Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Můžete si zvolit cestu například cestu svobodného software. Cesta ze začátku pro Vás může být plná překážek a problémů, které se těžko řeší, ale po cestě najdete takřka vždy pár zázračných lidiček, kteří Vám poradí a ukážou cestu dál. Když se nevzdáte, dojdete až k vytouženému cíly bezpečnému desktopu dle svých představ, který bude splňovat všechny představy z hlediska bezpečnosti, uživatelské přívětivosti a možnosti rozšíření.
Ovšem můžete se vydat cestou „nesvobodného“ či uzavřeného systému. V tomto případě cesta nemá moc překážek a je dost přímá, ale narazíte po chvilce cesty na velký vystavený plakát s velkým nápisem licence. Pokud budete mít nervy s ní souhlasit můžete pokračovat dále ve své cestě, ale po několika krocích narazíte na závoru a na týpka, který pro další cestu bude chtít peníze. Nyní máte dvě možnosti buď zaplatit nebo ho můžete omráčit obuškem a pokračovat dál, ale trochu dobrodružněji. Na koci své cesty naleznete relativně bezpečný desktop, ale bez aktualizace a obranářského software poněkud nebezpečný. A jakou cestou byste se vydali vy?
Máte rádi dobrodružství nebo pohodlnost s omezením?
Tiskni
Sdílej:
To je taky takova prdel, jenom mensi a na druhy strane
Technický pokrok šetří váš rozkrok! | Nejsem notebook-optimista. | Nemám čas ztrácet čas ...
Hlavně, že ti to ladí s patičkou.
Protože není svět černobílý jak se naprvní pohled zdá (nebo by někteří chtěli, aby byl), tak tu existuje ještě třetí cesta. Z části uzavřený komerční systém, který dostanu zdarma k novému stroji. Spoustě lidí nevyhovuje, spousta lidí na něj nedá dopustit. Tak jako ostatní systémy.
Já touhle cestou už jdu dva roky a ještě jsem nenarazil na problém s licencemi. Systém je velmi levný (3000,-), a protože nejsem socka ani zloděj, tak si vždycky novou verzi rád koupím. Není to sice taková volnost jako na Linuxu, ale zjistil jsem, že mi to stačí. Kdybych chtěl libovolný Linuxový/BSD program, zkompiluju si jej sám (nezkoušel jsem), nebo nainstaluju přes Fink. Updaty jsou zdarma, registrace systému není nutná. Jediné "omezení" je, že to můžu nainstalovat jedině na počítače od Applu, ale protože jsem stejně potřeboval nový stroj, tak mě ani toto netrápí.
Takže? Pohoda jazz
Jediné "omezení" je, že to můžu nainstalovat jedině na počítače od Applu
Jediné "omezení" je, že to můžu legálně nainstalovat jedině na počítače od Applu...jen taková malá připomínka
Lol. Já mám taky systém, který přišel s počítačem, cena byla ještě o něco míň než ty 3000. Updaty jsou zadarmo, dokonce i service packy :P, novou verzi si asi koupím až za rok, možná. Na stávajícím sytému běžím 3-4 roky, stále mám podporu a nemusel jsem přecházet na novou verzi, ani řešit případy, kdy by něco, co fungovalo fungovat přestalo - z předešlého důvodu. Co se týče hardwaru mě nikdo neomezoval, takže jsem si koupil ce se mi zachtělo s fajnovým poměrem cena výkon.
Spousta lidí na něj nadává, až se tomu člověk někdy diví. Všecko krásně funguje, dokonce i 3rd party firewall už jsem si odpustil a ty viry pořád nikde... Když chci nějakou aplikaci, vezmu, nainstaluju. Jedinou přepážkou je doba stahování instalátoru... kompilovat jsem nikdy nemusel.
Existuje spousta chlapů, kteří stojí u závory a chcou peníze. Když jim zaplatíte, dostanete něco extra, třeba Allplan, AFX nebo třeba software na spojovaání skenů / panoramatických fotek, který skutečně funguje. Nemusí se vám líbit, že za to chtějí peníze; nicméně ke koupi vás nikdo nenutí. Pokud si vyberete svobodnou cestu, dokonce vám ani neumožní si u té závory zaplatit :) Osobně se většinou pohybuju před závorou, s pomocí progamů používaných na svoboné cesté, které kupodivu zdaleka nevyžadují, abyste na té svobodné cestě byl, běží krásně i na té "nesvoboné". Na druhou stranu mě občas stojí něco přemáhání, abych se nepoškleboval šlapačům svobodné cesty, když se úporně snaží nahradit nějakou aplikaci, která funguje jen na cestě nesvobodné,a musí se smířit s horším. Příkladem mě nejmilejším budiž avisynth, pokročilé video renderery pro directshow, do nedávna dokonce i vícejádrové dekódování videa...
