Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Právě jsem upgradoval na novou řadu ThinkPadu a musím říct, že po mnoha letech u IBM/Lenova je to můj poslední ThinkPad. Konkrétně mám T530 (i7-3720QM, 8GB, 15" 1920x1080), ale ostatní typy/řady jsou na tom dost podobně. Co mi na nových ThinkPadech vadí:
A to jsem ještě zapomněl, že od řady x00 změnili i konektor pro docking station, takže jsem s novým notebookem kupoval i novou docking station.
Co se týče samotné hmatové odezvy na stisk, tak to je celkem v pohodě. Není to sice mechanická klávesnice Filco, ale psaní je celkem příjemné. Řekl bych, že to bude asi stejné jako u předchozích generací. Co mi trochu vadí je ta plochost kláves. Mají sice cylindrický profil, ale s obrovským rádiusem. Co mi vadí fakt hodně jsou ty klávesy ins, del, home, end, pgup, pgdn. To musel vymyslet idiot.
Klasický MacBook Pro má jednu nevýhodu, která mě limituje tj. nízké rozlišení 1280x800 na 15".Cože? 15" Macbook Pro má 1440x900 nebo 1680x1050 (viz eshop).
A o tom kecá člověk, kterej to akorát viděl na obrázku - za mě s MacBook Air naprostá spokojenost, jiný počítač nemám a facebook nepoužívámJasne, nemusi to byt zrovna facebook. Ale pokud ti MBA staci, tak asi nemas moc velke pozadavky, a to je to o cem jsem mluvil.
Děsná sranda je, že můj 4 roky starý Dell XPS má ten tvar stejný... tenkrát o tom žádné jabko ani netušilo :)Mac Book Air se prodává od ledna 2008. To jsou čtyři a půl roku. Jo, letí to...
Tiskni
Sdílej: