Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »vim ~/.emacs
v suse to chce vyhazet spoustu nepotrebnych programu a pak to i muze jet rychle. ale je to nadlouho, nechal sem toho v pulce. z mandrivy staci vyhodit akorat beagle a clamav a jede dobre.
zalezi to verzi od verze, nektery sou povedenejsi, jiny min. takovy suse 10, 10.1 a 10.2, to sou dost podstatny rozdily.dle myho soukromyho nazoru to se suse de pomalu ale jiste z kopce a mandriva se pomalu ale jiste zlepsuje, ale uz to prestavam sledovat, protoze uz nadale pouzivam a budu pouzivat distribuce zalozeny na debianu ...
takovy suse 10, 10.1 a 10.2, to sou dost podstatny rozdily … dle myho soukromyho nazoru to se suse de pomalu ale jiste z kopce
To bych neřekl, podle mne je 10.2 naopak jedna z nejpovedenějších verzí, jaké jsem měl pod rukou. 10.1 bych naopak označil za nejhorší propadák, důvody jsou ovšem notoricky známé a podle 10.2 to vypadá, že se z toho u SuSE poučili. 10.0 byla docela dobrá, taková celkem normální verze.
Protože debian rozhodně není distro pro začátečníkaJakto, že není? OK, Debian se složitěji instaluje než třeba Ubuntu, ale kolikrát začátečník instaluje? To se tam jednou nahodí a je to. Důležitější je správa (pro začátečníka), tedy konfigurační nástroje, možnost aktualizací atd.
to se pak jeden divi ze se to najednou vubec nevlece ...
mno pro mě rychlejší znamená živějšíJestli chceš něco živého, tak si nabootuj live CD a neopruzuj.
Už dlouho se zamýšlím nad uděláním testu, která User Frendly distribuce je nejrychlejší "ze subjektivního pohledu" ... bohužel nějak není čas ...Termín "user friendly" je použitý naprosto mimo. Znamená to "uživatelsky přívětivý", nebo tak něco. Dejte mi libovolné distro a já o něm budu tvrdit, že je uživatelsky přívětivé. Donkonce si troufám tvrdit, že Gentoo je stejně "user friendly" jako Ubuntu -- liší se ale samozřejmě users, pro které je co friendly...
Snad sem na nic podstatného nezapoměl, a nekřičte, že tu chybí debian, slackware, archlinux apod. Ty sou taky User Frendly, ale ne pro začátečníka(Hmm, tady se trochu vysvětluje "user friendly" termín. No co.) Dost často vídám názory, že třeba Arch je rychlejší než Ubuntu. Nebo že Gentoo je rychlejší než Ubuntu. To ale není pravda. Arch a Gentoo jsou rychlejší až po tom, co si s nimi někdo 40 hodin někde v přítmí pokoje hraje a ladí je. Ubuntu je pomalejší, ale proč? Protože si s ním nikdo 40 hodin nehraje. Troufám si tvrdit, že by po ladění, jakým prochází Arch a Gentoo, bylo Ubuntu na velmi podobné (a třeba i stejné) úrovni. Další věcí jsou poskytované služby / výkon. Někdo (obyčejně uživatelé, kteří to či ono distro "tak strašně nenávidí") tvrdí, že v různých distribucích je spuštěno mnoho služeb. Ty služby tam ale nejsou proto, aby tam byly, ale proto, že mají nějaký důvod tam být. Pro uživatele mají nějaký význam. Zapněte si ty služby (od slova sloužit -- služby nám slouží, pomáhají) i ve svých Arsích, Debianech a Slackwarech a ten váš slavný výkon zase o něco klesne. Někdo v diskuzi říkal hezkou věc, že to, co v Ubuntu (a obdobně zaměřených distrech) můžete, v Archu, Gentoo (a obdobých) musíte. Ubuntu nainstalujete a už běží, lze na něm provozovat veškeré činnosti. Poladit ho můžete, ale není to nutné: bude fungovat i bez lazení. Gentoo si nainstalujete -- a co na něm funguje? Skoro nic. Musíte si s ním "hrát", aby na něm šlo dělat to, co třeba na tom Ubuntu. To je ten rozdíl. Nerad bych po diskuzích působil jako nějaký Ubuntu fanatik nebo inkvizitor ničící média s ostatními distry, ale jsou věci, které mi fakt vadí. Skoro mi přijde, jako by ta distra nemohla působit vedle sebe... Ach jo.
Termín "user friendly" je použitý naprosto mimo. Znamená to "uživatelsky přívětivý", nebo tak něco. Dejte mi libovolné distro a já o něm budu tvrdit, že je uživatelsky přívětivé. Donkonce si troufám tvrdit, že Gentoo je stejně "user friendly" jako Ubuntu -- liší se ale samozřejmě users, pro které je co friendly...
ale je tu jeden problém, nechci, aby tu někdo hodnotil distro, které 40hod v temném pokoji vylaďoval, ale to, které nainstaloval a případně do něj doinstaloval jím používané programy ... a z tohohle pohledu si myslím, že už se rychlost hodnotit dá
Opravdu věříte tomu, že člověk, který si 40 (a více) hodin ladil a šteloval svou instalaci (záměrně už neříkám distribuci), bude skutečně hodnotit, jak se chová defaultní instalace "cestou nejmenšího odporu" a ne ta jeho vypiplaná, ke které má vpravdě otcovský/mateřský vztah?
Gentoo si nainstalujete -- a co na něm funguje? Skoro nic. Musíte si s ním "hrát", aby na něm šlo dělat to, co třeba na tom Ubuntu. To je ten rozdíl.
Tiskni
Sdílej: