Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Posledních pár dní bylo poměrně dost hektických. A tak jsem si řekl, že nebude od věci si udělat radost a něco pěkného si pořídit - provést upgrade pracovního počítače.
Jako první na řadu přišel pevný disk, který jsem pořídil za pár korun - Seagate ES.2 500GB, 7200rpm, 32MB. S kapacitou a rychlostí jsem spokojený. Pravda je, že posledních několik let jsem preferoval pevné disky výrobce Western Digital, ale řekl jsem si, že možná je čas na změnu - zkusit něco nového. Jsem zvědav jak dlouho disk vydrží.
Ještě přemýšlí o novém systémovém disku, kterým by mohl být Western Digital Raptor 150GB nebo 300GB varianta. O systémovém SSD disku zatím nepřemýšlím, protože mám v tuto technologii nedůvěru. Počkám si časem až bude skutečně odladěná a bezpečná pro data.
Dalším krokem mělo být rozšíření operační paměti z 4GB na 8GB, ale zákon schválnosti zapracoval. Před nákupem mi odešla do křemíkového nebe grafická karta, která mi sloužila už nějaký ten rok. Jednalo se o ATi X800 od výrobce Gigabyte. Když, jsem přemýšlel o nástupci tak jedinou podmínkou bylo, že výrobce musí být Gigabyte. Po krátkém pátrání a přečtení pár recenzí jsem si pořídil „zánovní“ Gigabyte HD5570 1GB. V průběhu několika dní by měla dorazit poštou - už se těším.
Rozšíření operační paměti nechám na příští měsíc - to ještě v pohodě vydrží. Možná, že se teď ptáte jaký to mám vůbec počítač. Není to žádná extrémní mašina s hardcore komponenty. Konfigurace se následující:
Základní deska:
Gigabyte EP43-DS3L
Procesor:
Intel Core2 Duo E8400 3Ghz, 6MB L2
Operační paměť:
ZEPPELIN 4GB KIT DDR2 800MHz GOLD
Grafická karta:
Gigabyte HD5570 1GB, PCI-e
Pevný disk:
Seagate ES.2 500GB, 7200rpm, 32MB
Western Digital 120GB Caviar Blue, 7200rpm
Skříň:
Eurocase MiddleTower 301
Tiskni
Sdílej:
tiez oblubujem tuto znacku /gigabyte/ .. napr dosky maju dualbios.. a grafiky ma ju myslim lepsie chladenie nez MSI
Když jsem chtěl pár dní zpátky bootovat z USB (instalačka Debianu), tak mi jí to taky nechtělo brát. Přitom dřív mi ji to bralo vždycky. Možná jsem měl ale původně přímo v BIOSu zapnutý bootování z USB-HDD, ještě možná zkusim. Jinak bootovací flashka tvořená přes Unetbootin.
Já s tou poznámkou Počkám si časem až bude skutečně odladěná a bezpečná pro data, mám také problém. SSD jsou odladěné a bezpečené pro data stejně, jako jiné typy úložišť a stejně jako jiné typy úložišť je data nutné pro jejich bezpečnost spolehlivě zálohovat.
Naopad, SSD přinese zvýšení rychlosti počítače jako žádná jiná komponenta. Pravda, je to malé, drahé a možná že se za pár let vyčerpá počet zápisů. Klady v podobě 50k IOPS a 500MB/s kontinuálních rychlostí to ale, podle mě, převýší.
Mít 16GB RAM někdy je problém, například pokud mám Thinkpad Z61 (maximum je 3GB - a ne, není to 4GB, opravdu 3GB).Intel 945?
Bacha na ty WD, doma mi od nich drží jen starší 40GB a jeden z prvních 500GB externích disků. Měl jsem potom interní 500GB a za rok tři reklamace (přes AHCI nebyl vidět, třeba 10 minut cvakal než se odlepily hlavičky a zapisoval dál,...), nejsem sám a znám hodně lidí, co 500GB a 1TB disky WD museli reklamovat a měnit. Proti tomu byl skoro i lepší můj první Seagate, co se zničehonic zastavuje (vydržel alespoň záruku), ale je vidět a data z něj jdou dostat.
Teď mám dva Samsungy a jede to jak po másle
A pak už se ten swap nikdy nezapnul, sice se dal po naběhnutí systému zapnout dodatečně ručně, ale nestojim o další epickej fail s blikajícíma ledkama, až si to odloží do swapu něco důležitýho a nepude mu to načíst zpátky.
dave@sandy ~ $ free -m total used free shared buffers cached Mem: 7964 7912 51 0 107 6585 -/+ buffers/cache: 1219 6744
A že ti odchází už třetí deska - to už vypadá na nějaký prokletí. Nenasral si tu nějakýho psychotronika?