Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Dnes si dovolím zde trochu rozebrat pánovaný nákup nového notebooku. Moje drahá polovička včera dostala můj dlouholetý pracovní notebook Dell Inspiron 6400, který ji pro její práci zcela dostačuje tj. internet, muzika a hlavně pro komunikaci. Tímto činem jsem si našlápnul k dalšímu nevyhnutelnému kroku a to je právě nákup nového notebooku. Zde na portálu jde spousta rozumných lidí, kteří mě jistě mohou poradit, ale nyní mi jde o jednu jedinou věc. Přemýšlím nad nákupem Apple MacBook Air 13“ v konfiguraci Ivy Bridge tj. nejnovější model, který je na trhu dostupný.
Důvody proč o něj mám zájem
Co mi bude vadit
Když se podívám, na situaci trhu jistě se najdou i mnohem lepší varianty, které si budou moct odepsat ty mínusy, které Air má. Pro mnohé může být odpudivá i cena, které se pohybuje kolem ohromných 32 tisíc korun.
Tedy proč tento notebook vůbec chci? Mnohokrát jsem ho viděl i na něm chvilku pracoval. Je to úchvatný kousek, který prostě něčím vybočuje z řady. Tady si dovolím poznamenat, že nejsem žádná Apple ovce, která by kupovala každou super novinku z produkce této firmy.
Pro nákup ještě nejsem zcela rozhodnutý. A tady je nyní prosba pro diskutující. Je volba Apple MacBook Air 13“ správná nebo doporučíte jiný stroj? Pokud něco doporučíte, mělo jednat o stroj, který bude mít 13“ - 14“ velikost. Na základě diskuze se rozhodnu, zdali koupit či ne.
Tiskni
Sdílej:
Právě jsem upgradoval na novou řadu ThinkPadu a musím říct, že po mnoha letech u IBM/Lenova je to můj poslední ThinkPad. Konkrétně mám T530 (i7-3720QM, 8GB, 15" 1920x1080), ale ostatní typy/řady jsou na tom dost podobně. Co mi na nových ThinkPadech vadí:
A to jsem ještě zapomněl, že od řady x00 změnili i konektor pro docking station, takže jsem s novým notebookem kupoval i novou docking station.
Co se týče samotné hmatové odezvy na stisk, tak to je celkem v pohodě. Není to sice mechanická klávesnice Filco, ale psaní je celkem příjemné. Řekl bych, že to bude asi stejné jako u předchozích generací. Co mi trochu vadí je ta plochost kláves. Mají sice cylindrický profil, ale s obrovským rádiusem. Co mi vadí fakt hodně jsou ty klávesy ins, del, home, end, pgup, pgdn. To musel vymyslet idiot.
Klasický MacBook Pro má jednu nevýhodu, která mě limituje tj. nízké rozlišení 1280x800 na 15".Cože? 15" Macbook Pro má 1440x900 nebo 1680x1050 (viz eshop).
A o tom kecá člověk, kterej to akorát viděl na obrázku - za mě s MacBook Air naprostá spokojenost, jiný počítač nemám a facebook nepoužívámJasne, nemusi to byt zrovna facebook. Ale pokud ti MBA staci, tak asi nemas moc velke pozadavky, a to je to o cem jsem mluvil.
Děsná sranda je, že můj 4 roky starý Dell XPS má ten tvar stejný... tenkrát o tom žádné jabko ani netušilo :)Mac Book Air se prodává od ledna 2008. To jsou čtyři a půl roku. Jo, letí to...