Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Jak si možná někteří všimli, už delší dobu vlastním ThinkPad T42. Výborný to stroj s hodně dobrou podporou a s výborným HW. A tento zápisek bude o kousku železa v tomto notebooku, které je trošku míň podporováno. A pokud někdo neví, co to je HDAPS, tak je to hard drive active protection system. A o něm dále v zápisku.
Je sice pravdou, že s notebooky se obecně moc nedoporučuje třepat, a ani to nedělám, ale jezdím holt 2 hodiny ze školy vlakem. No a v tom vlaku si notebook přirozeně zapínám. Jednak využiji ty 2 hodiny aspoň trošku dobře, nenudím se a ve vlaku to ještě tak moc netřepe (třeba takové auto nebo autobus už se třepou podstatně víc a tak tam NB rači nezapínám). I přez to všechno ve vlaku nějaké otřesy jsou a já si chci samozřejmě svého HDD užívat co nejdýl. Tak sem si řekl, že využiji výbornou fičurku mého NB a budu si disk stopovat při otřesech. Ony se totiž zaparkují hlavičky, no a potom by měl otřes vadit daleko méně, než, kdyby byly hlavičky nad datovou částí. A tak sem se vrhl na mém archlinuxu k instalování, čtení, hledání a řešení ... no a při příležitosti hledání co nejvíc úsporného (s co nejměnší nutností něco bastlit sám) a co nejvíc uživatelsky příjemného distra jsem si vyzkoušel zprovoznit HDAPS i jinde.
Aby mi takováhle sranda fungovala, tak jednak potřebuju modul hdaps, to je ovladač gyroskopického senzoru NB. Dneska je k dostnání ve skoro všech distribucích (určitě ArchLinux, Ubuntu, openSuSE a Fedora). Takže zde není potřeba nic moc dodělávat, kompilovat a hrát si s tím, což je samozřejmě pozitivní. Tento ovladač vytvoří zařízení, které jako výstup dává souřadnice X a Y vzhledem k nějaké defaultní hodnotě (neměl jsem potřebu to zkoumat víc do hloubky).
Dále musíme mít userspace démona hdapsd, který čte z výše zmíněného zažízení, a pokud se hodnoty vychýlí přez určitou mez, tak zapíše do souboru protect u disku v sysfs (promiňte mi nepřesnost, teď z hlavy opravdu nevím a nedaří se mi to najít). Tento démon je většinou přibalen do nějakého balíku, zároveň z modulem a občas ještě z hdaps-gl, což je takové hezké 3d znázornění NB . Takže opět nění nic moc co na práci.
A teď se dostávám k té nejhorší věci. A to takové, že soubor, do kterého zapisuje hdapsd, a který signalizuje jádru, že se má disk uspat, samozřejmě není defaultně v jádře (mám takový pocit že kůli nějak špatně napsanému api či co, moc jsem ten mail list nepochopil ). A tady přichází na řadu patchování jádra. Nebudu zde vypisovat přesný postup. Ten je výborně popsán na www.thinkwiki.org. Ale došel jsem z závěru, že tohle je prostě otrava, zvláště, když by člověk nejraději nějaké distro, kde se o správu systému a tunění nebude muset moc zajímat a bude se moct soustředit na práci.
Tak sem tak hledal, jestli nějaké "klikací" distro disponuje už od základu jádrem, které je opatchované přímo pro thinkpady, mno a jak to dopadlo:
Na závěr bych si chtěl jen tak povzdechnout, že je to velká škoda, že se aspoň některá z uživatelsky přítulných distribucí nenamáhá, a neudělá jádro speciálně pro thinkpady (pro všechny by stačilo jedno), nebo aspoň jádro speciálně pro notebooky obecně. Myslim, že notebooků je ve světě linuxu čím dál tím víc, a není dobře, že se občas nedá využít všechen jejich potenciál. No a úplně na konec bych se ještě chtěl zeptat, pokud náhodu někdo máte thinkpad a víte o nějakém distru, které má už thinkpad kernel a které je, pokud možno, co nejmíň energeticky náročné na baterku, tak sem s ním. Velice rád si ho vyzkouším, mám pro to nechanej jeden oddíl na disku
Tiskni
Sdílej:
nenamáhá, a neudělá jádro speciálně pro thinkpadyTak to udelej ty...
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free