Portál AbcLinuxu, 1. května 2025 04:49
Posledních pár dní bylo poměrně dost hektických. A tak jsem si řekl, že nebude od věci si udělat radost a něco pěkného si pořídit - provést upgrade pracovního počítače.
Jako první na řadu přišel pevný disk, který jsem pořídil za pár korun - Seagate ES.2 500GB, 7200rpm, 32MB. S kapacitou a rychlostí jsem spokojený. Pravda je, že posledních několik let jsem preferoval pevné disky výrobce Western Digital, ale řekl jsem si, že možná je čas na změnu - zkusit něco nového. Jsem zvědav jak dlouho disk vydrží.
Ještě přemýšlí o novém systémovém disku, kterým by mohl být Western Digital Raptor 150GB nebo 300GB varianta. O systémovém SSD disku zatím nepřemýšlím, protože mám v tuto technologii nedůvěru. Počkám si časem až bude skutečně odladěná a bezpečná pro data.
Dalším krokem mělo být rozšíření operační paměti z 4GB na 8GB, ale zákon schválnosti zapracoval. Před nákupem mi odešla do křemíkového nebe grafická karta, která mi sloužila už nějaký ten rok. Jednalo se o ATi X800 od výrobce Gigabyte. Když, jsem přemýšlel o nástupci tak jedinou podmínkou bylo, že výrobce musí být Gigabyte. Po krátkém pátrání a přečtení pár recenzí jsem si pořídil „zánovní“ Gigabyte HD5570 1GB. V průběhu několika dní by měla dorazit poštou - už se těším.
Rozšíření operační paměti nechám na příští měsíc - to ještě v pohodě vydrží. Možná, že se teď ptáte jaký to mám vůbec počítač. Není to žádná extrémní mašina s hardcore komponenty. Konfigurace se následující:
Základní deska:
Gigabyte EP43-DS3L
Procesor:
Intel Core2 Duo E8400 3Ghz, 6MB L2
Operační paměť:
ZEPPELIN 4GB KIT DDR2 800MHz GOLD
Grafická karta:
Gigabyte HD5570 1GB, PCI-e
Pevný disk:
Seagate ES.2 500GB, 7200rpm, 32MB
Western Digital 120GB Caviar Blue, 7200rpm
Skříň:
Eurocase MiddleTower 301
Tiskni
Sdílej:
tiez oblubujem tuto znacku /gigabyte/ .. napr dosky maju dualbios.. a grafiky ma ju myslim lepsie chladenie nez MSI
Když jsem chtěl pár dní zpátky bootovat z USB (instalačka Debianu), tak mi jí to taky nechtělo brát. Přitom dřív mi ji to bralo vždycky. Možná jsem měl ale původně přímo v BIOSu zapnutý bootování z USB-HDD, ještě možná zkusim. Jinak bootovací flashka tvořená přes Unetbootin.
Já s tou poznámkou Počkám si časem až bude skutečně odladěná a bezpečná pro data, mám také problém. SSD jsou odladěné a bezpečené pro data stejně, jako jiné typy úložišť a stejně jako jiné typy úložišť je data nutné pro jejich bezpečnost spolehlivě zálohovat.
Naopad, SSD přinese zvýšení rychlosti počítače jako žádná jiná komponenta. Pravda, je to malé, drahé a možná že se za pár let vyčerpá počet zápisů. Klady v podobě 50k IOPS a 500MB/s kontinuálních rychlostí to ale, podle mě, převýší.
Mít 16GB RAM někdy je problém, například pokud mám Thinkpad Z61 (maximum je 3GB - a ne, není to 4GB, opravdu 3GB).Intel 945?
Bacha na ty WD, doma mi od nich drží jen starší 40GB a jeden z prvních 500GB externích disků. Měl jsem potom interní 500GB a za rok tři reklamace (přes AHCI nebyl vidět, třeba 10 minut cvakal než se odlepily hlavičky a zapisoval dál,...), nejsem sám a znám hodně lidí, co 500GB a 1TB disky WD museli reklamovat a měnit. Proti tomu byl skoro i lepší můj první Seagate, co se zničehonic zastavuje (vydržel alespoň záruku), ale je vidět a data z něj jdou dostat.
Teď mám dva Samsungy a jede to jak po másle
A pak už se ten swap nikdy nezapnul, sice se dal po naběhnutí systému zapnout dodatečně ručně, ale nestojim o další epickej fail s blikajícíma ledkama, až si to odloží do swapu něco důležitýho a nepude mu to načíst zpátky.
dave@sandy ~ $ free -m total used free shared buffers cached Mem: 7964 7912 51 0 107 6585 -/+ buffers/cache: 1219 6744
A že ti odchází už třetí deska - to už vypadá na nějaký prokletí. Nenasral si tu nějakýho psychotronika?
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.