Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Když jsem před časem psal o inotify-cxx, objevil se v diskusi nápad na vytvoření démona, který by fungoval jako cron, ale reagoval by na události ve filesystému. Trochu jsem o tom zauvažoval, a došlo mi, jak dobrá věc by to byla, se spoustou možností využití. Proto jsem po volných chvilkách zbastlil něco, co by mohlo příslušné požadavky plnit.
inotify je dobrá věc, to je jasné. Je ovšem škoda, že se zatím používá jen zřídka, i když už je v jádře docela dlouho. Sledovat události v souborovém systému se může hodit z celé řady důvodů. Proto se zcela logicky objevila poptávka po programu, který by se pověsil na určitá místa (adresáře, soubory) a na základě událostí volal další programy nebo skripty.
Když se tehdy taková věc objevila v diskusi, nejprve jsem to poněkud zavrhl. Protože se ale ukázalo, k čemu všemu se takový program hodí, rozhodl jsem se něco takového napsat. Je to šité pořádně horkou jehlou, proto je jasné, že o chyby nebude nouze. Již nyní vím o řadě z nich (včetně nechutných prasáren, jako je volání wait() v handleru signálu SIGCHLD), ale bude jich určitě mnohem víc.
Celý systém je navržen tak, aby se používal podobně jako obyčejný cron. Má tedy dvě části - démona (incrond) a manipulační program (incrontab). Démon se spustí (pod rootem, např. z init skriptu), načte tabulky uživatelů a pověsí se na adresář s tabulkami - změny v tabulkách se tedy projeví okamžitě.
Manipulační program se používá prakticky stejně jako jeho vzor, program crontab. Lze vypsat tabulku, smazat ji, editovat (oblíbeným editorem podle proměnné EDITOR) nebo importovat ze souboru. Argumenty programu a další věci okolo toho se prakticky neliší od programu crontab.
Tabulka obsahuje řádky pro jednotlivé sledované cesty. Řádek vypadá takto:
<cesta> <maska> <příkaz>
Cesta může být libovolná ve filesystému, ale s mezerami apod. si program zatím neporadí. Masku lze zadat buď číselně, nebo lépe přímo symbolicky (symboly oddělené čárkou) podle headeru inotify.h. Příkaz může být binárka nebo skript, s absolutní cestou i bez ní (použije se PATH). Nemůže obsahovat přesměrování, roury ani nic podobného, zato lze ale používat speciální symboly. $@ znamená cestu zadanou na začátku řádku, $# název souboru, kde došlo k události, a $$ je pro samotný znak dolaru. Může to pak vypadat následovně:
/var/mail IN_CLOSE_WRITE,IN_MOVED_TO my_notify $#
Uvedený příklad bude sledovat adresář /var/mail
, a když někdo zapíše do souboru v adresáři, nebo tam přesune soubor odjinud, spustí se program my_notify
s názvem souboru jako argumentem. Jak prosté...
Kdo má zájem program použít, nechť stahuje. Budu velice vděčný za každou připomínku nebo námět. Také bych ocenil, kdyby se nějaký znalec na bezpečnost podíval na program i z tohoto pohledu - žonglování s efektivními právy a další podobné lahůdky nejsou mojí parketou. Program je založen na rozhraní inotify-cxx, který se současně posunulo do verze 0.2.0.
Než skončím, ještě pro informaci připomenu několik možností použití této hračky:
Tiskni
Sdílej: