Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Podle statistiky Toplistu již delší dobu klesá podíl Internet Exploreru 7. Na jeho místo se částečně vrací velmi obstarožní IE 6. Co se to vlastně děje?
Microsoft dlouhou dobu poklidně spal a místo rychle zastarávajícího prohlížeče Microsoft Internet Explorer 6 (který v době svého vydání neměl žádnou významnou konkurenci) nic nového nepřipravoval. Tak se stalo, že ho tvůrci prohlížečů Mozilla Firefox, Opera, Konqueror a dalších nejen předehnali, ale ještě mu o pořádný kus utekli.
Když se v Redmondu konečně probudili a shledali, že by nebylo od věci udělat nějaký lepší prohlížeč, vznikl Windows Internet Explorer 7. Obsahoval řadu funkcí, bez kterých si člověk už prohlížeč těžko dokáže představit, na druhou stranu se do něj přenesla řada chyb, jimiž trpěla verze 6.
Verze 7 začala pomalu zvětšovat svůj podíl, zejména na úkor starší verze 6. Přispělo k tomu i to, že se prohlížeč stal součástí aktualizace systému, čili kdo měl aktualizace zapnuté, jednoduše se mu prohlížeč do Windows vnutil. I tak ale počet uživatelů rostl nepříliš rychle a podle zmíněné statistiky Toplistu dosáhl koncem roku 2008 pouhých 32 %.
Na jaře 2009 se růst podílu IE 7 zastavil a přešel naopak v pokles. Souviselo to s vydáním nové verze Internet Explorer 8, která především opravuje mnohé chyby předchozích verzí a IE se stává konečně srovnatelně kompatibilní se specifikacemi HTML a CSS jako ostatní prohlížeče.
Jenže došlo ještě k něčemu jinému, poměrně nečekanému. Začal totiž opět růst podíl historického Internet Exploreru 6. Zatímco v 9. týdnu 2009 byl na 18 %, v 19. týdnu dostoupal na 19 % (stoupal pozvolna celou dobu, nebyl to jednorázový výkyv). Jenže co za tím může být? Vždyť odinstalace IE 7 (resp. návrat k IE 6) je netriviální záležitost. Že by se k Internetu nově připojovalo tolik lidí, kteří mají neaktualizované verze systému Windows? Má-li někdo nějaké nápady, nechť je prosím vloží do diskuse.
O týden později se však situace poněkud změnila. Vyskočil podíl verze 8, zřejmě opět v souvislosti s tím, že už ho Microsoft "tlačí" do aktualizací. Zřejmě tedy IE 6 začne opět směřovat tam, kam patří - do propadliště dějin. Současně se tím potvrdí, že IE 7 byl mezi prohlížeči největší historický propadák (přestože byl oproti verzi 6 jednoznačně lepší).
Ještě drobná poznámka - jak jsou na tom v této situaci ostatní prohlížeče? Mozilla Firefox (resp. obecně prohlížeče s jádrem Gecko) je už na 40 %, vytrvale pokračuje v růstu. Velmi zvolna roste dlouhodobě také Opera, v současnosti je na 6,5 %. Webkit (tedy Safari a Google Chrome) rovněž roste a je již nad 3 %. Bitvy mezi verzemi Internet Exploreru nemají na tyto prohlížeče téměř žádné dopady.
Poznámka: Všechno to jsou ovšem statistiky českých webů, a to navíc jen těch, které využívají měření návštěvnosti přes Toplist. Globální situace může být výrazně jiná, proto kdo se chystá vypálit do diskuse nějaká čísla s tím, že "je to úplně jinak", ať bere tento fakt na vědomí.
Tiskni
Sdílej:
Všechno to jsou ovšem statistiky českých webů, a to navíc jen těch, které využívají měření návštěvnosti přes Toplist. Globální situace může být výrazně jiná...
Klasika, seberu cisla z jedne sluzby, napisu clanek,
Tak ho za to nepeskuj. Někde se musí naučit psát pro root.
Všimněte si toho výkyvu ve prospěch alternativních prohlížečů na 50/08. Tehdy byla nějaká díra či co (MS naštěstí už nemusím sledovat ) a i zatvrzelí příznivci MS (správce školní sítě a učitel informatiky) si instalovali Firefox. Pak ho zase smazali...IMHO je to tím, že v té době u počítače seděli hlavně geekové (ostatní lidé měli jiné starosti), navíc v mnoha firmách byla celofiremní dovolená (ve firmách má IE větší podíl).
Dle rootu je na tom Linux lépe o víkendech (únor 2008)Ze stejných důvodů jako na tom konci roku.
Dle rootu je na tom Linux lépe o víkendech (únor 2008)To mi přijde logické, páč vo víkendu maj lidi čas hrabat se v linuxu, kdežto přes tejden jsou cestou nejmenšího odporu, kvůli práci. Já to mám podobně...
Jestli to bylo jen jedno procento, viděl bych v tom chyby zaokrouhlování. Jednou se to zaokrouhlilo dolů, podruhé nahoru (což mohlo ovlivnit pár stovek počítačů).
Jen tak hypoteticky, MSIE nepoužívám, ale nemůže to být tím, že některé stránky (bankovní služby, obchody) vyžadují MSIE 6 a uživatelé, aby měli klid a mohli si vést své účty, si nastavili, aby se MSIE 7 hlásilo jako šestky?
Sry, nevšiml jsem si, už to tu zaznělo (Jardík) ...
si nastavili, aby se MSIE 7 hlásilo jako šestky?A to de?
Jak u MSIE fakt netuším, ale když to jde u Firefoxu, tak snad to půjde i u M$ konkurence.
když to jde u Firefoxu, tak snad to půjde i u M$To je dost naivní úvaha
Tak mi náš ajťák v práci prozradil: u M$ to taky jde, i když to možná není přesně to co tady chceme a není to tak triviální jako u Firefoxu; tam je možností víc, nakonec i v about:config natvrdo.
no ja tam ziadny vzostup IE6 nevidim, tie statistiky sa menia zo dna na den :)