Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Dlouhou dobu jsem neinstaloval žádnou jinou distribuci než Debian nebo jeho derivace. Ani nevím, jak jsem k tomu přišel, ale narazil jsem na novou distribuci Fedora 14. Tak jsem moc neváhal a stáhnul jsem si live cd a připravil jsem ho na provoz na mém starším flash disku A-DATA, který má prostor 4GB a není žádný velký rychlík tj. rychlost čtení 7MB/s a zápis kolem 3MB/s.
Od začátku jsem si od malého experimentu moc nesliboval a spíše jsem si myslel, že systém bude poměrně utahaný a jeho odezvy poměrně vysoké, protože jen práce se systémem, který se spouští z takového flash disku určitě rychlá nebude.
Pustil jsem se do toho a na nic jsem nečekal. Restartoval jsem svůj notebook Dell Inspiron 6400 a nastavil jsem boot přímo z USB zařízení a jen čekal, co se bude dít. Moje překvapení jakou systém nastartoval byla ohromující během 25 sekund jsem měl načtený systém do plně funkčního stavu a nebyl problém s ním pracovat. Pro představu na systémovém disku mám nainstalované pracovní Windows XP Professional (prosím odpusťte, ale práce to bohužel vyžaduje), které se startují více než dvě minuty do plného načtení plochy.
Start systému tedy rychlí byl, ale co práce v systému a jeho odezva? S optimismem jsem započal běžnou kancelářskou práci tj. internet, e-mail a běžná kancelář atd. S velkým překvapením celý systém odpovídal velmi rychle a svižně a nezaznamenal jsem větší potíže. Spouštění programů probíhalo opravdu rychle a svižně. Nepoznal jsem v podstatě žádný rozdíl oproti systému, který se zavádí z pevného disku.
Tedy abych shrnul, svoje zážitky musím říct, že tak svižný systém, který navíc se spouští z přenosného disku a dosahuje takové rychlosti je opravdu příjemný. Nečekal jsem, že bych byl s práci až tak spokojený. Určitě nehodlám Fedoru po tomto experimentu smazat, ale naopak. Budu s ní experimentovat a pracovat dál, protože jsem opravdu spokojený.
P.S. Neprováděl jsem žádná přesná měření. Jedná se pouze o subjektivní popis rychlosti systému.
Tiskni
Sdílej: