Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Dnes si dovolím zde trochu rozebrat pánovaný nákup nového notebooku. Moje drahá polovička včera dostala můj dlouholetý pracovní notebook Dell Inspiron 6400, který ji pro její práci zcela dostačuje tj. internet, muzika a hlavně pro komunikaci. Tímto činem jsem si našlápnul k dalšímu nevyhnutelnému kroku a to je právě nákup nového notebooku. Zde na portálu jde spousta rozumných lidí, kteří mě jistě mohou poradit, ale nyní mi jde o jednu jedinou věc. Přemýšlím nad nákupem Apple MacBook Air 13“ v konfiguraci Ivy Bridge tj. nejnovější model, který je na trhu dostupný.
Důvody proč o něj mám zájem
Co mi bude vadit
Když se podívám, na situaci trhu jistě se najdou i mnohem lepší varianty, které si budou moct odepsat ty mínusy, které Air má. Pro mnohé může být odpudivá i cena, které se pohybuje kolem ohromných 32 tisíc korun.
Tedy proč tento notebook vůbec chci? Mnohokrát jsem ho viděl i na něm chvilku pracoval. Je to úchvatný kousek, který prostě něčím vybočuje z řady. Tady si dovolím poznamenat, že nejsem žádná Apple ovce, která by kupovala každou super novinku z produkce této firmy.
Pro nákup ještě nejsem zcela rozhodnutý. A tady je nyní prosba pro diskutující. Je volba Apple MacBook Air 13“ správná nebo doporučíte jiný stroj? Pokud něco doporučíte, mělo jednat o stroj, který bude mít 13“ - 14“ velikost. Na základě diskuze se rozhodnu, zdali koupit či ne.
Tiskni
Sdílej:
Právě jsem upgradoval na novou řadu ThinkPadu a musím říct, že po mnoha letech u IBM/Lenova je to můj poslední ThinkPad. Konkrétně mám T530 (i7-3720QM, 8GB, 15" 1920x1080), ale ostatní typy/řady jsou na tom dost podobně. Co mi na nových ThinkPadech vadí:
A to jsem ještě zapomněl, že od řady x00 změnili i konektor pro docking station, takže jsem s novým notebookem kupoval i novou docking station.
Co se týče samotné hmatové odezvy na stisk, tak to je celkem v pohodě. Není to sice mechanická klávesnice Filco, ale psaní je celkem příjemné. Řekl bych, že to bude asi stejné jako u předchozích generací. Co mi trochu vadí je ta plochost kláves. Mají sice cylindrický profil, ale s obrovským rádiusem. Co mi vadí fakt hodně jsou ty klávesy ins, del, home, end, pgup, pgdn. To musel vymyslet idiot.
Klasický MacBook Pro má jednu nevýhodu, která mě limituje tj. nízké rozlišení 1280x800 na 15".Cože? 15" Macbook Pro má 1440x900 nebo 1680x1050 (viz eshop).
A o tom kecá člověk, kterej to akorát viděl na obrázku - za mě s MacBook Air naprostá spokojenost, jiný počítač nemám a facebook nepoužívámJasne, nemusi to byt zrovna facebook. Ale pokud ti MBA staci, tak asi nemas moc velke pozadavky, a to je to o cem jsem mluvil.
Děsná sranda je, že můj 4 roky starý Dell XPS má ten tvar stejný... tenkrát o tom žádné jabko ani netušilo :)Mac Book Air se prodává od ledna 2008. To jsou čtyři a půl roku. Jo, letí to...