No, mohl bych si tu takhle rantit dlouho. TL;DR: Nevím co lze mezi linuxem/FOSS OS a windows/proprietárním OS vidět za ontologické rozdíly.
Updaty jsou zadarmo, dokonce i service packy :PNarazka na to, ze verze OS X jsou service packy? To jako kdyz Apple nepredela cele UI s kazdou verzi, aby se z toho bonbonkarum zatocila hlava, tak je to service pack?
Na stávajícím sytému běžím 3-4 roky, stále mám podporu a nemusel jsem přecházet na novou verzi, ani řešit případy, kdy by něco, co fungovalo fungovat přestalo - z předešlého důvodu.Na 3 - 4 roky starem OS X (Tiger) se funovat taky da. 3 - 4 roky stary system od MS, to znamena XP. Na tech se fungovat da taky, ovsem ovladani i chovani je z pohledu dnesnich standardu UI mirne receno dementni. Na rozdil od Tigera. Mimochodem, hezky citat co se tyka stari verzi: "For example, I’m typing this screed on an 9-year-old PowerBook Pismo running what was Apple’s current Mac OS version a year and a half ago (ie: OS 10.4.11 Tiger), and enjoying still satisfactory performance for the things I do with this computer. Try running Vista (which was the current Windows version when OS 10.4.11 was released) on a PC laptop built in early 2000."
Co se týče hardwaru mě nikdo neomezoval, takže jsem si koupil ce se mi zachtělo s fajnovým poměrem cena výkon.<rejp>Nejaky takovy bargain jak v tech novych reklamach MS?
Spousta lidí na něj nadává, až se tomu člověk někdy diví. Všecko krásně funguje, dokonce i 3rd party firewall už jsem si odpustil a ty viry pořád nikde... Když chci nějakou aplikaci, vezmu, nainstaluju.Samozrejme. Pokud se k systemu umis chovat. Ovsem rozdil je v urovni blbuvzdornosti, kterou ma OS X IMHO vyssi, tzn. "odola" vetsim blbum...
Mám tady jeden stroj, na kterym je 10.4.11 (Tiger) a 10.5 (Leopard) na něj nikdy nepůjde. Proč? Protože není důvod.
Pokud budete mít nervy s ní souhlasit můžete pokračovat dále ve své cestě, ale po několika krocích narazíte na závoru a na týpka, který pro další cestu bude chtít peníze.Blbe prirovnani... nemuzu si pomoci, ale to zni jako kdyby ten clovek pro dalsi pokracovani tve cesty nic neudelal, jen tam stal a vybiral ty penize. To je mozna nekdy pravda, nekdy ale taky ne.
Protože jsou to dvě asi nejvyužívanější cesty, které jsou. Nepopírám exitují i další ...
Boooooze moj - zasa dalsi hejlinuxak. Mimochodom - este si zabudol pouzit oblubene slovicka, ze rulez a shit a ...
Tahle veta je dost divna. Tak je relativne bezpecnej nebo ponekud nebezpecnej? Jinak celkem zajimavy lehky poctenicko po tezkym obede ...
Jinak celkem zajimavy lehky poctenicko po tezkym obede
Já to četl před obědem a to byla patrně ta chyba. Ale aspoň jsem díky prázdnému žaludku nehodil šavli ze spojení dojde k cíly. Osobně takovéto zápisky řadím do kategorie zvané "hajlovačka".
A co takhle obě cesty kombinovat a z každé si vzít to nejlepší, co může nabídnout?
Už to takhle dělám nějakou dobu a jsem velmi spokojený
Mám rád pohodlnost s omezením. Proto používám linux.
Jsem na něj zvyklý, proto mi práce s ním připadá pohodlná. Naopak, kdykoliv jsem posazen k Windows, rozčiluje mne, jak se ovládají odlišně a že tam nejde provádět věci, na které jsem zvyklý. Asi i jde, ale vyžadovalo by to přípravu. Například přístup na vzdálený disk přes ssh transparentně ze všech aplikací používám často a rozčilují mne zmetky, které to nepodporují (Mozilla Firefox. Ale zlepšuje se to, OOo mi dnes již jede). Možná kdyby mi přechod na Windows šetřil náklady, podstoupil bych tyto útrapy. Teď ale nemám motivaci.
Používání linuxu mi přináší jistá omezení: mám občas problémy tam, kde systém počítá natvrdo s Windows (škola, některé aplikace). Problémy se ale viditelně s časem zmenšují (linux používám cca 10 let), tak je asi ustojím.