Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
vim ~/.emacs
v suse to chce vyhazet spoustu nepotrebnych programu a pak to i muze jet rychle. ale je to nadlouho, nechal sem toho v pulce. z mandrivy staci vyhodit akorat beagle a clamav a jede dobre.
zalezi to verzi od verze, nektery sou povedenejsi, jiny min. takovy suse 10, 10.1 a 10.2, to sou dost podstatny rozdily.dle myho soukromyho nazoru to se suse de pomalu ale jiste z kopce a mandriva se pomalu ale jiste zlepsuje, ale uz to prestavam sledovat, protoze uz nadale pouzivam a budu pouzivat distribuce zalozeny na debianu ...
takovy suse 10, 10.1 a 10.2, to sou dost podstatny rozdily … dle myho soukromyho nazoru to se suse de pomalu ale jiste z kopce
To bych neřekl, podle mne je 10.2 naopak jedna z nejpovedenějších verzí, jaké jsem měl pod rukou. 10.1 bych naopak označil za nejhorší propadák, důvody jsou ovšem notoricky známé a podle 10.2 to vypadá, že se z toho u SuSE poučili. 10.0 byla docela dobrá, taková celkem normální verze.
Protože debian rozhodně není distro pro začátečníkaJakto, že není? OK, Debian se složitěji instaluje než třeba Ubuntu, ale kolikrát začátečník instaluje? To se tam jednou nahodí a je to. Důležitější je správa (pro začátečníka), tedy konfigurační nástroje, možnost aktualizací atd.
to se pak jeden divi ze se to najednou vubec nevlece ...
mno pro mě rychlejší znamená živějšíJestli chceš něco živého, tak si nabootuj live CD a neopruzuj.
Už dlouho se zamýšlím nad uděláním testu, která User Frendly distribuce je nejrychlejší "ze subjektivního pohledu" ... bohužel nějak není čas ...Termín "user friendly" je použitý naprosto mimo. Znamená to "uživatelsky přívětivý", nebo tak něco. Dejte mi libovolné distro a já o něm budu tvrdit, že je uživatelsky přívětivé. Donkonce si troufám tvrdit, že Gentoo je stejně "user friendly" jako Ubuntu -- liší se ale samozřejmě users, pro které je co friendly...
Snad sem na nic podstatného nezapoměl, a nekřičte, že tu chybí debian, slackware, archlinux apod. Ty sou taky User Frendly, ale ne pro začátečníka(Hmm, tady se trochu vysvětluje "user friendly" termín. No co.) Dost často vídám názory, že třeba Arch je rychlejší než Ubuntu. Nebo že Gentoo je rychlejší než Ubuntu. To ale není pravda. Arch a Gentoo jsou rychlejší až po tom, co si s nimi někdo 40 hodin někde v přítmí pokoje hraje a ladí je. Ubuntu je pomalejší, ale proč? Protože si s ním nikdo 40 hodin nehraje. Troufám si tvrdit, že by po ladění, jakým prochází Arch a Gentoo, bylo Ubuntu na velmi podobné (a třeba i stejné) úrovni. Další věcí jsou poskytované služby / výkon. Někdo (obyčejně uživatelé, kteří to či ono distro "tak strašně nenávidí") tvrdí, že v různých distribucích je spuštěno mnoho služeb. Ty služby tam ale nejsou proto, aby tam byly, ale proto, že mají nějaký důvod tam být. Pro uživatele mají nějaký význam. Zapněte si ty služby (od slova sloužit -- služby nám slouží, pomáhají) i ve svých Arsích, Debianech a Slackwarech a ten váš slavný výkon zase o něco klesne. Někdo v diskuzi říkal hezkou věc, že to, co v Ubuntu (a obdobně zaměřených distrech) můžete, v Archu, Gentoo (a obdobých) musíte. Ubuntu nainstalujete a už běží, lze na něm provozovat veškeré činnosti. Poladit ho můžete, ale není to nutné: bude fungovat i bez lazení. Gentoo si nainstalujete -- a co na něm funguje? Skoro nic. Musíte si s ním "hrát", aby na něm šlo dělat to, co třeba na tom Ubuntu. To je ten rozdíl. Nerad bych po diskuzích působil jako nějaký Ubuntu fanatik nebo inkvizitor ničící média s ostatními distry, ale jsou věci, které mi fakt vadí. Skoro mi přijde, jako by ta distra nemohla působit vedle sebe... Ach jo.
Termín "user friendly" je použitý naprosto mimo. Znamená to "uživatelsky přívětivý", nebo tak něco. Dejte mi libovolné distro a já o něm budu tvrdit, že je uživatelsky přívětivé. Donkonce si troufám tvrdit, že Gentoo je stejně "user friendly" jako Ubuntu -- liší se ale samozřejmě users, pro které je co friendly...
ale je tu jeden problém, nechci, aby tu někdo hodnotil distro, které 40hod v temném pokoji vylaďoval, ale to, které nainstaloval a případně do něj doinstaloval jím používané programy ... a z tohohle pohledu si myslím, že už se rychlost hodnotit dá
Opravdu věříte tomu, že člověk, který si 40 (a více) hodin ladil a šteloval svou instalaci (záměrně už neříkám distribuci), bude skutečně hodnotit, jak se chová defaultní instalace "cestou nejmenšího odporu" a ne ta jeho vypiplaná, ke které má vpravdě otcovský/mateřský vztah?
Gentoo si nainstalujete -- a co na něm funguje? Skoro nic. Musíte si s ním "hrát", aby na něm šlo dělat to, co třeba na tom Ubuntu. To je ten rozdíl.
Tiskni
Sdílej: