Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Minecraft je takovým fenoménem naší doby. Existují jen dvě skupiny lidí tj. ty, kteří tuto hru milují a nebo nenávidí. Já osobně patřím do první skupiny a tuto hru mám skutečně rád. Otázkou, ale je proč? Žijeme v krásném 21. století kdy hry jsou svojí grafikou pomalu nerozeznatelné od skutečnosti, příběh her je skoro až filmovým trhákem, ale dle mě jim něco chybí. Hlavní věcí je variabilita, hratelnost a hlavně nápad.
Dostal jsem do ruky nový služební telefon Samsung Galaxy Ace 2, který v sobě nese aktuálně operační systém Android verze 2.3.6. Proto jsem se rozhodnul, poskytnou malý test tohoto mobilního telefonu a zkušenosti z jeho používání.
Dnes si dovolím zde trochu rozebrat pánovaný nákup nového notebooku. Moje drahá polovička včera dostala můj dlouholetý pracovní notebook Dell Inspiron 6400, který ji pro její práci zcela dostačuje tj. internet, muzika a hlavně pro komunikaci. Tímto činem jsem si našlápnul k dalšímu nevyhnutelnému kroku a to je právě nákup nového notebooku. Zde na portálu jde spousta rozumných lidí, kteří mě jistě mohou poradit, ale nyní mi jde o jednu jedinou věc. Přemýšlím nad nákupem Apple MacBook Air 13“ v konfiguraci Ivy Bridge tj. nejnovější model, který je na trhu dostupný.
Posledních pár dní bylo poměrně dost hektických. A tak jsem si řekl, že nebude od věci si udělat radost a něco pěkného si pořídit - provést upgrade pracovního počítače.
Zdravím, Po delší době se mi uvolnilo zase nějaké to VPSko, které by jsem chtěl "věnovat" komunitě na nějaký ten "inteligetní" projekt. Proto vznáším nápad, o kterém zde můžete rozhodnout. Máte zájem o vytvoření komunitního Redmine serveru?
Pro některé uživatele se může jednat o velmi zajímavý nástroj, který můžete zcela zdarma použít pro správu svých projektů ať malých či větších. Pokud budete mít zájem mohu tento projekt realizovat pro širší obec uživatelů. Volba je jen vaše!
Pro ty, kteří nevědí co je to Redmine doporučuji následující zdroje:
Byl to klasický pracovní den středa 18. Ledna, který začal jako každý jiný den. Vstávání v 8:15, příjezd do práce v 9:00 a odchod z práce v 18:15. Řekl jsem si, že by nebylo od věci zajet na nákup a trochu něco nakoupit. Vzal jsem svojí spolubydlící na nákup a náš delší směr byl Globus. Pořád pohoda a klid jako každý den. Opravdu nic zvláštního a zajímavého. Zajímavé věci se začali dít až o několik hodin později. V 19:17 mi zazvonil telefon a vytrhl mě z pracovní činnosti. Na mobilním telefonu se objevilo jméno volajícího „Miláček“. Neváhal jsem a zvedl jsem hovor.
Delší dobu provozuji na VPS serverech a fyzických serverech s velkou oblibou distribuci Debian 5.0, který je též známý pod označením „Lenny“. Nikdy jsem si na stabilitu, bezpečnost a výkon této distribuce nemohl stěžovat. Žádná jiná distribuce mi k srdci nepřirostla víc než právě Debian, který již využívám k mnoha projektům od roku 2007/2008.
V mnoha diskusích se setkávám s názorem, že používání jazyka bez diakritických znamének (čárky, háčky) je vlastně mrzačený jinak krásné češtiny. Osobně hned na začátek dodávám, že pro mě je čeština krásná, ale neovládám ji dokonale tj. generuji chyby v textu.
Vážení příznivci Linuxu, Bohužel se akce Linux věc veřejná v Náchodě plánovaná na datum 26. Června ruší s technických důvodů. Děkuji za pochopení. V nejbližší možné době se dodoufám problém vyřeší proto ja zatím akce přesunuta na neurčito. Omlouvám se tímto všem příznivcům Linuxu.
Vážení příznivci Linuxu,
Velmi rád bych vás všechny pozval dne 26. Června na veřejné přednášky o Linuxu, svobodném software, sítích a technologiích založených na platformě Linux.Již nějakou dobu instaluji přípojky internetu či stavím LAN a vždy jsem pro testování připojení či nastavování používal výhradně operační systémy Windows. Ovšem časem jsem začal pracovat aktivně na serveru s GNU/ Linux Debian, který opravdu se mi začal líbit. Možnosti, otevřenost a svobodná volba nastavení celého systému mě naprosto pohltila. Proto jsem pomalu, ale jistě začal využívat Linux i na svém notebooku Dell. Musím uznat, že se mi v Linuxu pracuje u klientů mnohem lépe a veškeré nutné nástroje pro správu a konfiguraci sítí jsou velmi dobře použitelné. Proto dnes v práci nedám na Linux dopustit. Stal se dobrým pracovním nástrojem, který nehodlám opouštět.