Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Dostal jsem do ruky nový služební telefon Samsung Galaxy Ace 2, který v sobě nese aktuálně operační systém Android verze 2.3.6. Proto jsem se rozhodnul, poskytnou malý test tohoto mobilního telefonu a zkušenosti z jeho používání.
Technické parametry a hodnocení
Tento mobilní telefon má rozměry 118x62x10,5 mm a velmi příjemně padne do každé ruky. Díky svojí váze 122g je opravdu lehký. Díky svojí velikosti a váze se vejde do každé kapsy, ale díky své váze pořád o něm trochu budete vědět - to není vůbec na škodu.
Ace nese display o rozměru 3,8“ a rozlišení 480x800px (246DPI, kapacitní PLS LCD). Na první pohled je display opravdu jemný a dobře čitelný i na „ostřejším“ sluníčku. Osobně tento řadím do vyšší kategorie, který jistě neurazí.
Uživatelská paměť telefonu je stanovena velikostí 4GB což je na mě trochu málo, ale co naplat. Je možné rozšíření úložného prostoru pomocí paměťové karty. Telefon si bez problémů poradí s kartami o velikosti 16GB. Operační paměť má velikost 768 MB a pro základní aplikace a nějakou tu hru postačuje, ale nikdy není na škodu mít paměti víc. Procesor je v tomto modelu dvou jádrový Cortex-A9, který bije na frekvenci 800MHz a je vyroben 45nm procesem. Mobil se i při náročnějších činnostech výrazněji nehřeje, ale přece po delší práci s náročnějšími aplikacemi dává o sobě lehce a mobilní telefon se zahřívá - trochu se Vám ruka zapotí. Například u telefonu Samsung Galaxy S2 jsem takový problém neměl, a to se jedná o výkonnější model.
Mezi další výbavu patří Wi-Fi, Bluetooth, GPS, 5 Mpx fotoaparát s přisvětlovací diodou, podpora videokonferencí, podpora sítí GMS, WCDMA, GPRS, EDGE, HSPA je přece již standard. Navíc v tomto telefonu je podpora NFC, kterou jsem zatím nevyužil, ale snad jednou budu mít nějaký důvod ji vyzkoušet.
Zkušenosti
Celý telefon je příjemný na dotek - není moc kluzký (hladký) ani moc drsný na povrchu. Přece jen čas od času má touhou z ruky vyskočit. Toto jsem eliminoval pomocí obalu, který na telefonu používám. Rychlost celého telefonu je ucházející, ale čas od času jsou odpovědi trochu pomalejší, ale stále pořád snesitelné. Poměrnou nevýhodou je, že v telefonu je starší verze systému Android 2.3.6, ale v průběhu podzimu by měla vyjít pro Ace 2 verze 4.1. Dávno bych měl v telefonu verzi z XDA, ale telefon je služební a je dovoleno pouze updatovat z oficiálních zdrojů (Samsung).
Samotné reakce telefonu jsou dobré a odezva také, ale problém nastává při spuštění více náročných aplikací na jednom. Při běžné situaci kdy mi běží K9 (4 účty IMAP), kalendáře, Sysaid, Skype a pár dalších drobností) bývá někdy reakce trochu pomalejší, ale nejedná se o nic dramatického.
Musím se pozastavit nad kvalitou fotografií a videa, které jsou opravdu dobré a pro různé momentky dostačující. Plusem je určitě možnost přisvětlení, které poměrně dost pomáhá při focení za horších světelných podmínek. Nahrávání video sekvencí musím pochválit, možnost nahrávání v HD rozlišení 720p (1280x720px) není určitě na škodu a výsledkem je opravdu opět pěkné video.
Asi největší nevýhodu si musím nechat na konec. Je jím jako obvykle u chytrých telefonů výdrž baterie, která se v mém případě pohybuje kolem 24 - 28 hodin při běžné práci. Při intenzivním volání a vyřizování běžné agendy (sms, email, Skype, volání, plánování atp.) jsem schopen baterii vyždímat i dříve.
Závěr
Nejedná se o špatný mobilní telefon ve střední třídě, ale víc operační paměti a o trochu rychlejší procesor by neuškodil. Značnou nevýhodou je, že i v dnešní době má Ace 2 pouze starší Android 2.3.6, ale budoucí oficiální aktualizace dožene dobu a uživatelé Ace 2 si budou moci užívat moderního systému Android 4.1.
Pokud na základě zkušeností bych si měl tento mobilní telefon pořídit domů tak bych asi neváhal, ale možná bych si popřemýšlel, jestli nemá cenu si pár korun připlatit za vycházející model Samsung Galaxy S2, který se dá zcela nový sehnat za celkem zajímavé peníze.
Moje osobní hodnocení: 80%
Tiskni
Sdílej:
Díky za recenzi, koukám že proti původnímu Ace (verze bez "i") je o nějakou tu úroveň výš. Za 4GB paměti bych skoro vraždil, teď mám v interní paměti (200MB?) Android 2.3.3, pár aplikací a musel jsem odinstalovat aktualizace těch nesmazatelných (mapy, hlas. ovládání,...) abych si tam ty svoje moh vůbec nechat
První měsíce byl v pořádku, pak začala zlobit wifi a teď se náhodně restartuje když ho chci odemknout, nebo když ztratí signál na wifi. Ale nechám ho dokud jakžtakž pojede, až bude dosluhovat, tak chci na Aukru (nebo někde) koupit třeba S2 a Ace nechat čistě jako navigaci do auta (OsmAnd). I když, Ace2 mi tu právě vyzněl jako poměrně solidní stroj, tak kdoví jak to dopadne
Kdybych na mobilu akorát poslouchat hodinu denně hudbu, tak mi ten týden vydrží taky (SE WT19i)
Mně na SE K510i baterka měla po víc jak 4 letech znatelně nižší kapacitu, po asi 4 a půl letech odumřela úplně. Ale zdálo se mi, jako by už nějakou dobu předtím trochu vytekla...