Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Už dlouho se zamýšlím nad uděláním testu, která User Frendly distribuce je nejrychlejší "ze subjektivního pohledu" ... bohužel nějak není čas ...
A tak mě napadlo, co na to řeknou zdejší lidičky, takže na výběr bude z následující nabídky:
Tiskni
Sdílej:
vim ~/.emacs
v suse to chce vyhazet spoustu nepotrebnych programu a pak to i muze jet rychle. ale je to nadlouho, nechal sem toho v pulce. z mandrivy staci vyhodit akorat beagle a clamav a jede dobre.
zalezi to verzi od verze, nektery sou povedenejsi, jiny min. takovy suse 10, 10.1 a 10.2, to sou dost podstatny rozdily.dle myho soukromyho nazoru to se suse de pomalu ale jiste z kopce a mandriva se pomalu ale jiste zlepsuje, ale uz to prestavam sledovat, protoze uz nadale pouzivam a budu pouzivat distribuce zalozeny na debianu ...
takovy suse 10, 10.1 a 10.2, to sou dost podstatny rozdily … dle myho soukromyho nazoru to se suse de pomalu ale jiste z kopce
To bych neřekl, podle mne je 10.2 naopak jedna z nejpovedenějších verzí, jaké jsem měl pod rukou. 10.1 bych naopak označil za nejhorší propadák, důvody jsou ovšem notoricky známé a podle 10.2 to vypadá, že se z toho u SuSE poučili. 10.0 byla docela dobrá, taková celkem normální verze.
Protože debian rozhodně není distro pro začátečníkaJakto, že není? OK, Debian se složitěji instaluje než třeba Ubuntu, ale kolikrát začátečník instaluje? To se tam jednou nahodí a je to. Důležitější je správa (pro začátečníka), tedy konfigurační nástroje, možnost aktualizací atd.
to se pak jeden divi ze se to najednou vubec nevlece ...
mno pro mě rychlejší znamená živějšíJestli chceš něco živého, tak si nabootuj live CD a neopruzuj.
Už dlouho se zamýšlím nad uděláním testu, která User Frendly distribuce je nejrychlejší "ze subjektivního pohledu" ... bohužel nějak není čas ...Termín "user friendly" je použitý naprosto mimo. Znamená to "uživatelsky přívětivý", nebo tak něco. Dejte mi libovolné distro a já o něm budu tvrdit, že je uživatelsky přívětivé. Donkonce si troufám tvrdit, že Gentoo je stejně "user friendly" jako Ubuntu -- liší se ale samozřejmě users, pro které je co friendly...
Snad sem na nic podstatného nezapoměl, a nekřičte, že tu chybí debian, slackware, archlinux apod. Ty sou taky User Frendly, ale ne pro začátečníka(Hmm, tady se trochu vysvětluje "user friendly" termín. No co.) Dost často vídám názory, že třeba Arch je rychlejší než Ubuntu. Nebo že Gentoo je rychlejší než Ubuntu. To ale není pravda. Arch a Gentoo jsou rychlejší až po tom, co si s nimi někdo 40 hodin někde v přítmí pokoje hraje a ladí je. Ubuntu je pomalejší, ale proč? Protože si s ním nikdo 40 hodin nehraje. Troufám si tvrdit, že by po ladění, jakým prochází Arch a Gentoo, bylo Ubuntu na velmi podobné (a třeba i stejné) úrovni. Další věcí jsou poskytované služby / výkon. Někdo (obyčejně uživatelé, kteří to či ono distro "tak strašně nenávidí") tvrdí, že v různých distribucích je spuštěno mnoho služeb. Ty služby tam ale nejsou proto, aby tam byly, ale proto, že mají nějaký důvod tam být. Pro uživatele mají nějaký význam. Zapněte si ty služby (od slova sloužit -- služby nám slouží, pomáhají) i ve svých Arsích, Debianech a Slackwarech a ten váš slavný výkon zase o něco klesne. Někdo v diskuzi říkal hezkou věc, že to, co v Ubuntu (a obdobně zaměřených distrech) můžete, v Archu, Gentoo (a obdobých) musíte. Ubuntu nainstalujete a už běží, lze na něm provozovat veškeré činnosti. Poladit ho můžete, ale není to nutné: bude fungovat i bez lazení. Gentoo si nainstalujete -- a co na něm funguje? Skoro nic. Musíte si s ním "hrát", aby na něm šlo dělat to, co třeba na tom Ubuntu. To je ten rozdíl. Nerad bych po diskuzích působil jako nějaký Ubuntu fanatik nebo inkvizitor ničící média s ostatními distry, ale jsou věci, které mi fakt vadí. Skoro mi přijde, jako by ta distra nemohla působit vedle sebe... Ach jo.
Termín "user friendly" je použitý naprosto mimo. Znamená to "uživatelsky přívětivý", nebo tak něco. Dejte mi libovolné distro a já o něm budu tvrdit, že je uživatelsky přívětivé. Donkonce si troufám tvrdit, že Gentoo je stejně "user friendly" jako Ubuntu -- liší se ale samozřejmě users, pro které je co friendly...
ale je tu jeden problém, nechci, aby tu někdo hodnotil distro, které 40hod v temném pokoji vylaďoval, ale to, které nainstaloval a případně do něj doinstaloval jím používané programy ... a z tohohle pohledu si myslím, že už se rychlost hodnotit dá
Opravdu věříte tomu, že člověk, který si 40 (a více) hodin ladil a šteloval svou instalaci (záměrně už neříkám distribuci), bude skutečně hodnotit, jak se chová defaultní instalace "cestou nejmenšího odporu" a ne ta jeho vypiplaná, ke které má vpravdě otcovský/mateřský vztah?
Gentoo si nainstalujete -- a co na něm funguje? Skoro nic. Musíte si s ním "hrát", aby na něm šlo dělat to, co třeba na tom Ubuntu. To je ten rozdíl.