni, kde se proud bude kopírovat.
Kdysi jsem tohle dělal. vlc dělat zdroj (překódovával se MPEG-2 RTP proud na MPEG-4 a Vorbis v Oggu) a proud posílal na relay, kde běžel icecast. Na ten se pak připojovali klienti. Nicméně tehdy měl MPlayer s takovým Ogg proudem problémy, vlc jako klient fungoval perfektně.
Párkrát tady někdo už to řešení zmínil. Notebook do kterého cpeš přes FW video z kamery/střižny, tam ho enkódíš rovnou do finální kvality, zenkóděný video pak posíláš na server, který je někde na tlustý lajně v serverovně a k němuž se připojujují klienti.
Nejde ani tak o použité technologie. (RealMedia, Falsh, Windows Media, ...), ale o to, že bez toho serveru se prostě neobejdeš. Co se pak týče volby technologie, tak se to chce zaměřit i na takové věci jako, aby to celý nešlo do kytek když vám někdo vytrhne kabel k notebooku, nebo od kamery, apd.
Jinak v dnešní době lidi nejvíce ocení stream ve Flashi, na druhém místě pak Windows media.
Jinak v dnešní době lidi nejvíce ocení stream ve Flashi, na druhém místě pak Windows media.Už aby dnešní doba skončila. Nicméně pracovat se dá s obojím, ale zahrnul bych aspoň přímé odkazy na streamy pro přehrávače, ať se to dá normálně pustit.